MĚSTO PODPOŘILO DESÍTKY MALÝCH PODNIKATELŮ

Důležitost místních podnikatelů pro občany si uvědomuje vedení města Jeseník. Připojilo se tak k městům jako jsou například Ostrava, Nový Jičín, Tábor, Jindřichův Hradec, Kroměříž nebo Prostějov, jimž není lhostejný osud drobných živnostníků.

Současnou situací byli postiženi především malí podnikatelé – provozovatelé služeb, kteří se kvůli opatřením vlády ocitli ze dne na den bez příjmů, bez potřebného cashflow, avšak náklady na zaměstnance, nasmlouvané služby a nájmy jim zůstaly. „Sama jsem od počátku nouzového stavu říkala, že o živnostníky se má postarat stát, ale odtud pomoc nepřicházela nebo na ni většina malých podnikatelů nedosáhla. Bylo potřeba jednat, a to rychle,“ řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová s tím, že samozřejmě nedávalo smysl dotovat všechny podnikatele, ale bylo nutné podat pomocnou ruku především těm, kteří byli krizí zasaženi nejvíce a nyní bojují o přežití. Na jejich podporu vyčlenila rada města 470 tisíc korun z městského rozpočtu a vyhlásila jednoduché podmínky. „Radní si uvědomili, že v případě, kdy necháme živnosti ve městě padnout, tak postavit je znovu na nohy bude představovat mnohem větší náklady, než relativně malá podpora, kterou obdrží od města. Na pomoc podnikatelům jsme použili finance z dotací města, u kterých už teď víme, že nebudou čerpány. Nejednalo se o peníze určené na investiční akce,“ vysvětlila starostka Blišťanová.

Do konce dubna, kdy končil termín příjmu žádostí, obdrželo město 71 žádostí na téměř půl milionu korun. Radní pak odsouhlasili poskytnutí podpory 59 zájemcům, kteří splnili podmínky. „Děkujeme městu za pomoc, pro podnikatele není větší rána než zůstat s prázdnou kasou a bankovním účtem, když zrovna nakoupíte zboží pro své zákazníky,“ ocenili gesto města manželé Jurčíkovi. Vstřícný krok radnice uvítala také Barbora Hanzlíková: „Jsem ráda, že se město k celé situaci postavilo tak, jak se postavilo a pomohlo podnikatelům. Finanční pomoc nepomohla jen mně, ale také majiteli prostoru, který si pronajímám.“  Rovněž další drobní podnikatelé si pomoc města pochvalují: „Bez zákazníků to není vůbec jednoduché. Nesmírně děkuji městu za pomoc, kterou mi poskytlo a velmi si ji vážím,“ poznamenala Blanka Parišková.  Finanční podporu kvituje i společnost MONDI-tour: „Každá darovaná koruna pomůže, děkujeme městu za pomoc v této těžké době.“

Finanční pomoc živnostníkům nebyla jedinou formou podpory ze strany města, po zavedení nouzového stavu vznikla kontaktní adresa, kam podnikatelé mohli zasílat své podněty a návrhy. Rovněž jim byla nabídnuta možnost bezplatné prezentace v červnovém vydání městského zpravodaje a prominutí místního poplatku za užívání veřejného prostranství u předzahrádek pro letošní rok.

tz

One Response to MĚSTO PODPOŘILO DESÍTKY MALÝCH PODNIKATELŮ

  1. Adam napsal:

    a seznam těch, kterým jsme přispěli???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.