Příspěvky v rubrice: Vaše články

Karel Mičánek: Ulice v Jeseníku – Masarykovo náměstí

Určitě jej znáte, je to hlavní jesenické náměstí s radnicí a známým hotelem Slovan. Před válkou, kdy bylo ve městě více německy mluvících obyvatel, se jmenovalo Ringplatz, později Stadtplatz. Po válce jej české obyvatelstvo pojmenovalo na náměstí Rudé armády, v roce 1990 dostalo jméno Masarykovo náměstí.

VOX POPULI! Lukáš Abt: “Tento projekt nepodpořilo město Jeseník – díl III.”

Přirozeným protipólem lázeňské promenády byl již za Priessnitzova života částečně zalesněný vrch Železné hory nad dnešní Kalvodovou ulicí. Po válce pak celé místo upadlo v zapomnění, o čemž svědčí i neustálé opakování posunu místa v geografických mapách více směrem na západ.

Karel Mičánek: “A co na to město?”

Před pár dny mne zaujal článek Lukáše Abta o vztahu města k občanským aktivitám, konkrétně k obnově opuštěných a zanedbaných turistických míst v okolí města. Mám totiž naprosto stejnou zkušenost z jednání s představiteli města, jako Lukáš Abt.

VOX POPULI! Lukáš Abt: “Tento projekt nepodpořilo město Jeseník – díl II.”

Jistě není nikoho, kdo by nedocenil, že máme v Jeseníku nemocnici. Obzvláště v době, kdy je potřebné každé lůžko. Za to, že ji máme, vděčíme rakouské císařovně Alžbětě, zvané Sissi. Město po její výstavbě nechalo alespoň symbolicky z vděčnosti Sissi vystavět na dnešní Horově ulici pramen. Jeho obliba, především díky vysoce kvalitní a mírně radioaktivní vodě, neupadá ani v dnešní době.

VOX POPULI! Lukáš Abt: “Tento projekt nepodpořilo město Jeseník – díl I.”

Kdo by alespoň jednou začas nezavítal do Smetanových sadů nebo na blízký Křížový vrch. Při procházce zde člověk často natrefí na pramen nebo odpočívadlo. A proto mne docela mrzí, že především v udržované části parku prameny nejsou funkční nebo jsou poškozené. Pak tím víc, že letos byl nejvydatnější rok co se týče srážek. A ačkoliv v letech na vodu chudších prameny utěšeně tekly, letos jich v parku většina pouze kapala.

Karel Mičánek: Ulice v Jeseníku – Mánesova ulice

Půjdete-li od Kauflandu do kopce po ulici Boženy Němcové a u základní školy odbočíte vlevo, jste na Mánesově ulici. Je to opravdu krátká ulička rodinných domků, obklopených pěknými zahradami, možná právě proto tato malebná ulička dostala jméno po Josefu Mánesovi.

Modulové domy z Warexu jako nová šance na kvalitní bydlení

Snažíme se, aby modulové domy z Jeseníku opět pomáhaly, kde je to zapotřebí. Společnost Warex, která je vyrábí ve svých závodech v Jeseníku a Javorníku, má zájem o účast při obnově nechvalně známého sídliště Chánov.