Příspěvky v rubrice: Vaše články

Jan ŠKODA – Závody do vrchu Vrbno pod Pradědem 2022

Kdy: 15. – 17.7. 2022

Kde: Vrbno pod Pradědem

Co: IX. Vrbenský vrch

(foto střípky ze soboty)

Po roce opět zaburácely motory na silnici mezi Vrbnem pod Pradědem a Bruntálem. Místní členové automotoklubu spolupořádaly Mezinárodní závody automobilů do vrchu – IX. Vrbenský vrch, který byl součástí jak Mistrovství České republiky (MČR) a České trofeje (ČT) v závodech automobilů do vrchu, tak i součástí MAVERICK Hill Climb Czech 2022 (MHCC). Ve všech případech jak v kategoriích moderních automobilů, tak i v kategoriích historických vozidel (MČR Ha, MHCC Ha).

Jan ŠKODA – Konec školního roku

Kdy: Červen 2022

Kde: Jeseník

Co: Konec školního roku

Prázdniny již začaly, ale podívejme se, jak končil školní rok 2021/2022 v Jeseníku. Nejprve se loučily mateřské školy, Mateřská škola Kopretina v Jeseníku, tedy dvě školky a to MŠ Diettersdorfova spolu s MŠ Tyršova, které v jesenické kapli (16.6.) připravili slavnostní vyřazení budoucích školáků, kde se představili se svým vystoupením i bývalí předškoláci z obou školek.

Jan ŠKODA – Závod míru 2022, kategorie U23

Kdy: 2. – 5.6.2022

Kde: Jeseníky (CZE)

Co: Závod míru 2022, kategorie U23

(Course de la Paix)

Jeseník Jeden z nejúspěšnějších Závodů míru pro českou cyklistiku.

Řetězárna uvedla do provozu novou moderní linku

Novou moderní výrobní linkou se může pochlubit společnost Řetězárna Česká Ves na Jesenicku. Největší letošní investice dceřiné firmy Třineckých železáren v hodnotě 40 milionů korun zvýší produktivitu práce při výrobě závěsných a kladkostrojových řetězů, o které je v posledních měsících na trhu velký zájem. Výrobní linka tzv. ͵͵nové generaceʹʹ KER/KEH 5.2 od německého výrobce Wafios nahradila starší typ linky KER/KEH 5.1, a disponuje již komplexním řešením nové konstrukce ohýbacího mechanismu.

Jan ŠKODA : Ecce Homo 2022

Kdy: 27. – 29.5.2022

Kde: Šternberk (CZE)

Co: Ecce Homo Šternberk 2022 

(FIA EUROPEAN HILL CLIMB CHAMPIONSHIP)

Po třech letech měli diváci otevřenou cestu na závod do vrchu ve Šternberku. Naposledy mohli sledovat svůj oblíbený závod v roce 2019, následující ročník 2020 se závod ze známých kovidových důvodů nekonal a pro rok 2021 dostal závod zelenou, ale jen bez přítomnosti diváků.

Jan ŠKODA – Momentky Olgy Lounové v PLL Jeseník (Zahájení lázeňské sezóny a oslav 200.výročí založení lázní V. Priessnitzem)

Při letošním zahájení lázeňské sezony jsme mohli na podiu přivítat dvě velké hvězdy populární scény. Jednou byla v pátek stálice Lenka Filipová a druhou v sobotu neméně populární Olga Lounová.

Jan ŠKODA – YesBlues v lázních (Zahájení lázeňské sezóny a oslav 200.výročí založení lázní V. Priessnitzem)

Po dvouleté přestávce jsme mohli v Jeseníku opět přivítat Vincenza Priessnitze s chotí, kteří svým příjezdem zahájili letošní lázeňskou sezónu.

Jan ŠKODA – Konec školního roku mezi notami (Absolventský koncert ZUŠ Jeseník)

Mezi prvními končí školní rok v základních uměleckých školách. Ale než se zcela uzavřou učebny, tak se žáci představí svým nejbližším se svým umem.

Lukáš MORÁVEK: Rychlebské hory – “hory ticha a zastavení”

Poslední měsíce a roky jsme si zvykli přijímat proud negativních zpráv o přírodě a její ochraně na Jesenicku a v oblasti Králického Sněžníku. Kůrovcová kalamita, sporná rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky v lokalitách s nejvyšší ochranou, neřízený rozvoj těžkého turismu v oblasti Dolní Moravy, výstavba a dokončení rozhledny na Králickém sněžníku, přehrada pod Paprskem – to jsou příklady symptomů doby, která stále skrze své odpovědné instituce nepochopila, že “zájmy přírody” jsou ve skutečnosti zájmy člověka a jakékoliv další ukrajování toho nejcennějšího, co nám tu ještě z málo dotčeného přírodního ekosystému zbylo, bude pro nás a další generace fatální. 

Karel Mičánek – Ulice v Jeseníku – Palackého

Je to dosti známá ulice přímo v centru města, málokdo si ale uvědomí, že je to asi nejsložitější ulička města.

Začíná v prostoru bývalé přádelny Moravolen (dnes je tam velkoobchod s nápoji), pak vede přímo přes křižovatku u Hedvičina sálu kolem hotelu Aldaron až na Zámecké náměstí. Ale když na křižovatce u Hedvičina sálu odbočíte vpravo, jste také na ulici Palackého, u katovny odbočí ulice na křižovatku s Tovární, zahne doleva a u kostela zase vpravo, kde na Masarykově náměstí Palackého ulice končí. Je to vlastně taková dvojvidlička s jedním delším zahnutým koncem. Pravděpodobně patří k nejstarším jesenickým ulicím.