INVESTICE V JESENÍKU: KRÁTKÁ REKAPITULACE ROKU 2023

V roce 2023 se podařilo dokončit všechny naplánované investiční akce. Mezi ty nejdůležitější patřilo završení IV. etapy revitalizace sídliště 9. května, regenerace rybníčku na ulici Denisova, instalace fotovoltaických panelů na budově IPOSu a další.

Ulice Poštovní a Dittersdorfova

Dvě frekventované komunikace, jejichž technický stav již nebyl bezvadný, se na jaře 2023 dočkaly obnovy. Rekonstrukce v hodnotě zhruba 5,3 milionů korun s DPH zahrnovala vybroušení původní asfaltové vrstvy do hloubky 5 cm a položení nového povrchu. Upraveny byly obruby, nově byl vybudován zpomalovací pruh v prostoru před školkou, který zároveň slouží jako nasvícený přechod pro chodce. V úseku u přechodu byla rychlost omezena na 30km/hod.

Proluka u tržnice

Na konci letních prázdnin byla dokončena revitalizace proluky mezi Masarykovým náměstím a tržnicí. Nyní důstojné místo zahrnuje čtyřiadvacet parkovacích míst, novou zeleň a mobiliář. Na projektu v hodnotě téměř 11 milionů korun byla mj. aplikována opatření, která v maximální míře přispívají k zadržování vody v území.

Sídliště 9. května

Opravou ulice Klicperovy skončila IV. etapa revitalizace sídliště 9. května v celkové hodnotě za více než 25 milionů korun. Realizace byla dotačně podpořena ze Státního fondu pro podporu investic v rámci programu Regenerace sídlišť, a to částkou 6 milionů korun.

Rybníček na ul. Denisova

Dne 22. září byl slavnostně otevřen oblíbený rybníček na ulici Denisova. Jeho komplexní revitalizace v hodnotě 10,8 milionů korun zahrnovala stabilizaci břehů a ostrůvku proti sesouvání, rekonstrukci chodníků nebo stavbu rekreačního mola. Místo se dočkalo také nových laviček či atypické lavice ve shodném designu jako molo. Akce byla spolufinancována ze zdrojů města a díky dotaci Ministerstva zemědělství ČR.

Fotovoltaika na IPOSe

Díky instalaci fotovoltaické elektrárny na střeše městského úřadu se stal IPOS objektem s velmi nízkou energetickou náročností. Na projekt v hodnotě 3,55 milionů korun získalo město dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši zhruba 2,2 milionů korun.  Přínosem bude zlepšení životního prostředí, snížení odběru elektrické energie a snížení provozních nákladů. Úspora se očekává v hodnotě okolo půl milionu korun ročně.

Výměna veřejného osvětlení

Do konce roku 2023 bylo 372 starých sodíkových lamp nahrazeno úspornými LED svítidly. Výměna se uskutečnila v lokalitách s největší energetickou náročností.

TZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.