Jan ŠKODA – 31. ročník Czech Truck Prix 2023

Letošní rok byl pro mostecký autodrom jedním z nejúspěšnějších. Po mistrovství světa v silničních sajdkár (FIM Sidecar World Championchip) a mistrovství světa superbiků (FIM Superbike World Championship), zavítaly na okruh závody mistrovství Evropy okruhových tahačů (FIA European Truck Racing Championship) a evropská verze amerických závodů NASCAR (NASCAR WHELEN EURO SERIES). A doplnily je závody EuroLEGEND Cupu a Formel FAU.

FIA European Truck Racing Championship

Historicky úspěšná domácí stáj Buggyra se do letošního šampionátu okruhových tahačů nepřihlásila, ale závod na domácí půdě si nenechala ujít. Po téměř roční pauze na trať vyrazil s Buggyrou (Freightliner) Adam Lacko a nevedl si špatně. V sobotní kvalifikaci skončil osmý a na osmém místě dojel i v prvním závodě. Do druhého závodu se startovalo v obráceném pořadí první jízdy (od osmého místa), a po startu z prvního místa dojel Adam i první do cíle.

To bylo v sobotu. V neděli Adam ve výborných výkonech pokračoval. Z kvalifikace postoupil do Superpole a v něm si na mokré trati vybojoval start do třetího závodu z druhé pozice. Ve vlastním závodě na mokré trati s přehledem své druhé uhájil před neporazitelným Norbertem Kissem. Čtvrtý závod Adam sice nedokončil, ale i tak zanechal v Mostě nesmazatelnou stopu. Potěšil všechny fanoušky na okruhu a zasloužil se o to, že kromě maďarské hymny se hrála i ta česká. Bohužel i přes výborné výkony, Buggyra neuvažuje o návrat do šampionátu.

NASCAR WHELEN EURO SERIES

V sérii EuroNASCAR se již několik let pohybuje Martin Doubek s vozem Ford Mustang nizozemské stáje Hendriks Motorsports. Letos Martin startuje jak v EuroNASCAR Pro (ENPro), tak i EuroNASCAR 2 (EN2), a v průběžném pořadí šampionátu byl na osmém a šestém místě. V Mostě startoval ve čtyřech závodech se střídavými výsledky. Ve skupině ENPro v prvním závodě obsadil páté místo a druhý závod nedokončil. Úspěšnější byl ve skupině EN2 , kde ve druhé jízdě, po startu z prvního místa, vystoupil na třetí stupínek . V čele vydržel první čtyři kola a druhou pozici ztratil až v posledním kole.

Poprvé od roku 2013 se v sérii EuroNASCAR představily dvě rychlé závodnice, které sdílí jeden vůz. Michaela Dorčíková (SVK) startovala EuroNASCAR Pro a debutantka Stefani Mogorovic (HRV) v EuroNASCAR 2, které se střídaly za volantem svého vozu #1 Ford Mustang stáje Academy/Alex Caffi Motosport. Výsledky odpovídaly zkušenostem obou závodnic. Michaela se v první jízdě dokázala vyhnout hromadné havárii po startu z dvacátého místa postoupila na třinácté místo v cíli. Ve druhé po kontaktu odstoupila ve druhém kole.

Stefani se do obou závodů kvalifikovala na dvacáté pozici. V prvním neodjela ani kolo, ale za to v druhém nechala za sebou. Pět soupeřů a dojela na osmnáctém místě.

EuroLEGEND Cup a Formel FAU

Obě doplňkové série byly takovou neznámou. V závodě formulí FAU se na trati objevily auta několika generací. Nejstarší z druhé poloviny šedesátých let, nejnovější z počátku osmdesátých let.

#7 Martin Doubek nastupuje do svého Fordu .jpg

#34 Thomas Toffel (CHE) Chevrolet .jpg

#3 Sascha Lenz (DEU) MAN .jpg

#7 Martin Doubek (CZE) o víkendu jednou třetí místo .jpg

#22 Lukas hahn (DEU) IVECO.jpg

Startovní kolize v prvním závodě tahačů.jpg

Stupně vítězů třetího závodu.jpg

Talačenice po startu první jízdy NASCAR Pro.jpg

Závody NASCAR jsou kontaktní a blatníky jen lítají.jpg

Start první jízdy.jpg

Před startem vozů NASCAR.jpg

Premiéra na českých okruzích EuroLEGENDS.jpg

Opakovaný start první jízdy a Adam Lacko vyhrála stylem start cíl .jpg

Michaela Dorčíková (SVK) Alina Laibnegger Stefani Mogorovic .jpg

Adam lacko na nejvyšším stupínku.jpg

#33 Jamie Anderson (GBR) MAN.jpg

#55 Adam Lacko (CZE) Buggyra Freightliner .jpg

#26 Claude Watteyne .jpg

#7 Martin Doubek (CZE) a #3 Paul Jauffreau v boji o první místo.jpg

#5 Vladimiros Tziartzis (CYP).jpg

#1 Norbert Kiss (HUN) MAN.jpg

Zahřívací kolo prvního závodu.jpg

Jan ŠKODA