Jan ŠKODA – Mistrovství světa sajdkár

Kdy: 23. – 25.6.2023

Kde: Autodrom Most

Co: IDM a FIM Sidecar World Championschip

Poslední červnový víkend zavítal na mostecký autodrom seriál Mezinárodního mistrovství Německa motocyklů – Internationale Deutsche Motorradmeisterschaft (IDM). Součástí závodního víkendu byl i třetí závod mistrovství světa sajdkár – FIM Sidecar World Championschip.

Až do roku 1996 byly závody sajdkár neodmyslitelnou součástí závodů Grand Prix motocyklů. Potom se závody sajdkár oddělily, závodily v rámci světového poháru a až v roce 2010 závody znovu získaly status mistrovství světa. Přitom je to jediná zbývající původní třída silničního šampionátu FIM, která vznikla v roce 1949.

V současnosti je mistrovství světa doménou britských a německy mluvících jezdců, které doplňují jezdci z Francie, Finska, Nizozemska a dvě světlé výjimky jako je Slovinec Janez Remše a naši Ondřej Sedláček spolu s Ondrejem Kopeckým.

Nejúspěšnější posádkou mosteckého víkendu byli britští bratři Ben a Tom Birchallovi na stroji LCR s jediným motorem Honda na startu, kteří první sprint závod na deset kol vyhráli a ve druhém obsadili stříbrnou příčku. Druhý závod na sedmnáct kol vyhráli obhájci titulu Brit Todd Ellis se spolujezdkyní Emmanuellou Clement z Francie, na stroji LCR s motorem Yamaha.

Britové zatím jsou na čele průběžného pořadí letošního šampionátu, s téměř třicetibodovým náskokem právě na obhájce titulu.

Ještě připomenu techniku. Na roštu byly podvozky dvou výrobců LCR (10) a ARS (7). Stejný byl i počet výrobců motoru – Yamaha (16) a Honda (1).

Vrátím se k vystoupení našeho Ondřeje Sedláčka. Ondřej „dělá závaží“ rakouskému pilotovi Peterovi Kimeswengerovi na stroji LCR Yamaha. Ve sprintu skončili na 11. místě se ztrátou 55 sekund. Ve druhém si polepšili o jedno místo, ale ztráta byla tři kola. Bohužel při jednom souboji byl Sedláček po nárazu jiného stroje vyražen ze sedačky, a tak si musel počkat jedno kolo, aby mohl znovu nastoupit. V dalších kolech se pak Ondřej v zatáčce na stroji neudržel a opět svého jezdce opustil. Byť se nehody obešly bez zranění, Ondřej mi v depu po závodě ukázal krvavé spáleniny na rukách od drsného asfaltu, a své šrámy bral s nadhledem se slovy: „To k našemu sportu patří“. Úsměv na tváři měla i jeho partnerka, ale určitě se někde v koutu duše o Ondřeje bála.

Další český zástupce Ondrej Kopecky, který je spolujezdcem Němce Markuse Schweglera LCR Yamaha, v Mostu odjel tři kola ve sprintu a do druhého závodu pak posádka nenastoupila.