JESENÍK UTUŽUJE PŘÁTELSTVÍ S NEUBURGEM

O víkendu se uskutečnil již 52. ročník mezinárodního plavání v Dunaji. Na účastníky této populární akce, mezi kterými nechyběli ani zástupci Jeseníku, místostarosta města Václav Urban, radní Tibor Macík a ředitel Územního odboru Jeseník HZS Olomouckého kraje Jan Pastucha, čekaly čtyři kilometry plavání v ledové vodě…

Po celé délce trati dohlíželi na bezpečnost plavců vodní záchranáři, jež byli připraveni, v případě potřeby, poskytnout první pomoc. K popularitě tohoto neobvyklého druhu sportování přispěl fakt, že se nejedná o klasický závod, ale spíše o zábavní přehlídku alegorických plavidel, kterými se prezentují zejména různé spolky a společenské skupiny. Tato akce se již několik let honosí titulem největší zimní plavání v Evropě.

Akce se zástupci města účastnili na pozvání partnerského města Neuburg an der Donau.

tz

One Response to JESENÍK UTUŽUJE PŘÁTELSTVÍ S NEUBURGEM

  1. Bohumil Poulíček napsal:

    Upevňuje se družba s městem Neuburg na Dunaji. Vrátím se o několik let zpět. Občané okolí Jeseníku, především kolem Vidnavy po skončení války odešli do SRN. To je minulost a nevracejme se, raději navazujme nová přátelství. Obce Velká Kraš a Vidnava udržovaly kontakty s Neuburgem delší dobu. Vzpomínám si, jak jsem jel na návštěvu se zástupci obcí, bylo nás asi devět. Sešli jsme se u rodiny pana profesora Kauše, nevím, jak je to správně, on i jeho žena nám připravili pohoštění a mluvilo se o všem, co nás zajímalo. Odhaduji, že to bylo v roce 90,snad později. Na jednání se dohodly akce následující, jezdil jsem s autobusem s dětmi, někdy již mládeží do města. Tam si účastníky převzali zástupci rodin a starali se o ně. Asi deset dní bylo naplněno bohatým programem. Mimo návštěvu místního vojenského letiště, se uskutečnil výlet do Mnichova, návštěvy ZOO, oběd, na který nás pozval pan Grime, významný odborník na stavby a profesor. Pocházel ze Skorošic. Pro kluky uspořádal výlet na zápas Bajernu, zážitek opravdu vzácný. Několikrát se stalo, že přijel někdo z místní mlékárny a předal dětem výrobky, jindy nealkoholické nápoje a dokonce překvapili děti i sportovními potřebami pro účastníky, pěkné, někdy i drahé sportovní dary. Já jsem spal v rodině v krásném domě, péče byla vzorná.
    Návštěvy se opakovaly, jednou přijeli děti k nám, další rok opět naši jeli do SRN. Při návštěvě dětí u nás bylo o všechny stejně tak dobře postaráno, jezdili na výlety a bavili se. Byl jsem několikrát na návštěvě i se zástupci rodin, většinou příbuznými a známými. I zde se jednalo o výměnné zájezdy. Určitě byli všichni spokojeni, také se jednalo o opakované zájezdy. Poslední zájezd jsem jel i s občany a zástupci města Jeseník, jela i zástupkyně okresu, paní Novotná a vedení města. Od tohoto výjezdu jsem již město nenavštívil. Za zmínku stojí pan Rudolf Hammer a jeho žena Karin. Vždy nás doprovázel a dokonce zajistil návštěvu firmy AUDI a velmi krásnou exkurzi, také návštěvu hasičské zbrojnice.
    Naposledy jsem se setkal ze zástupci města na podzim, kde mezi návštěvníky Jeseníku byl jeden známý, z mých návštěv. Asi to nepřeženu, když napíši, že si myslím, že jsem byl u zrodu družby, která trvá. Věřím, že se mi podaří, potkat se ještě s někým, ze známých z popsaných akcí. Přeji si, aby podobná setkání probíhala i dál a rád bych se ještě jednou do města podíval. Snad by bylo i o čem si popovídat při případném setkání přáte a bývalých návštěvníků akcí. Bohumil Poulíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.