Jan ŠKODA – Závody do vrchu Vrbno pod Pradědem 2022

Kdy: 15. – 17.7. 2022

Kde: Vrbno pod Pradědem

Co: IX. Vrbenský vrch

(foto střípky ze soboty)

Po roce opět zaburácely motory na silnici mezi Vrbnem pod Pradědem a Bruntálem. Místní členové automotoklubu spolupořádaly Mezinárodní závody automobilů do vrchu – IX. Vrbenský vrch, který byl součástí jak Mistrovství České republiky (MČR) a České trofeje (ČT) v závodech automobilů do vrchu, tak i součástí MAVERICK Hill Climb Czech 2022 (MHCC). Ve všech případech jak v kategoriích moderních automobilů, tak i v kategoriích historických vozidel (MČR Ha, MHCC Ha).

Vrbenský vrch zahrnoval dva samostatné závody, jeden v sobotu a druhý v neděli. V sobotu se plánovaly dvě tréninkové jízdy plus dvě závodní, a v neděli jedna tréninková a tři závodní. Jenže … Jenže v sobotu se udála nevídaná věc, nedokončila se ani jedna závodní jízda. Důvodů bylo několik. Jednak dopoledne hlasatel musel zvát jezdce na startovní čáru a v některých chvílích se cítil u startu osamocen. Dále někteří jezdci přecenili schopnosti svých vozidel a skončili mimo trať. A v podvečer závodění zkomplikoval i déšť. Nakonec se pořadatelé s jezdci dohodli, že se závod dokončí v neděli po odjetí dvou závodních jízd. Týkalo se to třinácti jezdců, v čele s nejrychlejším Petrem Trnkou.

V rámci mistrovství republiky byl v obou závodech nejrychlejší Petr Trnka s Normou M20 FC, v sobotu i v neděli před Markem Rybníčkem na KTM X-bow. Petr svým časem 1:16,07 vytvořil nový rekord vrbenské trati. Česká trofej měla také jediného víkendového vítěze v podobě Josefa Hlavinky s vozem Opel Lotus, a také v tomto případě v obou závodech patřilo druhé místo jedinému jezdci Martinu Hortovi s vozem Peugeot 106.

V seriálu MAVERICK Hill Climb byl v obou závodech nejrychlejší David Komárek na svém Voze Mc F1 EVO Komvet a druhé sobotní i nedělní místo si vyjel Jiří Špalek na voze Norma M20F Evo Komvet. V mistrovství republiky historiků kraloval v sobotu i v neděli Jiří Heda s pěkným vozem Lola 598, v obou dnech před Milošem Zmeškalem na voze Ralt 032.

Ve výsledkové listině chybí časy z tréninku Lukáš Vojáček, který v sobotu dopoledne odstartoval do své první jízdy, ale jeho diferenciál vydržel jen několik stovek metrů.

Jako šprýmař se ve Vrbně představil Miloš Zmeškal, který v sobotu večer po depu rozhlašoval, že odjíždí závodit na Slovensko, kdy chtěl svou „nečekanou“ nedělní přítomností trochu rozhodit soupeře na startu.