Lukáš Abt: “Oprávněně?”

Červený dub u letního divadla nebo olše u Tindalova pramene, nyní dub u vstupu do Smetanových sadů. Výrazné stromy, téměř solitéři, pýchy našeho parku. Každé podobné kácení u části občanů vyvolá značné emoce – zatímco většina je ráda, že se rádoby nebezpečné stromy pokácí, část z nich je fascinována bleskovými akcemi, které v podobných případech při havarijním kácení proběhnou.

Aby to s emocemi nebylo tak horké, obrátil jsem se přímo na odbor Životního prostředí a Technické služby Jeseník, jenž jsem požádal o dovysvětlení. Pan Baršč, který schválil pokácení stromu mi k tomu napsal: “Ulomená větev ze strany od kurtů byla poslední hlavní větví, nejsilnější a zajišťovala stabilitu stromu. Po odpadnutí této větve na straně kurtů nebyla žádná jiná pro vyvážení stromu. Strom byl nahnut směrem k řece a mohlo dojít k pádu na přilehlý chodník. Toto jsem nechtěl riskovat. V místě odlomení větve byla zjištěna prasklina postupující do stromu směrem ke kořenům. Lom byl ve výšce pět metrů nad zemí a nad ním bylo ještě devět metrů stromu nahnutého nad chodník. Vzhledem k prasklině bylo rozhodnuto strom pokácet.”

Paní Weiserová pak víceméně vše potvrdila: “Kmen stromu byl již v minulosti odkloněn od svislé osy a po pádu větve došlo ještě ke zhoršení situace – posunutí těžiště. V minulosti byly na dřevině rovněž nalezeny plodnice dřevokazných hub, což bylo patrně také příčinou odlomení kosterní větve.”

Torzo dubu před úplným pokácením (L. Abt)

Důvod proč jsem na obě instituce obrátil je ten, že standardně se dub kácí opravdu pouze v havarijním stavu a většinou se udržuje po co nejdelší dobu. Často se ještě nechává před úplným pokácením nějaký čas jeho torzo, kvůli doprovodným organizmům. Pokud dojde k tomu, že dříve symetrická koruna se stane výrazně asymetrickou, je dobré ji pomocí řezu mírně symetrizovat, o čemž se zde vůbec ani neuvažovalo. Vzhledem k velice dobrému stavu a tudíž perspektivnosti uvedenému v pasportu zeleně na stránkách stromypodkontrolou.cz, je z mého pohledu zásah neadekvátní. Také nesouhlasím s houbami, protože se mi je na pokáceném dřevě nepodařilo najít. Konečně zmiňovaná trhlina je sice prokázaná fotografií pana Baršče, ale není patrno, jakého je stáří.

Jelikož bylo kácení uvedeno jako havarijní, nebyla přizvána Agentura ochrany přírody a krajiny, která se jinak ke kácením vyjadřuje. Protože se opět jednalo o výrazný strom a opět se vše řešilo v havarijním stavu/režimu, požádal jsem také o součinnost Českou inspekci životního prostředí a sice pro naprostou objektivizaci podobných kácení. Nakonec jen doplním, že toto velice kvalitní a ceněné dřevo je pro občany k dispozici na odkup u Technických služeb.

Lukáš Abt

Foto: la, web

 

7 Responses to Lukáš Abt: “Oprávněně?”

 1. Stanovisko České inspekce životního prostředí napsal:

  Zdravím,
  je někde k dispozici stanovisko České inspekce životního prostředí?
  A jinak děkuji za iniciativu, je fajn,že se o stromy a jejich neblahý osud alespoň někdo zajímá.

 2. Roman napsal:

  V první řadě by si mnoho lidí mělo uvědomit svou vlastní odpovědnost. Když je větrno, bouřka nebo jiná nepřízeň počasí tak do parku/lesa nechodím…

 3. Katka napsal:

  A já si myslím, že k úrazu muže člověk přijít kdekoliv a kdykoliv. Nejsme batolata, abychom museli žít ve sterilním prostředí, i když mám pocit, že si to někteří myslí a proto samé zákazy a příkazy. Moje prababička netušila co by mohl být chytrý tel. a internet, ale věděla, co má dělat (nebo nedělat) za bouřky, aby se jí něco zlého nepřihodilo…

 4. Sluníčkáři napsal:

  Žádný strom, byť v sebelepsím stavu nestojí za zmařený lidský život. Pokud tedy existuje jen minimální riziko, že by mohlo pádem jakéhokoliv stromu dojít k poškození zdraví a života, je třeba takový strom odstranit. Kdo z tech “eko-sluničkářů” přijme osobní odpovědnost, pokud takový strom na někoho spadne? Nikdo !!

 5. Karlos napsal:

  Konečně se někdo ozval. Město kácí stromy dle mého bez rozmyslu, řada z nich by po ošetření mohla zdobit park ještě řadu let.
  Hlavní problém ale vidím v tom, že úředník, zodpovědný za povolení kácení, se samozřejmě bojí, že pokud by kácení nepovolil a někdy v budoucnu strom třeba při silném větru spadl a někomu ublížil, tak za to bude popotahován. Logiku v tom nehledejme, je to podobné, jako kácení alejí kolem silnic, co kdyby tam náhodou narazilo auto do stromu. Nakonec se můžeme dočkat toho, že nám zakážou chodit do lesa, či parku, sice se to stává velmi zřídka, ale semtam nějaká větev ze stromu spadne. Dokud se tyto stupidní předpisy nezmění, tak se můžeme jenom dívat, jak krásné stromy jsou káceny jen proto, že by mohly někdy spadnout.

  • Názor napsal:

   Aleje u silnic bych do toho moc netahal, se vzrůstajícím provozem, výstavbou chodníků atd. je vhodné tyto aleje přehodnotit a případně renovovat a obměnit dřeviny dle současných potřeb už jen z důvodu toho, že povoz koňmi tažený potkávám opravdu velmi zřídka. Nicméně parky či parčíky mají v dnešní době stále významější úlohu pro obyvatele už jen jakožto klidové zóny. V tomto případě kdy se jedná o dub který přežívá více generací než si dokážeme v rodokmenu zapamatovat je opravdu na zvážení. Souhlasím samozžejmě i s názorem na cenu lidského zdraví a života a už jen z toho důvodu měl ve věci rozhodovat specialista z oboru dendrologie s kulatým razítkem nikoliv Franta Ouředník.

  • bohužel je to tak napsal:

   Masy100% pravdu. Bohužel je to tak. Občas mám pocit, že nepovolení kácení stromů je považováno pomalu za zločin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.