Okresní lumpárny a karamboly uplynulých dní

Noční safari vyjížďka po Velké Kraši, Z výhodných investic do kryptoměn se vyklubal podvod. Opět!, Řídil se zákazem, Přišel o statisíce, K poškození ledové plochy došlo nešťastnou náhodou a další …

Jeseníkem si to křižoval pod vlivem

V sobotu po jedné hodině ranní zastavila jesenická policejní hlídka 35letého řidiče vozidla značky Opel Astra na ulici Lipovská. První provedená dechová zkouška vyšla u řidiče pozitivní s hodnotou 2,05 promile. Proto následovaly další dvě, které měly také pozitivní výsledky a to 2,39 a 2,18 promile alkoholu. Řidič se dobrovolně podrobil odběru bio materiálu v nemocnici. Ještě ten samý den mu bylo ve zkráceném přípravném řízení sděleno podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který dle trestního zákoníku hrozí peněžitý trest, zákaz činnosti případně trest odnětí svobody až na jeden rok.

Lékař opět zabral

Od minulého pátku se policisté zabývají případem, který přišla na jesenické oddělení nahlásit starší žena. Poškozenou, začátkem listopadu loňského roku, na sociálních sítích požádal o přátelství „iránský lékař“, který byl vyslaný na misi OSN do Pakistánu. Vzájemně si padli do oka a lékař oznamovatelce přislíbil společný život, ale na to samozřejmě potřeboval nějaké peníze a budoucí partnerku o ně požádal. Ubezpečil ji, že peníze potřebuje na to, aby se mohl vyvázat ze smlouvy v Pakistánu, kterou je vázán. Žena mu proto postupně poslala 40 000 Kč. Tím to ale neskončilo a bylo potřeba dalších peněz tentokrát na odlet ze země soukromým letadlem a na to by stačila částka 100 000 Kč. V ten okamžik zřejmě poškozená začala prozírat a další peníze již naštěstí neposlala. Po oznámení jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu podvod.

Řídil se zákazem

Včera odpoledne zastavila policejní hlídka na náměstí Svobody ve Zlatých Horách 52letého řidiče ve vozidle Renault. Při následné kontrole ale zjistila, že řidič má městským úřadem uložen zákaz řízení všech motorových vozidel až do 1. srpna letošního roku. Vzhledem k tomu, že nerespektoval rozhodnutí je podezřelý z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Hlídka u muže provedla také dechovou zkoušku, která byla negativní. Za výše uvedené jednání mu hrozí až tříletý trest odnětí svobody.

Přišel o statisíce

Na lep podvodníkovi sedl tentokrát senior z Jesenicka. Včera se osobně dostavil na obvodní oddělení v Jeseníku, kde sdělil, že ho den předtím telefonicky kontaktoval neznámý muž, který se představil jako Karel B. a uvedl, že je pracovníkem obchodní společnosti. Poškozenému sdělil, že má u nich účet s 19 000 dolary. Senior si na základě jeho rad, do počítače a mobilu, stáhl programy umožňující vzdálený přístup. Pak se přihlásil do svého internetového bankovnictví a dobrovolně potvrdil několik bankovních transakcí z jeho bankovních účtů, které v jeho internetovém bankovnictví vytvářel neznámý pachatel. Poškozený ale bohužel místo toho, aby peníze získal, tak o ně přišel. Jednalo se o finance v hodnotě půl milionu korun. Případem se zabývají kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality a prověřují ho pro trestný čin podvod.

Chvilka nepozornosti

Vážná dopravní nehoda se odehrála v neděli 14. ledna odpoledne u Zlatých Hor. Čtyřiadvacetiletý řidič s vozem zn. Mercedes jel ve směru od Mikulovic na Zlaté Hory. V levotočivé zatáčce se nedržel při pravém okraji vozovky a přejel do protisměru, kde se čelně střetl s protijedoucím vozem zn. Audi. Šestadvacetiletý řidič audi utrpěl vážná zranění, která si vyžádala letecký transport do nemocnice. Další vrtulník pak transportoval i druhého zraněného, a to 22letého spolujezdce z mercedesu. Požití alkoholu před jízdou bylo vyloučeno u řidiče mercedesu provedenou dechovou zkouškou. Kvůli zranění byl u druhého řidiče nařízen odběr krve. Způsobená škoda na vozidlech je odhadnuta na 500.000 Kč.

Policisté uložili kauci zahraničnímu řidiči 

Od zavedení nového bodového systému jeseničtí policisté poprvé uložili řidiči kauci za překročení rychlosti. V policejní síti uvázl 28letý řidič v neděli 14. ledna odpoledne. O tomto víkendu na Jesenicku probíhala dopravně bezpečnostní akce zaměřená právě na kontrolu rychlostních limitů jak v obci, tak i mimo ni. Mladý muž se obcí Velké Kunětice, kde je povolena maximální rychlost 50 km/hod., řítil rychlostí 102 km/hod. respektive 98 km/hod. Protože se jednalo o cizince bez trvalého pobytu na území České republiky a byl předpoklad, že by se mohl vyhýbat řízení o přestupku, policisté mu na místě uložili kauci ve výši 25.000 Kč.

Během víkendu policisté zkontrolovali téměř 70 vozidel a zjistili 38 dopravní přestupků. Jedenáct z nich oznámili příslušnému správnímu orgánu, zbývající vyřešili na místě uložením pokuty. Na pokutách vybrali přes 44.000 Kč.

Kuriózní dopravní nehoda

Traktor bez poškození a automobil se škodou 70.000 Kč, tak to je bilance dopravní nehody, která se odehrála v úterý 16. ledna ve Zlatých Horách, část Ondřejovice. Dvaačtyřicetiletý řidič jel s traktorem zn. John Deere po místní komunikaci. Při jízdě se nechoval ohleduplně a vidlemi od traktoru narazil do stojícího automobilu zn. Nissan Navara. Dopravní nehoda se obešla bez zranění. Dechové zkoušky na alkohol byly u obou řidičů negativní. Nárazem došlo k poškození přední kapoty s předběžně vyčíslenou škodou 70.000 Kč.

Nepozornost na přechodu pro chodce naštěstí neskončila tragicky

Ke sražení dítěte došlo ve středu 17. ledna v Žulové. Když okolo čtvrté hodiny odpoledne jel 33letý muž s vozem zn. Subaru Legacy ve směru na Vápennou, nedal přednost chodcům na přechodu pro chodce. Devětatřicetiletá žena chtěla se svojí nezletilou dcerou přejít silnici. Ještě před tím než začaly přecházet, dívka se matce vytrhla z ruky a vběhla před projíždějící automobil. Se svým zraněním byla převezena do nemocnice. Dechové zkoušky na alkohol byly jak u řidiče, tak u matky negativní. Míra zavinění dopravní nehody bude předmětem dalšího šetření.

K poškození ledové plochy došlo nešťastnou náhodou

Policisté ukončili vyšetřování poškození kluziště ve Zlatých Horách. Protože zde byla způsobena vysoká škoda, policisté případ začali řešit jako podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci.

Na začátku prosince se tehdy neznámý pachatel do areálu dostal mezerou mezi přenosnými ploty a přelezl mantinely kluziště. Když částečně odhrnul zasněženou ledovou plochu, kovové hrablo na sníh mu vypadlo svou vahou z ruky. Došlo k poškození ledové plochy a potrubí, ze kterého vytekla na plochu kluziště chladicí kapalina.

Zlatohorským policistům se podařilo viníka ustanovit během pár dnů. V průběhu vyšetřování se však ukázalo, že k poškození ledu došlo nešťastnou náhodou bez zjištění přímého či nepřímého úmyslu. Tím nebyla naplněna skutková podstata trestného činu poškození cizí věci. Poškozený byl s uplatněním svého nároku na náhradu škody odkázán na občanskoprávní řízení u příslušného soudu.

Rychle a zběsile

Svoji rychlost neodhadl 18letý mladík, který v pátek 19. ledna havaroval u Žulové. Po poledni jel s vozem zn. Audi A4 ve směru od Vápenné na Žulovou. Při průjezdu levotočivou zatáčkou nepřizpůsobil rychlost vozidla stavu a povrchu vozovky, dostal s vozidlem smyk a sjel vlevo mimo silnici. Vozidlo se vlivem nárazu do příkopu převrátilo na střechu. Došlo ke kompletní deformaci karosérie. Při dopravní nehodě nebyl naštěstí zraněn ani řidič, ani jedna spolujezdkyně. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 40.000 Kč.

Z výhodných investic do kryptoměn se vyklubal podvod. Opět! 

O téměř půl milionu korun přišla 58letá žena z Jesenicka. V září loňského roku ženu kontaktoval neznámý pachatel, který jí nabídl investice do kryptoměn. Žena souhlasila a o měsíc později poslala svoji první investici ve výši 3.000 Euro. Během následujícího měsíce poškozená provedla ještě dalších 6 bankovních transakcí, při kterých odeslala částky v hodnotách 6.000, 3.000 nebo 2.000 Euro. To, že se jedná o podvod, žena zjistila až po Novém roce, kdy požadovala své investované peníze zpět. Neznámý pachatel okamžitě přestal komunikovat. Způsobená škoda je nyní vyčíslena na 465.000 Kč.

DOPORUČENÍ: V případě, že chcete své úspory investovat, nereagujte na inzeráty a telefonáty podvodných investorů. Vždy se obraťte na poradce, kterého dobře znáte, nebo Vám ho doporučí vaše banka. NESKUTEČNÉ ZISKY = SKUTEČNÝ PODVOD!

Podvodníci udělají cokoliv, aby se dostali k Vašim penězům. Podobný trik použili jak na muže ze Zlatohorska, tak ze Šumperska

Prvním poškozeným se stal 69letý muž ze Zlatohorska. Na konci roku reagoval na inzerát, ve kterém neznámý pachatel nabízel k prodeji dodávkové motorové vozidlo zn. Mitsubishi Canter za cenu 149.000 Kč. Poškozený telefonicky kontaktoval prodejce. S ním se domluvil na koupi vozu a uhrazení zálohy ve výši 20.000 Kč. Hned druhý den po odeslání zálohy se prodejce ozval znovu. Tvrdil, že omylem odeslal celou zálohu zpátky na bankovní účet poškozeného. To mělo dokládat potvrzení z banky o provedené tuzemské odchozí platbě ve výši 20.000 Kč. Právě proto po 69letém muži požadoval, aby částku 20.000 Kč opět převedl na jeho účet. Naštěstí poškozený další platbu neprovedl. Do dnešního dne se mu na jeho bankovní účet žádné peníze nevrátily. A jak je zvykem u podvodníků, okamžitě přestali komunikovat.

Druhý případ, tentokrát ze Šumperska, se odehrál minulý týden, jen s tou změnou, že inzerát si podal 45letý poškozený. V inzerátu poptával koupi dokladů na traktor. Neznámý pachatel se na inzerát ozval a tvrdil, že doklady rád prodá. S poškozeným se domluvili na uhrazení částky 17.000 Kč na předem určený bankovní účet. Po odeslání peněz začala stejná „písnička“ jako v předchozím případě. Pachatel se omlouval, že peníze poslal omylem zpátky a požadoval opětovné zaslání celé sumy. Bohužel 45letý muž peníze znovu odeslal. Tak přišel o částku 34.000 Kč.

Oba případy policisté prošetřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu.

Karambol linkového autobusu

Přesně v poledne ve středu 24. ledna přijali policisté oznámení o dopravní nehodě autobusu, ke které mělo dojít u Písečné. Autobus jel ve směru od Písečné na Supíkovice. Poté, co 56letá řidička projela pravotočivou zatáčkou, najela s autobusem na nezpevněnou krajnici. Ta se utrhla, autobus sjel do příkopu a narazil do vyvýšeného příkopového valu. Naštěstí byl val v tomto místě dost vysoký a autobus se o něj opřel a nepřevrátil se na bok. Uvnitř tak zůstalo zaklíněno 11 pasažérů. Při dopravní nehodě došlo ke zranění pouze jedné cestující. Požití alkoholu bylo u řidičky vyloučeno provedenou dechovou zkouškou. Způsobená škoda byla vyčíslena na 100.000 Kč.

Další z řady internetových podvodů

Prodej starších chlapeckých kalhot se nevyplatil 50leté ženě z Jeseníku. Nakonec za ně zaplatila ona, a nemalou částku. Na nabídku zveřejněnou na internetovém bazarovém portálu reagoval neznámý pachatel, který ženě poslal e-mail s odkazem na přepravní společnost. Pod legendou přijetí platby poškozená vyplnila přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví a následně autorizovala pokyn. Když neznámý pachatel získal přístup k internetovému bankovnictví, začal na účtu provádět různé platební transakce. Peníze různě odcházely, ale některé i přicházely. Do chvíle, než žena přišla na podvod a nechala si zablokovat účet, přišla o téměř 400.000 Kč. Policisté proto zahájili úkony pro podezření ze spáchání přečinů podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací a také ze zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Noční safari vyjížďka po Velké Kraši 

Během víkendu proběhla na Jesenicku dopravně bezpečnostní akce zaměřená na alkohol, drogy a rychlost. Na kontrolu zákazu požívání alkoholu a drog se muži zákona více soustředili ve večerních a ranních hodinách. Povolenou rychlost pak nejvíce měřili v denní době při větší frekvenci automobilů na silnici. Během těchto akcí policisté zastavili a zkontrolovali téměř 200 řidičů. Téměř třetina z nich se dopustila přestupku. Na místě vyřídili 57 přestupků, za které uložili pokuty ve výši 93.000 Kč. Během akce odhalili také jednoho řidiče pod vlivem alkoholu. Na toho narazili ve Velké Kraši v noci na neděli 28. ledna, když řídil osobní vůz zn. VW Golf. Posádka policisty zaujala hned na první pohled. Na střeše vozu totiž jel jeden ze spolujezdců. Aby nespadl, držel se příčníků, které byly umístěny na střeše. Kdyby spolujezdec chtěl, pohodlně by se vešel i do auta, místo tam ještě bylo. Jízda na střeše byla zřejmě zábavnější, ale o to nebezpečnější. Jeho jednání policisté vyřešili na místě uložením pokuty. Tak lehce však nevyvázl řidič tohoto vozidla. Dvaadvacetiletý muž se při kontrole podrobil dechové zkoušce na alkohol. Ta byla pozitivní s výsledkem 0,62 ‰ alkoholu. Následoval také orientační test na drogy, který vyšel pozitivně na THC. Mladý řidič se poté dobrovolně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Policisté mladíkovi zakázali další jízdu a zadrželi mu jeho řidičský průkaz.

Zdroj a foto: PČR, autor: jf