Okresní lumpárny a karamboly uplynulých dní

Za krádež hrozí recidivistovi až tři roky za mřížemi

Policisté Obvodního oddělení Zlaté Hory sdělili 26letému muži podezření ze spáchání přečinu krádeže. Policisté jej podezřívají z toho, že měl začátkem září během provozní doby odcizit z restaurace v obci na Zlatohorsku peněženku, takzvaný číšnický flek, umístěný v nezajištěném šuplíku pod barem.

Svým jednáním si tak měl přijít na částku ve výší zhruba 12 000 korun, tvořenou jak českou, tak i zahraniční měnou. Jelikož byl muž za obdobnou trestnou činnost v letošním roce odsouzen, hrozí mu v případě prokázání viny a odsouzení trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

Za fyzické napadení až tři roky za mřížemi

V úterý 27. září sdělili policisté 19letému muži z Javorníka podezření ze spáchání přečinů výtržnictví a ublížení na zdraví. Mladíka podezřívají z toho, že měl poslední srpnovou sobotu v nočních hodinách na fotbalovém hřišti v jedné z obcí na Žulovsku fyzicky napadnout 22letého muže. Podle zjištěných informací jej měl udeřit pěstí do obličeje, v důsledku čehož napadený upadl na zem. Poté jej měl agresor zakleknout a několikrát uhodit pěstmi a lokty do obličeje. Z potyčky vyšel napadený mladík se zlomeným nosem a otřesem mozku. U obou mužů byla provedena dechová zkouška s pozitivním výsledkem, přičemž podezřelý nadýchal téměř 2, 5 promile.

V případě prokázání viny a odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

Dopravní nehoda osobáku a cyklisty

V úterý 27. září krátce po půl druhé odpoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě osobního vozidla a cyklisty na křižovatce ulic Fučíkova a Lipovská v Jeseníku. Podle prvotních informací patrně nedala 20letá řidička osobního vozidla VW Golf, jedoucí od centra k ulici Fučíkova, přednost v jízdě 61letému cyklistovi, který jel po hlavní pozemní komunikaci směrem k centru Jeseníku. V důsledku toho došlo ke střetu s následným pádem cyklisty na zem. Ten utrpěl zranění, se kterým jej zdravotnická záchranná služba transportovala do nemocnice. Alkohol u řidičky i cyklisty vyloučila provedená dechová zkouška. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 4 000 korun. Dopravní nehoda zůstává i nadále v šetření policistů.

Za týrání manželky hrozí muži až čtyři roky za mřížemi

Jeseničtí kriminalisté sdělili 42letému muži ze Zlatých Hor obvinění ze spáchání přečinu týrání osoby žijící ve společném obydlí. Viní jej z toho, že měl nejméně od března do srpna letošního roku ve společném bydlišti takřka denně, nejčastěji pod vlivem alkoholu, nevybíravým způsobem slovně urážet svoji manželku. Tu měl napadat i fyzicky, fackováním a bitím pěstmi do obličeje a jiných částí těla. Ženě měl také ztrpčovat život výhružkami újmou na životě a zdraví, vynucováním peněz na nákup alkoholu pod pohrůžkou fyzického násilí a nočním buzením, při kterém ji měl tahat za vlasy. Vše vygradovalo zhruba v polovině srpna incidentem, při kterém měl obviněný, jakožto spolujezdec, svoji ženu během řízení vozidla vulgárně urážet, za jízdy kopat do čelního skla, otvírat dveře a vyhazovat věci z automobilu. Žena vše oznámila policistům, kteří po posouzení veškerých skutečností využili svého oprávnění a muže ze společného obydlí vykázali.

Obviněný muž je osobou s rozsáhlou trestní minulostí, během které byl několikrát soudně trestán převážně za majetkovou trestnou činnost. Trestní stíhání probíhá na svobodě. V případě prokázání viny a odsouzení mu hrozí v krajním případě až čtyřletý pobyt za mřížemi.

Dopravní karambol na STK

V úterý 4. října krátce po osmé hodině ranní vyjížděli policisté k dopravní nehodě, ke které došlo v areálu stanice technické kontroly v Jeseníku. Podle prvotních informací se 63letý řidič čtyřkolky patrně choval neohleduplně a vjel do pojezdových vrat garáže určené k provádění technických prohlídek. Následně narazil do zde zaparkovaného automobilu a v důsledku kolize navíc došlo k poškození měřícího zařízení. Alkohol za volantem vyloučila provedená dechová zkouška. Při dopravní nehodě utrpěl řidič zranění, se kterým jej zdravotnická záchranná služba transportovala do nemocnice. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 200 000 korun. Dopravní nehodou se policisté i nadále zabývají.

Jak bezpečně v online světě

Jak se bezpečně pohybovat v online světě se dozvěděli senioři z Bernartic ve středu 5. října. To, že se kyber kriminalita dotýká pouze mladších ročníků, už dávno není pravda. Dnešní senioři jsou velmi pokrokoví a užívání moderních technologií se nebrání. A proč taky ne. V mnoha případech jim to usnadní život. S pohybem v online světě jsou však spojena také velká rizika a o těch se v rámci kampaně s názvem #nePINdej! (kreativní tvorba ze slov PIN nedej) dozvěděli. Policejní preventistka popsala hned devět způsobů podvodů, které útočníci používají. Seniory také požádala, aby si později, v klidu domova, vyzkoušeli interaktivní vzdělávací www.kybertest.cz, který jim zábavnou formou připomene nejčastější kybernetické podvody a naučí je, jak je rozpoznat a jak jim nenaletět. Není totiž nad to si po přednášce všechny nové informace na vlastní kůži ověřit v praxi.

V další části odpoledne si převzal slovo koordinátor BESIP, Miroslav Charouz, který seniory seznámil s novinkami v silničním provozu a nejčastějšími chybami chodců, cyklistů, ale také starších řidičů.

Jeseničtí kriminalisté zahájili nezávisle na sobě trestní stíhání dvou osob, které obvinili z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Začátkem týdne zadrželi po předchozím souhlasu státního zástupce 37letého muže z Jeseníku. Na základě zjištěných skutečností jej obvinili z toho, že nejméně od října minulého roku do letošního května si měl neoprávněně, přesně nezjištěným způsobem, opatřovat psychotropní látku, konkrétně pervitin. Ten nejenže sám užíval, ale také jej měl na různých místech Jeseníku a jeho okolí opakovaně nabízet a prodávat dalším osobám. Vzhledem k tomu, že byl obviněný v posledních třech letech za totožný trestný čin odsouzen, mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí vyšší trestní sazba. Za mřížemi tak může v krajním případě strávit až deset let. Trestní stíhání probíhá na svobodě.

Klec spadla i na 47letou ženu z obce na Jesenicku. I tu kriminalisté zadrželi po předchozím souhlasu státního zástupce začátkem týdne v Jeseníku, jakožto řidičku osobního motorového vozidla. Žena se mimo jiné podrobila orientačnímu vyšetření na drogy, s pozitivním výsledkem na amfetamin/metamfetamin. Kriminalisté ženu viní z toho, že si měla od října loňského roku do současné doby neoprávněně různými způsoby opatřovat pervitin a marihuanu. Drogy užívala jak pro vlastní potřebu, tak je i distribuovala v místě svého bydliště dalším osobám. Během provedené domovní prohlídky u ní kriminalisté zajistili několik vzrostlých rostlin konopí a zpracovanou rostlinou hmotu s obsahem nadlimitního množství THC.

Obviněná je trestně stíhána na svobodě a v případě prokázání viny a odsouzení jí hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest. 

Prodávala ledničku, podvodník ji připravil o téměř 30 000 korun

Ve čtvrtek 6. října se na policisty obrátila 28letá žena z Jeseníku s tím, že se stala obětí podvodu. Téhož dne dopoledne ji kontaktoval zájemce, který reagoval na inzerát, ve kterém nabízela prodej ledničky. Nabídku zveřejnila jak na sociální síti, tak i na inzertním portále. Kupující se nabídl, že zařídí dopravu i platbu přes kurýrní společnost. Poté ženě zaslal odkaz, po jehož odkliknutí byla přesměrována na internetové stránky, na kterých vyplnila číslo své platební karty, dobu platnosti i třímístný kód. Následně se jí zobrazily webové stránky její banky, na kterých vyplnila přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Krátce nato zjistila, že z jí z konta zmizelo téměř 30 000 korun.

Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dvě léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. 

Apelujeme na občany, aby nikdy neklikali na přijaté neznámé odkazy a v žádném případě nevyplňovali, či nesdělovali údaje ke své platební kartě, či internetovému bankovnictví!

Na kruhovém objezdu v Jeseníku bouraly dva osobáky

Včerejšího dne okolo 16. hodiny vyjížděli policisté k dopravní nehodě dvou osobních motorových vozidel, ke které došlo na jednom z kruhových objezdů v Jeseníku. Podle prvotních informací 32letá řidička cizí státní příslušnosti, jedoucí vozem Citroën C5 patrně nedbala zvýšené opatrnosti a při vjezdu na kruhový objezd nedala přednost automobilu Škoda Octavia, v důsledku čehož došlo k jejich střetu. Po kolizi pokračoval Citroën dál v jízdě a nakonec narazil do dopravního značení. Během dopravní nehody nedošlo ke zranění osob a způsobená škoda byla předběžně vyčíslena přes 200 000 korun. Alkohol za volantem vyloučila provedená dechová zkouška. Policisté kvalifikovali dopravní nehodu jako přestupek podle zákona o provozu na pozemních komunikacích, za který uložili řidičce pokutu příkazem na místě.

Falešný bankéř připravil seniora o téměř 300 000 korun

Začátkem října přijal 66letý muž z Jesenicka telefonát od údajného pracovníka centrální banky, který jej informoval o napadení bankovního účtu. Současně se mu nabídl, že mu bude nápomocen při ochraně jeho financí. Volající muži poradil, aby si na počítači nainstaloval program, kterým si zabezpečí svůj účet. Muž postupoval podle jeho pokynů, avšak celá akce nakonec ztroskotala v momentě, kdy došlo na zadávání údajů pro přihlášení do internetového bankovnictví. Muž jej totiž neměl vůbec zřízeno. Podvodník si ovšem i v takový moment věděl rady. Důvěřivce navedl přímo do banky s pokynem, aby si vybral finanční prostředky, které měl odeslat na chráněné účty. Jejich čísla mu záhy zaslal. V obavách o své finance si dotyčný nejprve zablokoval platební karty a poté zamířil do své banky. U přepážky zadal dvě transakce, kterými nechal ze svého konta odeslat na požadované účty finanční prostředky v celkové výši téměř 300 000 korun.

Včerejšího dne se opět dostavil do své banky pro nové platební karty. Mimo jiné se bankovní pracovnici svěřil s celým příběhem. Ta mu sdělila, že se stal pravděpodobně obětí podvodu a ať neprodleně kontaktuje policisty.

Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, na který trestní zákoník ukládá trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.

Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy a e-maily, ve kterých se Vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou Vaše finanční prostředky v ohrožení a Vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly Vaše peníze v ohrožení, tak banka již sama zareaguje a učiní další potřebná opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku, a pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se obrátit na  tísňovou linku Policie České republiky.

Buď vidět!

Jeseničtí policisté se dnes, ve středu 12. října, zaměřili na kontrolu chodců a cyklistů. Za snížené viditelnosti jsou v silničním provozu nejvíce zranitelní právě tito účastníci. Použitím jakéhokoliv reflexního materiálu se riziko zranění velmi snižuje. Člověk, který má na sobě umístěny reflexní prvky, je pro řidiče dobře viditelný již na 200 metrů. Právě na tento problém policisté upozorňovali, a proto všem chodcům i cyklistům rozdávali reflexní pásky, které mohou použít pro zvýšení své bezpečnosti. Jedno ze základních pravidel bezpečnosti na silnici totiž říká, že nestačí vidět, ale důležité je být viděn. Podle zákona sice musí být reflexním prvkem označen pouze chodec jdoucí po silnici mimo obec, kde není veřejné osvětlení, ale použití reflexního materiálu v obci ocení nejeden řidič.

Celou akci podpořil koordinátor BESIPu, Miroslav Charouz, který s policisty vyrazil přímo do ulic Jesenicka. Cyklisty dále vybavil předními a zadními světly a také reflexními tyčinkami do výpletu kol. Vzorně vybavení cyklisté, pak dostali dáreček pro další využití. Našli se i tací, kteří se zúčastnili stejné akce před několika lety a získané reflexní materiály používají dodnes. Za což jsme velmi rádi. PROTO BUĎTE VIDĚT!

Podvod slíbených milionů

Senior z Jesenicka uvěřil příběhu nemocné ženy, která mu slíbila poslat 750 tisíc EUR. Místo slíbených milionů ale muž přišel o 62 000 korun. Příběh započal letos v srpnu. V té době seniora prostřednictvím aplikace Messenger kontaktovala ze zahraniční žena hledající věřícího muže, kterému by mohla pomoci. Uvedla, že je nemocná, nikoho nemá a ráda by někomu poslala 750 tisíc EUR. Senior si začal s ženou dopisovat a ta mu přislíbila peníze, které již nevyužije, poslat. Muže v září kontaktoval domnělý notář s tím, že řeší darovací smlouvu, kterou seniorovi zasílá. Ten si ji vytiskl, podepsal a odeslal zpět. Notář muži sdělil, že bude muset zaplatit správní poplatky a kolky za 12 tisíc korun. Požadovanou částku muž uhradil. Poté mu přišel e-mail ze zahraniční banky, která požadovala uhradit poplatek ve výši 50 tisíc korun za převod peněz. I tuto částku senior uhradil. Vzápětí podvedenému muži začaly přicházet SMS zprávy, ve kterých bylo uvedeno, že česká banka disponuje částkou téměř 18,5 milionů korun, a aby mu ji mohla poslat, musí senior uhradit 200 tisíc korun. To už bylo muži podezřelé, a proto věc ohlásil na policii. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

V této souvislosti opětovně nabádáme k obezřetnosti při komunikaci s neznámými lidmi.

Zdroj a foto: PČR