Okresní lumpárny a karamboly uplynulých dní

Ve středu 16. února před šestou hodinou ráno jel 59letý řidič s osobním vozidlem Škoda Octavia po silnici II/453 od Jeseníku směrem na Rejvíz.

V lesním úseku mu z pravého silničního příkopu přímo do jízdní dráhy vběhl jelen. Řidič střetu s ním nemohl nijak zabránit. Jelen po nárazu uhynul a na místě si jej pak převzal lesní hospodář. Řidič z nehody vyvázl bez zranění. Alkohol policisté vyloučili dechovou zkouškou. Škoda na autě byla předběžně odhadnutá na 100 tisíc korun.

K havárii osobního motorového vozidla do obce Strachovičky vyjížděli před půlnocí na pátek 18. února jeseničtí dopravní policisté. Třiatřicetiletý řidič s vozem Škoda Octavia projížděl obcí směrem na Supíkovice. Dle svého vyjádření byl unavený a přemohl jej mikrospánek. Vůz přejel nejprve do protisměru a poté sjel do silničního příkopu, kterým pokračoval dál. Zdeformoval dřevěný mostek s kovovou konstrukcí vedoucí přes příkop k jednomu z domů a zastavil se opodál v náletových dřevinách. Řidič z havárie vyvázl bez zranění. Policisté u něj provedli dechovou zkoušku, která měla negativní výsledek. Škoda na vozidle byla předběžně odhadnutá na 30 tisíc korun a na mostku na 3 tisíce korun. Nehodu policisté vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

V pátek 4. března odpoledne havaroval mezi Starou Červenou Vodou a Supíkovicemi terénní pickup. Jedenapadesátiletý řidič jel s vozidlem Mitsubishi L200 směrem na Supíkovice. Při průjezdu zatáčkou nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze komunikace. Dostal smyk a jeho vůz skončil na boku mimo silnici. Řidič z havárie vyvázl bez zranění. Alkohol u něj policisté vyloučili dechovou zkouškou. Škoda na autě byla předběžně vyčíslená na 200 tisíc korun. Nehodu policisté vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

V sobotu 5. března dopoledne vyjížděli jeseničtí dopravní policisté k nehodě dvou osobních vozidel, ke které došlo na silnici mezi Jeseníkem a Rejvízem. Pětačtyřicetiletý řidič jel s vozem Toyota Avensis od Jeseníku směrem na Rejvíz. Protože vjel příliš rychle do ostré zatáčky, dostal jeho automobil smyk a narazil levou zadním částí do levého předního nárazníku protijedoucího vozidla Škoda Octavia. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Dechové zkoušky u obou řidičů měly negativní výsledky. Celková škoda na autech byla odhadnutá na 125 tisíc korun, z toho 75 tisíc na octavii a 50 tisíc na toyotě. Nehodu policisté vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

V sobotu 5. března odpoledne havaroval v areálu Muna u Mikulovic 47letý řidič s vozidlem Škoda Fabia. Muž v areálu na místní komunikaci nezvládl řízení auta a sjel do příkopu. Policisté u řidiče provedli dechové zkoušky, které měly pozitivní výsledek, a to 2,52 a 2,35 promile. Na místě mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který lze dle trestního zákoníku uložit trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

V úterý 8. března vyrazili jeseničtí policisté v rámci bezpečnostní akce na kontrolu chat, chalup a zahrádkářských kolonií. Bezpečnostní opatření pod názvem „Chaty“ bylo naplánováno s cílem v tomto období snížit trestnou činnost krádeží vloupáním a také preventivně předcházet páchání trestné činnosti. Policisté tak zamířili do obcí Ostružná, Petříkov, Česká Ves, Písečná a samozřejmě také do Jeseníku. Před jarní návštěvou majitelů zkontrolovali zajištění a neporušenost oken a dveří vytipovaných objektů. Protože mnoho chatařů svá letní sídla zazimují a vrací se až na jaře, je pro policisty velmi obtížné při nahlášení vloupání získat přesnější údaj o období, ve kterém se zloděj na místě nacházel. Právě tato akce policistům pomáhá, protože na místě zanechávají kontrolní lístky s přesným datem, kdy byla kontrola provedena. Podobné kontroly se provádí nepravidelně v průběhu celé zimy, a tak se kritická doba velmi zkracuje. Aby se policisté dostali i k hůře dostupným nemovitostem, použili čtyřkolku s pásy. Stejné akce probíhají jak na Zlatohorsku, Žulovsku, tak na Javornicku.

V neděli 20. března v brzkých ranních hodinách prováděli policisté ve Zlatých Horách dohled nad silničním provozem. Na náměstí Svobody zastavili vůz zn. Škoda Roomster, které řídil 23letý muž z Bruntálska. Ke kontrole předložil pouze jediný doklad, a to technický průkaz od vozidla. Policisté mladého muže vyzvali k orientační dechové zkoušce na alkohol. Ta byla pozitivní s výsledkem 1,75 ‰ alkoholu. Následnému lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve se bezdůvodně odmítl podrobit. Policisté řidiči zakázali další jízdu a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Ze stejného přečinu je podezřelý také 53letý muž, kterého policisté zastavili jen o pár desítek minut později v Jeseníku. Přístroj Dräger u něj naměřil hodnotu 1,34 ‰ alkoholu. I tento řidič odmítl následné lékařské vyšetření. Policisté 53letému muži zakázali další jízdu a zadrželi mu jeho řidičský průkaz.

Zdroj a foto: PČR