Okresní lumpárny a karamboly uplynulých dní

Vandal zničil zastávku

Včera ráno se na nás obrátil starosta obce Stará Červená Voda, že někdo přes víkend poškodil autobusovou zastávku před kulturním domem. Hlídka na místě zjistila, že vandal rozbil dvě skleněné výplně čekárny, ulomil desku lavičky a poškodil dřevěnou vývěsku dobrovolných hasičů.

Škodu obec předběžně vyčíslila na 1 000 Kč. Policisté z oddělení v Javorníku událost šetří a evidují jako přestupek proti majetku.

Levá není pravá

Chvilička nepozornosti a neštěstí je na světě. O tom by mohl mluvit i 29letý řidič, který ve čtvrtek 25. března havaroval v Lipové – lázních. V 9 hodin ráno vyjížděl z obce směrem na Vápennou. Chtěl předjet před ním jedoucí traktor. Sice si všiml, že na traktoru bliká směrovka vlevo, ale v té chvíli si popletl strany. Myslel si, že traktor bude zajíždět k pravé krajnici. Když začal předjíždět, traktor již odbočoval vlevo na místní komunikaci. I přes brzdění obou řidičů došlo k nárazu osobního vozidla zn. Ford do předního kola traktoru. Dopravní nehoda se obešla bez zranění. Požití alkoholu bylo u obou řidičů vyloučeno provedenými dechovými zkouškami. Hmotná škoda na vozidlech byla předběžně vyčíslena na 106.000 Kč.

Až pětiletým trestem odnětí svobody může být potrestána žena, která opakovaně nezajišťuje řádnou školní docházku svého nezletilého dítěte.

Sdělení podezření ze spáchání přečinu ohrožování výchovy dítěte si v těchto dnech vyslechla 53letá žena z Jesenicka. Z dosud provedeného prověřování totiž vyplynulo, že podezřelá žena během tohoto školního roku řádně nezajišťuje pravidelnou školní docházku svého nezletilého dítěte v základní škole a nezajímá se ani o průběh distanční výuky. Pro školu je v podstatě nekontaktní a své dítě z vyučování omlouvá buď se zpožděním, bez závažných důvodů, nebo vůbec. Od začátku tohoto školního roku škola u dítěte eviduje přes sto neomluvených a bezmála 170 omluvených hodin. Nezodpovědné matce nikterak nepomáhá ani skutečnost, že byla již dříve za takové jednání odsouzena. A právě z tohoto důvodu jí v případě prokázání viny a odsouzení hrozí přísnější, až pětiletý trest odnětí svobody.

Řidiči POZOR ! Pěkné počasí vyláká „rychlé stroje“ na silnice

V těchto pěkných dnech se na silnicích můžeme ve větším počtu setkat s motorkáři a cyklisty.

Bohužel jízda motorkářů bývá často velice riskantní. Řidiči aut, ale i motorek musí více předvídat, je potřeba větší opatrnost při vjíždění na hlavní silnice, při předjíždění, správně odhadovat vzdálenost blížícího se vozidla apod. Po zimní přestávce ne všichni motorkáři mají řídítka pevně v rukou, proto je důležitý způsob jízdy a ohleduplnost všech vůči všem.

V roce 2020 došlo v Olomouckém kraji k 118 nehodám motorkářů a zemřeli při nich 2 motorkáři. Policisté se v letošním roce opět zaměří na kontrolu motorkářů, a to nejen na jejich nejoblíbenějším úseku, kterým je Červenohorské sedlo. Loni zde při namátkových kontrolách zjistili 359 přestupků a na pokutách uložili 180.200 korun. Dohled nad dodržováním pravidel silničního provozu těchto účastníků je jednou z priorit v oblasti dopravy pro tento rok.

V letošním roce do 28. 3. 2021 došlo v kraji k 970 dopravním nehodám, při kterých zemřelo 5 osob, z toho k 8 nehodám motorkářů, kdy se v jednom případě jednalo o smrtelnou nehodu.

Na silnicích se také více objevují cyklisté, na které jsme v zimním období nebyli tolik zvyklí. V loňském roce se stalo v kraji 234 dopravních nehod cyklistů, 3 nehodu nepřežili. Letos již evidujeme 27 dopravních nehod cyklistů, kdy bylo 20 zraněno lehce a jeden těžce.

Před sezónou, by si měl každý cyklista i motorkář řádně zkontrolovat technický stav svého dopravního prostředku.

Je důležité připomenout povinnosti cyklistům, a to hlavně do osmnácti let věku mít na hlavě při jízdě na kole správně nasazenou a zapnutou cyklistickou helmu, doporučujeme všem cyklistům. Dále důležité je i předepsané vybavení jízdního kola, funkční dvě na sobě nezávislé brzdy, osvětlení, reflexní prvky nejen na kole, ale doporučujeme také na oděvu cyklisty i motorkáře. Důležité je být viděn!

Policisté se budou kontrolám dodržování předpisů v dopravě věnovat a zaměří se nejen na rychlost, technický stav, způsob jízdy, ale také na alkohol a drogy za volantem nebo řídítky motorek a jízdních kol.

Zdroj a foto: PČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.