Okresní lumpárny a karamboly uplynulých dní

O sklizeň se postarali policisté

Sdělení obvinění z trestného činu nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku si v těchto dnech vyslechla 36letá žena z Jesenicka, která se v období od poloviny března do poloviny září loňského roku věnovala pěstování konopí.

Na pozemku u rodinného domku v malé obci na Jesenicku v uvedeném období vypěstovala nejméně deset rostlin, z nichž některé v době jejich zajištění dosahovaly více než dvoumetrového vzrůstu. Ženě, která tvrdila, že rostlinu pěstuje výhradně pro svou potřebu, hrozí v případě prokázání viny až šestiměsíční trest odnětí svobody, peněžitý trest nebo propadnutí věci.

Agresivní dívka nocovala v policejní cele

Z přestupků proti veřejnému pořádku a občanskému soužití se bude muset po svém agresivním výstupu zodpovídat před příslušným správním orgánem 25letá dívka z Jesenicka. V sobotu 30. ledna zhruba hodinu po půlnoci vulgárně urážela a napadala svého o sedm let staršího bývalého přítele, který celou věc oznámil policistům na tísňové lince. Žena, která se pod vlivem alkoholu, ale zřejmě také drog, chovala v bytovém době v Jeseníku skutečně neurvale a odmítala spolupracovat jak s policisty, tak s přivolaným lékařem, nakonec nocovala v policejní cele.

Podnapilý cyklista si jel „vyčistit hlavu“, tu si na namrzlé silnici málem rozbil

V sobotu 30. ledna po deváté hodině večer vyjeli policisté do Mikulovic k havárii mladého cyklisty. Ten, jak se ukázalo, v důsledku své opilosti na namrzlé silnici ztratil kontrolu nad řízením jízdního kolem, upadl a lehce se zranil. S bezmála dvěma a půl promile alkoholu v dechu policistům vysvětloval, že si potřeboval vyčistit hlavu a bohužel mu podklouzlo kolo na sněhu. Na svou noční tour se navíc vypravil bez stanoveného osvětlení jízdního kola. Vybouranému cyklistovi pomohla projíždějící řidička se spolujezdcem, kteří také přivolali zdravotnickou záchrannou službu.

Soudu došla trpělivost a obviněného muže, který nepřestal s výrobou a distribucí drog poslal do vazby!

Komisař z oddělení obecné kriminality obvinil v těchto dnech 39letého muže z Jihlavska ze zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Minulý týden byl jako spolujezdec v osobním voze přistižen hlídkou celníků v blízkosti hraničního přechodu s Polskem při převozu léků hojně užívaných k nelegální výrobě metamfetaminu (pervitinu). Policisté u něj zadrželi na 30 blistrů léčiva, které by postačilo k výrobě zhruba dvanácti gramů této drogy.

Prověřováním všech okolnostní případu vyšlo najevo také to, že se měl muž v uplynulém roce činit co do nedovolené výroby a distribuce metamfetaminu (pervitinu) také na území hlavního města, kde postupně vyrobil nejméně 50 g pervitinu, který měl užít nejen pro svou potřebu, ale poskytovat také dalším osobám.

Vzhledem k tomu, že byl obviněný za stejný trestný čin v minulosti již opakovaně odsouzen, akceptoval soud návrh státního zástupce na vzetí obviněného do vazby. Vzhledem k tomu, že si obviněný opakovaně nedal říct, hrozí mu v případě prokázání viny a odsouzení mimo jiné až osmiletý pobyt za mřížemi.

Nezodpovědný otec

Sdělení podezření z trestného činu zanedbání povinné výživy si v těchto dnech vyslechl 42letý muž z Prahy. Přestože si pořídil dvě děti, o které se sám nestará, ani jim během uplynulého roku řádně nepřispíval na výživné. Svým liknavým přístupem je ochudil o nejméně 27 500 korun, které měl k rukám jejich matek poskytnout na základě předešlých soudních rozsudků. V případě prokázání viny a odsouzení mu hrozí až roční pobyt za mřížemi.

Havárie u Uhelné

V pondělí 1. února 2021 krátce před čtvrtou hodinou odpoledne vyjeli dopravní policisté dokumentovat okolnosti havárie kamionu, ke které došlo na silnici I/60 v úseku mezi Vlčicemi a Uhelnou. S kamionem na pravém boku v příkopu tam skončil 28letý řidič, který kvůli bezpečnému míjení s protijedoucím autobusem najel na nezpevněnou krajnici, která se pod tíhou vozidla utrhla. Havárie se naštěstí obešla bez zranění. Vznikla při ní škoda za předběžně 70 tisíc korun.

Koupil odcizený telefon

Javorničtí policisté prověřují případ možného podvodného jednání. Obrátil se na ně 43letý muž, kterého na jednom z internetových inzertních portálu zaujala nabídla prodeje mobilního telefonu iPhone 11 nabízeného za 10 tisíc korun. Slovo dalo slovo a poškozený se pro telefon osobně vypravil do Pardubic. Po příjezdu domů ale zjistil, že je telefon registrovaný na jinou osobu, s největší pravděpodobností je kradený a samotný prodejce už je nekontaktní.

Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za který hrozí podvodníkovi, v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem, mimo jiné až osmiletý trest odnětí svobody.

Těhotnou družku ohrožoval nožem

Sdělení obvinění z trestného činu nebezpečné vyhrožování si vyslechl 41letý muž z Jesenicka. Policisté ho zadrželi poté, co v neděli 31. ledna 2021 vpodvečer v bytovém domě v Jeseníku vyhrožoval zabitím své těhotné družce. V silně podnapilém stavu jí měl nejprve po předchozí slovní rozepři vulgárně nadávat a posílat ji na potrat. Poté ji měl i fyzicky napadnout a ohrožovat kuchyňským nožem. Během incidentu způsobil o deset let mladší družce, která se snažila bránit, řezné poranění prstů, které si vyžádalo ošetření ve zdravotnickém zařízení. Ženě, která se snažila z bytu utéci, agresivní partner nejprve bránil, poté ji sám vyhodil.

V případě prokázání viny a odsouzení, hrozí obviněnému muži mimo jiné až tříletý trest odnětí svobody.

Jeseničtí policisté během sobotního odpoledne a noci zorganizovali hned dvě pátrací akce.

V prvním případě požádala o pomoc prostřednictvím tísňové linky zdravotnické záchranné služby před čtvrtou hodinou odpoledne paní, která se s dětmi vypravila na procházku k lesnímu baru u Lipové, kde však na chvíli ztratila orientaci a nedařilo se jí najít cestu k vozidlu. S ohledem na stávající klimatické podmínky se policisté na místo vypravili se čtyřkolkou a o pomoc obratem požádali také pracovníky horské služby. Rodině se naštěstí záhy podařilo najít správnou cestu a bezpečně se dopravit k vozidlu.

Ztratit orientaci a zabloudit v lese nebo na horách, to se může lehce stát. Vždy proto informujte někoho z rodinných příslušníků, kam přesně máte namířeno, s ohledem na možnost proměnlivého počasí se dobře oblečte, sbalte dostatek jídla a pití a nezapomeňte vyrazit s nabitým telefonem. Pokud se dostanete do svízelné situace, záchranářům při vašem vyhledání výrazně pomohou mobilní aplikace typu Záchranka a Horská služba.

O půl jedenácté v noci rozjeli policisté další pátrací akci na Zlatohorsku. Pátrali po 65leté seniorce, která vpodvečer odešla ze svého bydliště s tím, že si jde něco zařídit. Po desáté večer ale ještě nebyla doma, což se podle rodinných příslušníků, kteří o ni měli obavu, ještě nestalo. Na Zlatohorsko se tak vypravilo hned několik policejních hlídek, včetně psovoda, kteří celou noc prohledávali okolí a snažili se zjistit, kam se žena poděla a zda se jí něco nestalo. I tato pátrací akce měla šťastný konec. Pohřešovaná seniorka se jen vypravila na návštěvu ke známé, u které se nakonec rozhodla nocovat.

Před jízdou notně popili!

Během uplynulého víkendu zastavili policisté na Jesenicku hned dva řidiče, kteří před jízdou notně popili.

Prvního hříšníka zastavili v sobotu 6. února deset minut před půlnocí v Jeseníku. Hned při komunikaci s ním jim bylo jasné, že před jízdou holdoval alkoholu. Při dechových zkouškách mu opakovaně naměřili hodnoty okolo 1,5 promile alkoholu v dechu. Další jízdu 47letému řidiči, který absolvoval také lékařské vyšetření spojené s odběrem krve, zakázali. Rovnou mu zadrželi také jeho řidičský průkaz.

V odhalování nezodpovědných řidičů byli jeseničtí policisté úspěšní i následující večer. V neděli 7. února v osm hodin večer zkontrolovali v České Vsi řidiče osobního vozidla. Jedenadvacetiletého mladíka, který jevil silné známky podnapilosti, vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce. Při té mu naměřili 1,7 promile alkoholu v dechu. Následnou lustrací zjistili, že mladík navíc není a nikdy nebyl držitelem příslušného řidičského oprávnění, za volantem rozhodně nesedí poprvé a má uložen platný zákaz řízení. Je tak důvodně podezřelý hned ze dvou trestných činů, a sice ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V případě prokázání viny a odsouzení mu dle trestního zákoníku hrozí, mimo jiné, až dvouletý trest odnětí svobody.

Násilné vyřizování účtů

Jeseničtí kriminalisté v těchto dnech vyšetřují okolnosti závažného incidentu násilného charakteru, ke kterému mělo dojít v Jeseníku poslední lednový den. Dopustit se ho měli dva muži ve věku 30 a 18 let, kteří se rozhodli za použití násilí ze svého 20letého známého vydolovat, co proti nim vypovídal na policii v souvislosti s jejich předchozí trestnou činností. Nejprve ho vylákali do pronajatého bytu, kde na něj měl mladší z mužů zaútočit, strhnout jej na zem a opakovaně jej bít pěstmi. Jeho agrese se měla postupně ještě stupňovat, do poškozeného měl kopat, vyhrožovat užitím nože a také jej udeřit skleněnou lahví. Pozadu však nezůstal ani starší z mužů, který měl poškozenému v průběhu incidentu taktéž uštědřit několik ran. Zraněného poškozeného z bytu propustili až poté, co jej mladší z útočníků poslal pro peníze. Silně dobitý mladík následně vyhledal lékařské ošetření.

Oba útočníky policisté zadrželi. Mladší z nich si již vyslechl sdělení obvinění ze zločinu vydírání a těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu. V případě prokázání viny a odsouzení mu za uvedené trestné činy hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi. Jeho trestní stíhání je vedeno vazebně.

Až čtyřletý trest odnětí svobody pak hrozí jeho staršímu komplici, kterému policejní komisař sdělil obvinění z přečinů vydírání a ublížení na zdraví.

Štěstí v neštěstí!

Obrovské štěstí v neštěstí měla v pondělí 8. února 2021 krátce před půl pátou odpoledne řidička Mazdy přepravující čtyřčlennou dětskou osádku. Podle prvotních informací při jízdě ve směru od Písečné k obci Hradec – Nová Ves nedbala ve stoupání, na zasněžené silnici, zvýšené opatrnosti při přejíždění nezabezpečeného jednokolejného železničního přejedu a nejela na něj ve chvíli, kdy místem projížděl spěšný vlak na Jeseník. Ani přes veškerou snahu strojvedoucího, který začal intenzivně brzdit, se nepodařilo střetu s vozidlem zabránit. Vlak zachytil jeho přední obrys a vůz vytlačil mimo kolejiště. Ve vlaku v době nehody cestovalo pět cestujících a vlakový personál. Podle prvotních informací si nehoda nevyžádala žádné zranění. Z preventivních důvodů byla na místo přivolána k posouzení zdravotního stavu pasažérů vozidla zdravotnická záchranná služba. Škodu, která při nehodě vznikla, policisté předběžně vyčíslili na 55 tisíc korun.

Promile za volantem

Z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je důvodně podezřelý 50letý řidič, kterého jeseničtí policisté přistihli v úterý 9. února 2021 odpoledne v Lipové – lázních v podnapilém stavu za volantem osobního vozidla. Řidiče, o kterém se domnívali, že se před jízdou posilnil alkoholem, vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce. Při té řidič nadýchal hodnotu lehce přes jedno promile alkoholu v dechu. Jedno promile potvrdila i opakovaná dechová zkouška. Na výzvu policistů se muž dále podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve ve zdravotnickém zařízení. Další jízdu mu policisté, kteří si rovnou ponechali jeho řidičský průkaz, zakázali. Za uvedený trestný čin lze dle trestního zákoníku uložit až roční trest odnětí svobody, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Spor o ztracený telefon přerostl v napadení

Koncem ledna letošního roku ztratil pětadvacetiletý muž v Mikulovicích svůj mobilní telefon iPhone 7. Našel ho o tři roky starší muž, který jej majiteli nechtěl na požádání jen tak vrátit a domáhal se finanční odměny. Po krátké slovní rozepři, kdy poškozený odmítl vyjít nálezci vstříc, měl nálezce telefon raději odhodit do řeky a mladšího muže i fyzicky napadnout a způsobit mu vážné poranění, které si vyžádalo pracovní neschopnost. Svého agresivního jednání měl zanechat a z místa utéci až poté, co chtěl jeden přihlížejících přivolat na policii.

Po prověření všech okolností případu obvinil komisař z oddělení obecné kriminality staršího z mužů z trestného činu výtržnictví a ublížení na zdraví. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí za uvedené trestné činy obviněnému podle trestního zákoníku až tříletý trest odnětí svobody.

Policistům se podařilo zjistit, kdo stojí za krádeží věcí z budovy, v níž probíhá rekonstrukce.

Jeseničtí policisté už mají jasno v tom, kdo koncem ledna letošního roku „úřadoval“ v právě rekonstruované budově na Masarykově náměstí v Jeseníku, a z ní si odnesl nářadí a další věci připravené k instalaci, v celkové hodnotě za bezmála 22 tisíc korun. Jednalo se především o vodovodní či sprchové baterie, osvětlení, elektrické prodlužovací kabely, montážní pěnu a elektrické pracovní nářadí.

Podle kriminalistů má krádež na svědomí 34letý muž z Jesenicka, který již navíc byl nedávno rozsudkem Obvodního soudu Praha 1 odsouzen pro předchozí majetkovou trestnou činnost. I v tomto případě si muž vyslechl sdělení obvinění z trestného činu krádeže, za který mu, v případě prokázání viny a odsouzení, hrozí v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem až osmiletý trest odnětí svobody.

Počasí prověřilo řidiče

Sobotní počasí mělo veliký podíl na dvou dopravních nehodách, které se odehrály po deváté hodině ranní v Horní Lipové a u Ostružné. Bohužel ani jedna nehoda se neobešla bez zranění. Jako první policisté vyráželi do Horní Lipové, kde havaroval 30letý řidič s vozem zn. Dodge Caliber. Na začátku obce, když jel ve směru od Ramzové na Jeseník, nepřizpůsobil rychlost vozu. Po projetí zatáčkou dostal smyk, vyjel vlevo mimo silnici a narazil do směrového patníku a do stromu. Po nárazu vozidlo dopadlo zpět na komunikaci a zůstalo ležet na pravém boku. Při dopravní nehodě spolujezdkyně utrpěla zranění, se kterým byla převezena do nemocnice. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 50.000 Kč.

O půl hodiny později byla oznámena další dopravní nehoda, a to u obce Ostružná. Zde havarovaly dva osobní vozy. Devětadvacetiletý řidič jel s vozem zn. Ford Ka ve směru od Ostružné na Ramzovou. Ani on nepřizpůsobil rychlost vozu sněhovým podmínkám. Po projetí zatáčkou se dostal do smyku a vjel do protisměru, kde se střetl s právě projíždějícím vozem zn. Škoda Fabia. Všichni účastníci nehody, oba řidiči i dva spolucestující, utrpěli zranění, se kterými byli převezeni do nemocnice. Na vozidlech vznikla škoda za 80.000 Kč.

Aukci vyhrál, vydraženého zboží ani vrácení peněz se však zatím nedočkal…

Jeseničtí policisté se zabývají případem možného podvodného jednání. Obrátil se na ně muž středního věku z Jesenicka s tím, že se na sklonku loňského roku zúčastnil na internetovém aukčním portálu aukce o sběratelskou bankovku. Poté, co aukci vyhrál, zaslal částku přes 28 tisíc korun předem na účet prodejce, který se po obdržení platby snažil celou věc různě protahovat, až nakonec přislíbil vrácení platby. Svého slova ale do současné doby nedostál. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Za ten prodejci, v případě prokázání tohoto trestného činu, hrozí v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem mnohem přísnější, až osmiletý trest odnětí svobody.

Jen málokdo odolá pokušení nakoupit zboží za příznivou cenu. Pokud ale nebudete obezřetní, můžete se velmi snadno stát obětí nepoctivého prodejce.

Připomeňme si proto, prosím, na co si dát pozor při nakupování na aukčních portálech:

  • Podezřele nízká cena prodávaného zboží určená k okamžitému prodeji – na aukčních portálech je možné zboží zakoupit v dražbě, nebo jej koupit přímo bez nutnosti dražby.

  • Platba za zboží pouze předem na účet – osobní předání ani dobírka není možná.

  • Prodejce má krátce založený účet na aukčním portále – čerstvě registrovaný prodejce s minimem komentářů od nakupujících může představovat riziko, zvlášť tehdy, když prodává zboží vysoké hodnoty.

  • Prodejce nemá žádné, nebo jen minimum hodnocení prodejů.

  • Prodejce v minulosti prodával levné zboží, ale najednou začne prodávat drahé předměty – bezproblémovým prodejem levného zboží si získá důvěru nakupujících a následně nabídne dražší „kousek“, který už nedodá.

Zároveň doporučujeme důkladné prostudování obchodních podmínek provozu a užívání daného aukčního portálu, abyste věděli, co je dovoleno a co nikoliv a na co máte v případě zjištění podvodného jednání nárok.

Jedno kýchnutí a hned je škoda za 200.000 Kč.

Dopravní nehoda s tak vysokou škodou se odehrála v úterý 16. února u Zlatých Hor. Před 15 hodinou jela 46letá žena s vozem zn. Škoda Fabia ve směru od Zlatých Hor na Heřmanovice. Na silnici dojela pomaleji jedoucí vůz zn. Honda s přívěsem. Protože se silnice začala rozšiřovat na dva jízdní pruhy, chtěla řidička pomalejší vůz předjet. V tom momentě však řidička kýchla a na pár sekund se plně nevěnovala řízení. Během té doby však řidič před ní dal levý ukazatel změny směru jízdy a začal na křižovatce odbočovat. Prudké brzdění a strhnutí řízení vlevo nepomohlo. I tak došlo ke střetu mezi vozidly. Dopravní nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Policisté zastavili řidiče pod vlivem drog, upozornil na sebe překročením rychlosti!

Naměření rychlosti 74 km/h bylo ve středu 17. února odpoledne v Lipové – lázních důvodem k zastavení řidiče Octavie. Dvacetiletého mladíka policisté po předložení dokladů k řízení a provozu motorového vozidla vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce i orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek, protože pojali podezření, že by řidič mohl být pod jejich vlivem. Jejich domněnka byla správná. Test na drogy ukázal pozitivní hodnotu na látku amfetamin/metamfetamin a při konfrontaci se zjištěným výsledkem sám řidič doznal užití pervitinu. Následně se podrobil také lékařskému vyšetření s odběrem biologického materiálu. Věc v tuto chvíli dokumentujeme pro podezření z několika přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Pokud se ale dále prokáže, že mladík řídil ve stavu vylučujícím způsobilost k této činnosti, není vyloučeno ani zahájení trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Straka

Obvinění ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody si vyslechl 32letý muž z Karvinska. Obviněný měl na začátku září loňského roku „navštívit“ dva objekty na Jesenicku. Nejprve si vyhlédl dílnu v Lipové – lázních. Přes okno se dostal do kotelny a po vypáčení dveří pak do samotné dílny. Odtud odcizil různé nářadí, jako aku šroubovák, utahováky na kola apod. Zvědavost mu nedala a při šmejdění nakoukl i do lednice, ve které bylo uskladněno více jak 5 kg masa (panenská svíčková, hovězí maso, domácí klobásy a uzený vepřový bok). Neváhal a svůj lup obohatil i o tyto potraviny. Majiteli způsobil škodu za 10.700 Kč.

O pár dnů později měl obviněný zamířit do Bernartic. Zde se měl vloupat do rekreační chaty. Jako přístupovou cestu zvolil opět okno. Po jeho „návštěvě“ z chaty zmizely vrtačky, brusky a přímočará pila, vše v hodnotě přes 10.000 Kč.

Tohoto jednání se 32letý muž nedopustil poprvé. Již v předešlých letech byl za stejnou trestnou činnost několikrát pravomocně odsouzen.

Zdroj a foto: PČR