Finále mládeže ve sportovním lezení hostil Jeseník

Do Jeseníku se sjeli závodníci ve sportovním lezení do 14 let, aby změřili své síly v posledním závodě Českého poháru mládeže. Jesenická sportovní hala totiž hostila jeden ze závodů celého seriálu s názvem Jeseník CUP 2019.

Už v osm hodin ráno se to začalo ve sportovní hale hemžit organizátory, mládeží, jejich rodiči, trenéry a diváky. Byl totiž nejvyšší čas se zaregistrovat a rozcvičit na následující klání. V devět hodin už bylo jasné, že dorazil v historii jesenického závodů rekordní počet účastníků, celkem 105.

Pro chlapce a dívky z každé kategorie byly připraveny dvě kvalifikační cesty. V první cestě kategorie U10 bojovali účastníci v kolmém profilu po velkých oblých chytech. Ve druhé potom v mírně převislém profilu ve spodní části se strukturami, přecházející opět v obliny a na konci s malými lištami a technickými kroky. To kategorie U12 musela bojovat v první cestě na převislém profilu a během druhé na takzvaných „zlomech“, kde se střídá položená a převislá část stěny. Chyty vyskytující se v těchto kvalifikacích tak byly spíše malé lišty, placky a miniaturní stupy. Poslední a nejstarší závodníci ve věku 12 až 13 let čelili v první cestě výzvě v podobě převislé oblé stěny. Druhá méně zapeklitá, ale zase technicky náročnější cesta, vedla nejprve v kolmém profilu po malých stupech gradující malým převisem s lištami. Vyvážené cesty rozřadili závodníky už po kvalifikaci a stavěči Honza Šolc, Vojta Vlk a Anežka Radouchová, tak odvedli skvělou práci.

Do finále se dostalo vždy osm nejlepších závodníků z České republiky po kvalifikaci. Jejich řady však rozšířili účastníci z Polska, kterých se do Jeseníku sjelo nemalé množství. Nestalo se žádné překvapení a do finálových bojů postoupili všichni závodníci figurující na prvních příčkách celého seriálu.

A co ve finále? Všechny cesty byly postaveny v tom největším převisu, který jesenická stěna může nabídnout o výšce přes deset metrů. Stavěči mladé lezce rozhodně nešetřili. Ve stěně se střídaly oblé chyty s lištami a silové kroky se měnily v technické pasáže a zpět. Výsledné pořadí na bedně potom vypadalo takto:

U10 chlapci

1. Paar Adam – Hovrch Nové Město nad Metují
2. Školař Dan – Rocky Monkeys; Sokol Brno I
3. Suchý David – Vtahu

U12 chlapci

1. Uherec Lukáš – HOVRCH Nové Město nad Metují
2. Bernard Adam – HK Jihlava
3. Čermák Šimon – Rocky Monkeys; Sokol Brno I

U14 chlapci

1. Danda František – Green Trees Monkeys; HO Pohodička Slaný
2. Šikula Jaroslav – SK Prostějov
3. Jaroš Václav – Rocky Monkeys; Sokol Brno I

U10 dívky

1. Bodanská Adéla – Vertikon Zlín
2. Capandová Sára – Vertikon Zlín
3. Maršálková Vendula Marie – Tendon Blok Ostrava

U12 – dívky

1. Chomynová Laura – Green trees monkeys
2. Paarová Natalie – HOVRCH Nové Město nad Metují
3. Preislerová Klárka – Green Trees Monkeys

U14 dívky

1. Mihalčíková Anna – Tendon blok Ostrava
2. Bernardová Barbora – HK v Jihlavě
3. Pařilová Valerie – Rocky Monkeys; Sokol Brno I

Z jesenických želízek v ohni nejlépe dopadla Mia Migalová, která se probojovala až do finále, kde obsadila pátou příčku. Těsně před branami finále přes dobrý výkon v kvalifikaci zůstali Matěj Braun (9. místo) a Klára Kroupová (10 místo).

Děkujeme všem sponzorům, hlavně Olomouckému kraji, za finanční a materiální podporu, bez které by se finále Českého poháru mládeže do 14 let v lezení na obtížnost neobešlo.

tz