Okresní lumpárny uplynulých dní

Policisté varují!!!

Nikomu neposkytujte údaje o svých platebních kartách. Dobře si zabezpečte svá hesla a přístupové kódy.

Jeseničtí policisté se od včerejšího dne (10.10.) zabývají okolnostmi podvodného jednání. Obrátili se na ně dva poškození, kterým z bankovních účtů zmizely nemalé finanční částky.

Poškozeným měla být nejprve prostřednictvím aplikace Messenger zaslána zpráva z uživatelských účtů jejich přátel s požadavkem zaslání finanční částky ve výši 100 Kč a následně také odkaz na internetové stránky působící jako platební brána k provedení online platby. Po vyplnění požadovaných údajů k platebním kartám a následném odeslání formulářů mělo dojít k neoprávněným výběrům finanční hotovosti z bankovních účtů poškozených.

Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod a veškerými okolnostmi tohoto případu se intenzivně zabýváme. Za uvedený trestný čin lze podle trestního zákoníku uložit až dvouletý trest odnětí svobody, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

Téměř tři měsíce měl na „svou práci“ zloděj, který se ve Vidnavě vloupal na půdu. U půdní kóje vypáčil dřevěné latě a vnikl dovnitř. Osmadvacetiletý majitel zde měl odstavené a uzamčené jízdní kolo zn. Kellys Spider. Pachatel jízdní kolo velmi „očesal“. Odcizil jak přední, tak zadní kolo, kotoučové brzdy, přední odpruženou vidlici, řídítka i sedlo. Majitel způsobenou škodu vyčíslil na 9.000 Kč. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody.

Policisté pátrají po pachateli, který se v Žulové vloupal do nákladního vozidla. Někdy v době od 20. do 23. září rozbil okno dveří u řidiče. Uvnitř odcizil LCD displej k couvací kameře, snímací čidlo proti vyjetí z jízdního pruhu, popelník s drobnými mincemi, sadu náhradních žárovek a různé náhradní díly. Při manipulaci s displejem a čidlem se pachateli podařilo rozbít i přední okno. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 20.000 Kč.

Policejní komisař sdělil 50letému muži obvinění ze spáchání přečinů ublížení na zdraví a výtržnictví. Těchto dvou přečinů se měl dopustit na začátku roku 2019 ve Vidnavě. Na náměstí měl fyzicky napadnout 23letého mladíka, který ležel opilý na zemi. Agresor ho několikrát kopl do hlavy. Tím útok nekončil. Muž se zašel posilnit do místní hospody a mladíka znovu napadl později na ul. Hrdinů. Žduchl jej na zem a poté ho začal na zemi opakovaně kopat do horní části těla, hlavy a obličeje. Tohoto jednání se 50letý muž dopustil i přesto, že v minulosti byl za výtržnictví pravomocně odsouzen.

Podezření ze spáchání přečinu ohrožování výchovy dítěte si vyslechla 46letá žena z malé obce na Javornicku. Po celou dobu školního roku 2018/2019 žena řádně nezajišťovala pravidelnou školní docházku svých dvou dětí. Obě děti tak zameškaly 600 hodin. Téměř 400 hodin jim matka omluvila, 200 jich však omluvených neměly. Když už děti do školy přišly, nebyly připraveny do vyučování, neměly napsané úkoly, nenosily školní pomůcky a jejich matka nedbala na jejich dostatečnou osobní hygienu. K nápravě nedošlo ani poté, co 46letá žena navštívila výchovnou komisi, která ji poučila o povinnosti školní docházky jejích dětí. Tohoto jednání se 46letá žena dopustila i přesto, že byla za stejný přečin v posledních třech letech pravomocně odsouzena. V případě uznání viny ženě hrozí až trest odnětí svobody v délce od 6 měsíců do 5 let.

Za volantem neměla co pohledávat

Podezřelou ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je 42letá žena ze Šumperska.

Ve čtvrtek 26. září po deváté hodině večer byla v Jeseníku jako řidička osobního vozidla kontrolována hlídkou strážníků městské policie. Protože při komunikaci se strážníky jevila silné známky podnapilosti, byla vyzvána, aby se podrobila dechové zkoušce. Při té jí byla naměřena hodnota 2,60 promile alkoholu v dechu. Opakovaná dechová zkouška byla jen o něco málo nižší. Žena se následně podrobila také lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Nejednalo se však o jediný řidiččin prohřešek. V minulosti jí byl uložen zákaz řízení všech motorových vozidel, po jehož ukončení si nezažádala o navrácení řidičského průkazu. Z tohoto důvodu je nadále evidována jako „neřidička“.

Policisté pátrají po pachateli, který poškodil dvě vozidla ve Velkých Kuněticích. Někdy v době od 1. do 5. října se pachatel přikradl k vozidlům zaparkovaným na příjezdové cestě. Na vozidlech zn. Ford Transit a Kia Besta rozbil okna, poškodil karoserii, zrcátka, dveře, světla a vnitřní vybavení vozidla. Svým jednáním způsobil soukromé firmě škodu za 50.000 Kč. Policisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci.

Řidiče pod vlivem alkoholu zastavili policisté v sobotu 5. října v Jeseníku. Dvacetiletý mladík řídil vůz zn. Ford Focus a projížděl ulicí Krátká. Hned po zastavení měli policisté podezření, že je mladík pod vlivem alkoholu. Toto podezření jim potvrdila orientační dechová zkouška s pozitivním výsledkem 2,03 ‰ alkoholu. Policisté mladíkovi zakázali další jízdu a vyzvali ho k lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Mladík s policisty spolupracoval a vyšetření se dobrovolně podrobil. Nyní je 20letý mladík důvodně podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Škodu za téměř 20.000 Kč způsobil dosud neznámý pachatel, který v České Vsi odcizil kanárky. Na zahradu u rodinného domu pachatel vnikl někdy v době od 7. do 8. října. Z volně přístupné voliéry odcizil 30 kanárků v hodnotě 18.000 Kč. A to nebyl jediný úlovek pachatele. Z výběhu zmizelo i 7 slepic. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody.

Podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci si převzal 25letý muž. V noci na neděli 6. října měl podezřelý muž vyrazit do ulic Zlatých Hor. Po cestě posprejoval celkem 9 objektů. Své výtvory vytvořil na dva domy, garáže, informační tabule, meteorologickou stanici a stavební buňku. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 80.000 Kč.

Zdroj a foto: PČR, autor. hP