Okresní lumpárny a karamboly uplynulých dní

Škodu za 7.500 Kč způsobil dosud neznámý pachatel krádeží batohu. Osmnáctiletý mladík v sobotu 10. srpna v šest hodin ráno přišel na autobusovou zastávku v Mikulovicích. Svůj batoh si odložil na lavičku a usnul. Po půl hodině, když se vzbudil, batoh zde již nebyl. V batohu měl poškozený odloženou mikinu, bundu a také mobilní telefon zn. Xiaomi Redmi Note 7.

Ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody je podezřelý dosud neznámý pachatel, který se v Žulové vloupal do panelového domu. Někdy v době od 5. do 13. srpna vnikl do suterénu panelového domu a překonal uzamčené dveře, které vedou do společných prostor. Z místnosti odcizil horské jízdní kolo zn. KTM, oranžovo modré barvy. Majitel vyčíslil způsobenou škodu na 13.000 Kč.

Ve středu 14. srpna po dvaadvacáté hodině v Jeseníku havaroval osobní automobil. Pětadvacetiletý muž projížděl s vozem zn. Opel Corsa po ulici U Jatek. Pravděpodobně kvůli vyšší rychlosti dostal s vozem smyk, přejel vlevo mimo silnici a narazil do plotu u rodinného domu. Dopravní nehoda se obešla bez zranění. Dechová zkouška na alkohol byla u řidiče negativní. Na vozidle vznikla škoda za 20.000 Kč a oplocení 10.000 Kč.

V sobotu 17. srpna 2019 dopoledne provedli policisté u obce Kobylá nad Vidnavkou kontrolu 35letého řidiče osobního vozidla. Ten se jim hned po zastavení přiznal, že mu byl Okresním soudem v Jeseníku uložen zákaz řízení všech motorových vozidel. Nejenže ale nedbal tohoto zákazu, navíc, jak policisté zjistili, řídil pod vlivem alkoholu. Při dechových zkouškách mu policisté opakovaně naměřili hodnoty okolo 0,8 promile alkoholu v dechu. Další jízdu policisté řidiči zakázali a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za uvedený trestný čin lze podle trestního zákoníku uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Policisté jesenického dopravního inspektorátu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněné užívaní cizí věci, kterého se měl dopustit 20letý mladík. Ten si měl bez vědomí majitele „vypůjčit“ Škodu Felicii, se kterou následně v sobotu 17. srpna o půl osmé večer v Bernarticích havaroval. Podle prvotního šetření během jízdy ve směru od státních hranic s Polskem nepřizpůsobil rychlost jízdy zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravně technickému stavu komunikace a při nájezdu do levotočivé zatáčky vyjel s vozem vpravo mimo silnici, kde přední částí vozu narazil do betonového sloupu elektrického vedení. Havárie se obešla bez zranění. Řidič se na místě podrobil jak dechové zkoušce, tak orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látky. Obě zkoušky byly negativní. Během šetření okolností uvedené havárie policisté dále zjistili, že mladík řídil, přestože není držitelem žádného řidičského oprávnění. Dále bylo zjištěno, že užil vozidla bez platné technické kontroly. Škoda způsobená při havárii byla předběžně vyčíslena na pět tisíc korun.

Během nedělního odpoledne a podvečera (18. 8. 2019) uspořádali policisté na Jesenicku další dopravně bezpečností opatření situované zejména do oblasti Červenohorského sedla. Na této akci se podíleli nejen policisté jesenického dopravního inspektorátu, ale také kolegové z obvodního oddělení a kolegové z Polska.

Během odpoledne policisté zkontrolovali více než 80 řidičů, z toho 63 motorkářů. Monitorovali zejména způsob a rychlost jízdy, dodržovaní pravidel silničního provozu a technický stav vozidel.

V síti policejních kontrol „uvízl“ mimo jiné také 30letý motorkář, kterého policisté přistihli na terénním motocyklu zn. Yamaha, bez registrační značky, poté, co na silnici I/44 najel pod Červenohorským sedlem z lesní cesty. Třicetiletého řidiče policisté vyzvali, aby předložil ke kontrole doklady potřebné k řízení a provozu motorového vozidla. Ty však u sebe neměl. Následnou lustrací policisté zjistili, že má muž uložen platný zákaz řízení motorových vozidel, a to až do května příštího roku. Navíc vůbec není držitelem příslušného řidičského oprávnění na uvedený motocykl. Policisté u něj zjistili také pozitivní hodnoty na alkohol, 0,22 a 0,18 promile. K požití alkoholických nápojů se muž policistům přiznal.

Během akce policisté zjistili celkem 30 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Ve více než polovině případů se jednalo o překročení nejvyšší dovolené rychlosti. Devatenáct z nich vyřešili policisté uložením příkazu na místě a zbylých 11 oznámili správnímu orgánu k projednání.

Dvěma motorkářům policisté uložili také kauci v celkové výši 20 tisíc korun. Měli totiž registrační značky umístěny tak, že byla znemožněna či podstatně snížena jejich čitelnost.

Podezřelým ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání je 53letý muž z Jesenicka. V pondělí 19. srpna 2019 po 14. hodině jej policisté v Horní Lipové přistihli za volantem osobního vozidla, přestože mu byl uložen zákaz řízení všech motorových vozidel, s platností do ledna 2021. Nezodpovědného muže policisté po předchozím souhlasu státní zástupkyně zadrželi a umístili v policejní cele. Za uvedený čin zle dle trestního zákoníku uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Třicetiletý muž z Jesenicka si v těchto dnech vyslechl obvinění ze spáchání trestných činů nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Obviněný muž měl podle kriminalistů nejméně v době od června do poloviny srpna letošního roku v půdních prostorách domu v Javorníku minimálně ve třech případech vyrobit blíže nezjištěné množství metamfetaminu (pervitinu). Ten měl pak užít nejen pro vlastní potřebu, ale dále jej poskytnout buď zdarma, nebo za úplatu minimálně dalším třem osobám. Bohužel takto nejednal poprvé a vzhledem k tomu, že již nedávno byl Okresním soudem v Jeseníku odsouzen pro trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, hrozí mu nyní, mimo jiné, až desetiletý trest odnětí svobody. Trestní stíhání obviněného je vedeno vazebně.

Nejedná se ale o jediný prohřešek obviněného. Bude se muset zodpovídat také z toho, že nedbal trestního příkazu vydaného Okresním soudem v Jeseníku, kterým mu byl uložen trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a koncem měsíce července byl v Kobylé nad Vidnavkou přistižen za volantem osobního vozu.

Muž přišel o peněženku

V úterý 20. srpna se na jesenické policisty obrátil 64letý muž, kterého téhož dne, někdy v době od půl jedenácté do tři čtvrtě na tři, neznámý lapka připravil o peněženku s finanční hotovostí a osobními doklady. Peněženku měl odcizit z neuzamčeného zavazadlového prostoru majitelova vozu, odstaveného na parkovišti u Zlatorudných mlýnů v Ondřejovicích. Majiteli odcizených věcí měl způsobit škodu za více než šest tisíc korun.

Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež. Za uvedený trestný čin lze uložit, mimo jiné, až dvouletý trest odnětí svobody.

Hledáme svědky dopravní nehody

Policisté jesenického dopravního inspektorátu se zabývají okolnostmi dopravní nehody, při níž došlo k poškození autobusu.

K nehodě došlo v úterý 20. srpna 2019 v deset hodin dopoledne v katastru obce Zlaté Hory. Řidič autobusu jedoucí po silnici II/457 od Ondřejovic směrem na Mikulovice se měl na rovném úseku silnice míjet s prozatím nezjištěným řidičem blíže nezjištěného vozidla, který měl částečně přejet do protisměru. Z důvodu obavy, aby nedošlo ke střetu s protijedoucím vozidlem, najel řidič autobusu na pravou krajnici, kde však autobus poškodil o svodidlo. Řidič protijedoucího vozidla na místě nezastavil a pokračoval v jízdně směrem k obci Ondřejovice. V době nehody v autobusu cestovalo 12 osob a podle prvotních informací žádná z nich neutrpěla zranění. Řidič autobusu se podrobil dechové zkoušce, která vyloučila, že by řídil pod vlivem alkoholu. Škoda způsobená při nehodě byla předběžně odhadnuta na 40 tisíc korun.

Policisté se nyní obracejí jak na samotného řidiče, tak na případné svědky, kteří disponují informacemi o průběhu nehody a případně také řidiče, kteří mají svůj vůz vybaven záznamovým zařízením, aby je co nejdříve kontaktovali na tel. čísle 735 788 576, případně také na lince 158.

Najde se poctivý nálezce?

S žádostí o pomoc se na policisty obrátil 63letý muž, který ve čtvrtek 22. srpna 2019 mezi desátou a dvanáctou hodinou dopoledne na blíže neurčeném místě v Jeseníku pravděpodobně vytratil svou peněženku. Společně s peněženkou přišel o osobní doklady, platební kartu, ale také o dvacet tisíc korun v hotovosti. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zatajení věci a trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Silně podnapilý muž skončil na protialkoholní záchytné stanici

Ve čtvrtek 22. srpna vpodvečer policistům oznámil 51letý muž z Jesenicka, že u silnice v Lipové – lázních nalezl ležet muže a má obavu, zda nemohl být sražen vozidlem. Přivolaní policisté na místě nalezli silně podnapilého muže, který se válel po silnici a ohrožoval tak svůj život. Podnapilého muže proto policisté zajistili a přepravili k lékařskému vyšetření do nemocnice. Odtamtud byl 54letý letý muž, který pro své momentální rozpoložení nebyl schopen dechové zkoušky, eskortován na protialkoholní záchytnou stanici. Po svém vystřízlivění se muž bude muset zodpovídat z přestupku proti veřejnému pořádku.

S kamionem se utrhla krajnice

Ve čtvrtek 22. srpna 2019 hned po poledni vyjeli dopravní policisté na silnici I/60, kde v úseku mezi Skorošicemi a Javorníkem havaroval kamion. Na levém boku v příkopu tam skončil 23letý řidič poté, co při objíždění vozidla údržby komunikací najel na nezpevněnou krajnici. Nehoda se obešla bez zranění. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 190 tisíc korun.

Spadla klec

Po dlouhodobém operativním rozpracování případu zadrželi jeseničtí kriminalisté v průběhu tohoto týdne čtyři osoby podezřelé z nelegální výroby pervitinu a tři z nich následně z této trestné činnosti obvinili.

Třiadvacetiletou dívku z Jesenicka kriminalisté přistihli v obývacím pokoji rodinného domu přímo při nelegální výrově pervitinu a při domovní prohlídce následně zajistili celou řadu surovin, předmětů a chemikálií užívaných k nelegální výrobě drog, ale také již vyrobenou látku. Dalším prověřováním zjistili, že se měla dívka této nelegální výroby od května letošního roku do doby svého zadržení dopustit ve více případech a vyrobit nejméně 18 g pervitinu. Takto získaný pervitin měla následně užít nejen pro vlastní potřebu, ale vedle svého přítele ji poskytnout zdarma, případně za úplatu také dalším, nejméně pěti osobám. Dívka si již vyslechla obvinění ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který jí v případě prokázání viny a odsouzení hrozí podle trestního zákoníku mimo jiné až pětiletý trest odnětí svobody.

Ze spáchání stejného trestného činu, a to ve formě pomoci, obvinili kriminalisté také dva muže ve věku 31 a 39 let, kteří měli obviněné dívce koncem měsíce srpna pomoci se sháněním chemikálií potřebných k výrobě drogy. Jejich ochotu pomoci pak měla dívka kompenzovat taktéž poskytnutím blíže nezjištěného množství pervitinu. Také této dvojici obviněných hrozí v případě prokázání viny a odsouzení, mimo jiné až pětiletý pobyt za mřížemi.

Zdroj a foto: PČR, autor: hP