V Jeseníku se rozdávaly první body do Rock Point Českého poháru v boulderingu

Jeseník byl o víkendu svědkem napínavých soubojů našich nejlepších lezců na boulderingové stěně. Celkem 189 závodníků se sjelo do Městské sportovní haly v Jeseníku v rámci 1. kola Rock Point Českého poháru v boulderingu 2019 organizovaného Českým horolezeckým svazem. Úspěch nakonec slavili Jakub Konečný v mužské kategorii a Eliška Adamovská mezi ženami.

„Pro závodníky byly připraveny čtyři široké profily o různých sklonech, na kterých zkušení stavěči pod vedením Viléma Chejna závodníkům připravili opravdu vydatné a někdy i zapeklité krokové variace“, uvádí David Migal předseda jesenického horolezeckého oddílu a ředitel závodu.

Sobotnímu finále, které se uskutečnilo v odpoledních hodinách, předcházely neméně obtížné kvalifikace mužů i žen. Na sedmi bouldrech předváděli závodníci běžecké, silové nebo dynamické kroky překonávající gravitaci. A protože se do Jeseníku sjeli všichni ti, kdo se uchází o místo v národní reprezentaci, bylo se opravdu na co dívat.

Odpolední finále potom prověřilo osm nejlepších žen a dvanáct mužů. Předtím než se představili tito top závodníci a mohla začít sportovní podívaná, navodila skupina Postrpoi atmosféru se svojí světelnou show. Poté se na 4 závodních cestách předvedli všichni finalisté a vydali ze sebe opravdu to nejlepší. Mezi ženami nebylo o vítězce rozhodnuto až do poslední cesty, kde díky dosažení topu na méně pokusů zvítězila Eliška Adamovská. Mezi muži si suverénně počínal Jakub Konečný, který jako jediný topoval všechny finálové bouldery.

Na stupních vítězů se tedy v Jeseníku při 1. kole Rock Point Českém poháru v boulderingu 2019 nakonec umístili první Jakub Konečný a Eliška Adamovská. Druzí byli Martin Stráník a Eliška Bulenová a třetí Štěpán Stráník a Lenka Slezáková.

Kromě dospělých kategorií bojovalo o své první body v tomto seriálu celkem 93 dětí v kategoriích U14 a dalších 27 mládežníků v kategorii B (14-15 let). Vítězové jsou Adam Paar a Hania Nowak (U10), Jan Štípek a Malgorzata Kurek (U12), Lukáš Mokroluský a Barbora Bernardová (U14), Adam Adamovský a Markéta Janošová (B). Celkem se tedy celého víkendového závodu účastnilo 189 závodníků. Samozřejmě v rámci závodu mužů a žen se o svou účast v reprezentaci a své první body ucházeli také závodníci kategorie A (16-17 let) a J (18-19 let). První místa obsadili Ondřej Slezák a Eliška Bulenová (kategorie A), Jakub Skočdopole a Eliška Adamovská (kategorie J).

Nyní se můžeme těšit na jistě neméně zajímavé 2. kolo celého seriálu, které se uskuteční netradičně 16. a 17. března ve slovenské Žilině. I zde půjde o nominace do reprezentačních týmů dospělých, juniorů i mládežnických kategorií A a B.

Kompletní výsledky závodů naleznete na webu Českého horolezeckého svazu.

Záznam streamu z finálových soubojů je k dispozici zde.

Zkrácený záznam uvede Česká televize na ČT Sport ve středu 6. 3. v 15:35 (Repríza 7. 3. v 4:45 a 13:30).

Akce proběhla za finanční podpory Rock Point, Makak, AIX, ATEX, Města Jeseník, Olomouckého kraje a NATURFIT BIO.

Autor: TZ, Zdroj fotografií: Monika Brkalová