VOX POPULI! Karel Mičánek – Komu patří Jeseník?

Žiju v Jeseníku bezmála padesát let. Na Jeseník jsem si zvykal pomalu, ale díky horám, sportu a pracovním možnostem, které se tady nabízely, jsem brzy zjistil, že to je město, kde chci trvale žít.

Proto také vím, že Jeseník je moje město, sice jej ve skutečnosti nevlastním, snad jen kousek pozemku, na kterém mám postavený dům se zahradou, ten je skutečně můj. Ale můj je Jeseník proto, že se v něm cítím dobře, kdykoliv přijedu domů i z delších cest, jsem rád, že jsem opět doma. Můj je Jeseník i proto, že když o něm někde čtu, či slyším někoho o Jeseníku prohlásit něco pěkného, potěší mě to, stejně jako když někdo řekne něco pěkného o mé rodině.

Určitě nejsem sám, kdo uvažuje podobně. Jeseník je zkrátka náš, máme naše město rádi a dobře se nám v něm žije.

V poslední době však mám pocit, že na radnici sedí pár lidí, kteří se chovají, jako kdyby město patřilo jenom jim, oni budou rozhodovat, co se ve městě postaví nebo zbourá, proč by jim nějaký občan do toho mluvil, oni jsou ti moudří, lid je zvolil, takže jakápak diskuze!

Bohužel, šeredně se pletou, oni jsou pouze zastupitelé nás všech, my máme větší právo rozhodovat, jak bude naše město vypadat za pár let.

Autor: Šárka Mouralová, web: Jeseniky.net

Proč o tom tak rozhořčeně mluvím? Protože se opravdu chystají za našimi zády věci, které se mnohým z nás nelíbí. Když pominu opravdu nesmyslný nápad s lanovkou na kopec do lázní (který dle nepotvrzených informací stále ještě žije), a stále častějších zmínkách o sáňkařské dráze na Křížovém Vrchu jako investici města, tak něco podobného se chystá přímo v městském parku. Původci nápadu to nazvali Vodní svět Vincence Priessnitze, umístěno by to mělo být v mírném svahu severovýchodně od klubovny tenisového klubu. (Na obranu původců musím říct, že se ten nápad objevil na webu městského úřadu již asi před dvěma lety, ale bez dalších informací o umístění a rozsahu.)

Psali jsme zde: Ve Smetanových sadech vybuduje město za 4 miliony korun „Dětský vodní svět Vincenze Priessnitze“(poznámka red.)

S Priessnitzem ten Vodní svět opravdu nemá kromě zneužití jeho jména nic společného. Voda bude čerpána z blízké studny, poteče přes pár mlýnků, bude tam možná Archimedův šroub (čerpadlo), voda bude trvale cirkulovat, ze studny bude doplňován odpar a běžné ztráty, dále bude voda filtrována a chemicky upravována, aby zkrátka byla hygienicky nezávadná. Kde je Priessnitzova myšlenka využití pramenité čisté vody k léčbě? Celý Vodní svět bude poháněn čerpadly, bude oplocen a v provozu bude pod dohledem pravděpodobně několik hodin denně. Umístěn bude na pokraji rozsáhlé, jediné rovné plochy v parku, která se pravidelně používá v létě při různých akcích. Prakticky využíván bude pár letních měsíců v roce, po zbytek roku bude nečinně stát, možná také bohužel bude různými nenechavci postupně rozebírán a odvážen do šrotu.

Má smysl něco takového stavět v parku, zvláště na místě, které jako jediné dovoluje v zimě dětem bezpečné sáňkování s dojezdem do roviny? Má smysl dále zabírat nejhodnotnější část parku oploceným nesmyslem?

Dnes už víme více. Město totiž nezávisle na tom zadalo studii regenerace Smetanových sadů a při projednávání studie se najednou nápad znovu objevil. Bohužel už ne jako nápad, ale již hotová projektová dokumentace včetně rozpočtu a dokonce jako akce již zařazená do rozsáhlého dotačního projektu česko-polské spolupráce. Že by město informovalo své občany o tak důležitém dotačním záměru, proč? My to přece víme nejlépe, město je naše!

Tvůrci studie regenerace parku nápad Vodního světa rázně odmítají (jedná se o renomovaný architektonický atelier, specializovaný na krajinotvorbu). A co na to městský úředník? „To je pouze váš názor, jiní architekti s naším nápadem souhlasí!“

Takže město zadá studii, ale pokud se studie neshoduje s představami města, tak ji zase hodí do koše?

Ale abych nemluvil pouze o architektech a jejich názorech.

V našem městě je hodně lidí, kteří se o rozvoj města dosti zajímají, někteří dokonce mají i spolek, který organizuje zajímavé akce pro nás občany.

Kupříkladu spolek Sudetikus, který pořádá pravidelná setkání pod názvem Ranní klub. Tam před pár dny místostarosta Procházka vysvětloval důvody, proč by se v parku měl postavit Vodní svět.

Moc mě nepřesvědčil, vlastně takřka nikoho z asi dvaceti účastníků. Závěr z jednání je jasný, v parku žádný Vodní svět nechceme.

Říkáte si, dvacet lidí s podobnými názory, co to je za většinu? Máte pravdu. Proto Vás chci požádat, podívejte se na webové stránky města, najdete tam jednoduchou skicu vodního světa, projděte se v parku, prohlédněte si místo, kde by měl ten vodní svět stát, podívejte se na balneopark nahoře v lázních, to je opravdu vodní svět Vincence Priessnitze, proč se máme tak nedůstojně opičit po lázních? Náš městský park byl budován před mnoha lety a je stále krásný, kdekdo nám jej závidí, můžeme si opravdu dovolit tak nádherné dědictví pokazit stavbou, která se do parku vůbec nehodí?

Přál bych si, aby na radnici byli lidé, kteří budou o nevratných zásazích do dědictví předků rozhodovat uvážlivě a se znalostí věci, ale hlavně aby také nejprve vyslyšeli názory občanů a teprve pak rozhodovali. Snad se toho po příštích volbách dočkám.

Opravdu se těším na Vaše názory, najděte si chvilku a napište, co si o tom myslíte.

Díky

Karel Mičánek