VOX POPULI! Karel Mičánek – Pár poznámek k článku „Když nás nikdo nechválí…“

Musím říct, že hodnocení práce nového vedení města za uplynulý rok opravdu nebylo pro radnici příliš lichotivé. Zmiňovaný článek naleznete proklikem ZDE (poznámka redakce).

I proto mne zaujala starostova slova „ však už se nám toho za ten rok povedlo hodně“, pronesená na tiskové konferenci.

Vzal jsem si k ruce materiál Akční plán rozvoje města pro léta 2014-2015 a ejhle, ona má asi redakce Jesenických novin pravdu, spousta konkrétních akcí se fakt nepovedla.

.

 • Teen Age park v prostoru Za podjezdem.

 • Naučné stezky ve městě.

 • Sportovní hala – rekonstrukce, či výstavba nové.

 • Přestěhování knihovny.

 • Parkoviště pro městský úřad.

 • Chodník do lázní.

 • Dokončení části páteřní cyklostezky za plynárnou.

Na druhou stranu ale kvituji s povděkem, že většina z výše uvedeného je přesunuta v novém akčním plánu pro léta 2015 – 2016 !

Rok 2015 je už skoro za námi a proto na splnění nového akčního plánu zbývá zase jenom rok. Doufám, že nebudeme nakonec svědky toho, že řada z plánovaných akcí se opět posune, tentokrát do období 2016 – 2017 ?

V novém kabátě

IPOS v novém kabátě.

Co tedy naše radnice plánuje pro příští rok :

 • Nová sportovní hala

 • Dokončení rekonstrukce IPOS

 • Nový rejvízský most

 • Přestěhování knihovny

 • Dokončení páteřní cyklostezky

 • Parkoviště pro IPOS

 • Krytý bazén – spolupráce s Českou Vsí a dalšími obcemi

Není toho zrovna málo, sportovní hala je potřeba jako sůl. Do údržby té současné se za posledních mnoho let nedalo skoro nic, podle toho také tak vypadá. Jestli se opravdu podaří postavit něco rozumného, co budou využívat nejen školy, ale i veřejnost ( například badmintonové kurty, tenis, volejbal atd ) bez toho aby to město finančně zruinovalo, budeme všichni rádi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPřestěhování knihovny – to už je mnohaletý „neřešitelný problém“. Zkusili se odborníci na radnici zamyslet nad tím, co udělat s budovou KORD za Slovanem až bude celý městský úřad přestěhován na IPOS? Tam by mohla být parádní knihovna, kterou nám budou všichni závidět. V přízemí regály s knihami, v patře velká čítárna a přednášková síň, nějaké kanceláře a klubovny, možná také nějaké knihy. Před budovou parkoviště, co více bychom si mohli přát. I když je dnes budova KORD v dosti mizerném stavu, rekonstrukce včetně zateplení by snad neměla být finančně nad možnosti města.

Ještě k jedné plánované akci si dovoluji mít technickou poznámku. A to k akci Parkoviště pod IPOSem. Té svažité louky na které město stavbu zamýšlí je pro parkoviště opravdu škoda, možná někdy v budoucnu se tam objeví nějaká pěkná potřebná stavba.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMísta znalí ale vědí, že kousek nad IPOSem se nachází krásná rovná plocha. Dříve tam byly nějaké sklady a svého času ubytovna. Dokonce tam vede cesta z betonových panelů. To je místo pro parkoviště jak stvořené. Plocha je dostatečně velká, akorát v současnosti bohužel zaplevelená náletovými dřevinami. Přesto bez náročných zemních úprav se tam dá vybudovat pěkné a poměrně velké parkoviště, které by mohlo sloužit nejen úředníkům a občanům města, ale také turistům. pokud by se podařilo opravdu zatraktivnit přilehlý park nabídkou různých sportovních aktivit, jak o tom ostatně akční plán také uvažuje.

Rád se také podívám, jak se podaří dobudovat cyklostezku z Bobrovníku až do České Vsi, na můj vkus se to buduje neskutečně dlouho a také zbytečně draze. Jezdím po Evropě na kole už pěkných pár let, ale málokde najdu tak širokou cyklostezku, která vypadá spíše jak cesta učená pro auta. Přitom třeba v Nizozemsku je cyklistů na stezkách nesrovnatelně více a všichni se tam na daleko užší cestu vejdou a nepřekáží si.

Foto: krytybazen.jesenicko.com

Foto: krytybazen.jesenicko.com

Také bych se rád konečně dočkal, aby se obce na Jesenicku dohodly na společném podniku – rekonstrukci bazénu v České Vsi. Ztratili jsme spoustu času a peněz vymýšlením megalomanských projektů, tak už snad Jeseník si vzpomene na dobu, kdy Česká Ves byla součástí města a naši představitelé dají hlavy a peníze dohromady, dříve, než nám českoveský bazén spadne na hlavu.

Karel Mičánek

Foto: uvedeno, jinak JF