Když nás nikdo nechválí, musíme se pochválit sami aneb Jak jsem zase „prudil“

Z předposlední tiskové konference mi v hlavě utkvěla věta pana starosty Kalouse. „ To jsou jen samá. negativa. Však už se nám toho za ten rok přece povedlo hodně!“

Šel jsem do sebe a zpytoval svědomí… Přece nejsem takový hnidopych, abych nedokázal pochválit! Tak jsem rozhodl, že budeme v redakci hledat a chválit nebo rovnou po roce působení nové koalice ANO + ODS + TOP09 + KDU-ČSL hodnotit.

Tak co se v Jeseníku v posledních měsících nového opravilo, vytvořilo nebo slovy pana starosty „povedlo“?

Ovčí most

Ovčí most. Autor: jf

Památný most na ulici Husova – Nedávno proběhla důkladná rekonstrukce a most září do širokého okolí novým červeným nátěrem. Velké díky patří „norským fondům“ a stavební firmě, která svou pečlivou prací snad za pět minut dvanáct most zachránila pro příští generace. Jenže o plánu zachránit most už hovořil předminulý místostarosta Cupal. Minulá radnice pod vedením Fomiczewová – Halas (F+H) vše potřebné připravila a vyjednala. Voliči a povolební politické handrkování o korýtka jim zatáhli před nosem radniční oponu a díky tomu stříhá letos na podzim nová koalice pomyslné pásky. Tak to není ten správný příklad. (Neklasifikováno.)

Parkoviště za a před Jesenkou – F+H vyjednali dotace, odpovědní úředníci připravili dokumentaci, povolení atd. To celé zavázali do mašliček a … mašličky stříhá nová radnice. (Neklasifikováno.)

Z těch větších dalo duo F+H dále vzniknout například rekonstrukci Lázeňské kolonády, rekonstrukci budovy IPOSu, zateplení ZUŠky. Většina projektů byla alternativou, jak v termínu vyčerpat nevyužité dotace neprodleně potom, co padl projekt jesenického wellnesscentra. (Nic z toho neklasifikováno.)

Jesenické koupaliště před dokončením. Autor: fb

Jesenické koupaliště před dokončením. Autor: fb

Městské letní koupaliště – To je už trochu komplikovanější případ. Zde už nová radnice zapojila ručičky k dílu, protože se ukázalo, že dosavadní technologie na úpravu vody nevyhovují. V horské říčce Staříč se prohánějí dvě nebezpečné bakterie a je potřeba s nimi zatočit. Bohužel „geniální“ projekt schoval technologie do prostoru bazénové vany, čímž nenávratně zmizel skokanský můstek. („Můstek, na kterém jsme se zamlada čepířili před přítomnými samičkami.“) Bazénová vana je menší, mělčí, ale zato zde nově vyrostl (slovy) jeden tobogan a …? Nic! Investice za 24 milionů a jak se říká, pomalu to není vidět. Koupaliště je „zachráněno“, tak snad bude mít příští rok slunko rozum a díky tomu, že je vana plytčí, bude voda alespoň teplejší. Na jiný způsob příhřevu nebyly peníze. (Klasifikujeme 2 mínus za to, že se vše nakonec „stihlo“ a za ty bakterie.)

Centrum pro seniory – Zde s hvězdičkou pro bývalou paní starostku Fomiczewovou. (Jinak neklasifikováno.)

Městská knihovna – OC Alkron vs. Divadlo Petra Bezruče. To je problematika na obsáhlejší článek (připravujeme). Za snahu bychom dali i dvojku, ale za další projekt (Alkron) do šuplíku žádné úlevy. Jak je možné, že se až po roce jednání a projektování ze stavebních deníků a původní projektové dokumentace OC zjistí, že by to budova nezvládla staticky? Tím se mělo začít!? A současná vize přestavby zadního traktu divadla Petra Bezruče má pro nás jeden zásadní problém – parkování! Je smutné, že když vyrazíte do jesenického divadla slavnostně oblečen, nemáte v blízkosti kde zaparkovat, což je v nepříznivém počasí docela mrzuté. ( Cože? V Jeseníku nepříznivé počasí?) V tuto chvíli vzhledem k zastavěnému okolí a parkování vozů České pošty se jednoduché řešení nenabízí, proto přesouvat do této lokality další instituce není dvakrát rozumné. (Za redakci 4.)

Sportovní hala – Zatím vše probíhalo v duchu „jak za více peněz postavit méně“. (Na hodnocení je zatím brzy, proto neklasifikováno.)

Jedno volební období je na realizaci větších projektů krátké, proto se stává, že během plavby se vymění posádka včetně kapitána. I přes občasné kličkování nového vedení všechny nachystané a rozjeté projekty našly nakonec svůj cíl. A z této disciplíny novému vedení v čele s panem starostou Kalousem dáváme 1 mínus.

Jenže to pořád není nic „echt“ z pera současné radnice?!

Zveřejňování objednávek a smluv na webu městaPane Krňávku (redaktor Šumperského a jesenického Deníku), jako první samospráva v regionu jsme odsouhlasili zveřejňování smluv a objednávek nad 10 tisíc korun na městském webu. Bylo by dobré, kdybyste o tomto našem kroku a vizitce transparentnosti jesenické radnice informoval čtenáře,“ oznamoval na jaře nadšeně starosta Kalous zavedenou novinku. Uplynulo půl roku, tak se na to podíváme?!

http://www.jesenik.org/obcan/25-objednavky-smlouvy.html

Hledej na http://www.jesenik.org/obcan/25-objednavky-smlouvy.html

Ale ouha, ne všechny odbory a instituce pod přímou správou tria Kalous – Procházka – Blišťanová tyto informace aktuálně doplňují. Jeden příklad za všechny – MKZ Jeseník. Ke dni 26. 11. 2015 byl poslední záznam (objednávka) k 6. 6. 2015 a smlouvu tam za celé období nenaleznete ani jednu.

Kde se stala chyba, pane starosto? „To se musíte zeptat na MKZ!“ odpověděl člověk odpovědný za práci svých podřízených Adam Kalous (ANO).

Někdo musí odpovídat za kontrolu vkládání dokumentů? „Samozřejmě, vedoucí odboru informatiky Lubomír Věstinský,“ pokračoval stroze starosta.

Tady bych si zase dovolil s panem starostou nesouhlasit. Jistě, pokud má zedník za úkol postavit dům, ale pět měsíců mu nedodají na stavbu cihly, a mu to nevadí, tak je něco špatně. (V našem případě je pomyslným „zedníkem“ vedoucí IT oddělení Věstinský.) Jenže byl to právě Adam Kalous, který na jaře upozornil na snahu nové radniční koalice být radnicí otevřenou a důvěryhodnou. Bylo to jejich politické (nepleť s populistické) rozhodnutí zveřejňovat smlouvy na svém webu. Proto by mělo být hlavně v jeho zájmu, aby slova a sliby, které vysloví, měly váhu a občan se na ně mohl spolehnout.

„Samozřejmě, že chceme, aby zveřejňování fungovalo,“ zachraňovala situaci místostarostka Blišťanová. (Chtít nestačí. 3 mínus.)

Katovna a nová koncepce IC v Jeseníku – O tom už jsme psali. (Za redakci 4 , ale s možností reparátu před zimní sezónou.)

Personální změny (Na hodnocení je zatím brzy, proto neklasifikováno.)

Změny v TSJ (Na hodnocení je zatím brzy, proto neklasifikováno.) K této kauze se Jeseníkem šíří „zaručené zprávy“, že novým ředitelem TSJ se má údajně v nejbližší době stát M. Kouřil (7 na kandidátce ANO do zastupitelstva města Jeseník v roce 2014). Informaci se nepovedlo potvrdit ani vyvrátit. Tak uvidíme?

gandhi_3wisemonkeysNemůžeme zapomenout na Veřejnou lanovku do lázní – bohužel se jedná o věc maximálně neveřejnou! Aktuálně k této věci pan starosta nepodává žádné informace, i když v ní evidentně stále nějaké kroky činí, které bezpochyby nás, daňové poplatníky, stojí peníze. (Klasifikujeme 5 za (ne)komunikaci.)

Určitě jsme na spoustu drobných věcí zapomněli, ale snažili jsme se vypíchnout jen ty největší, nejviditelnější a nejdiskutovanější. Podtrženo a sečteno, skončil rok, kdy se sklízelo, co sázeli jiní. „Tak zase do roka a do dne!“

A závěr? Za redakci se přikláníme k názoru bývalého místostarosty Libora Halase: „Je nutné poděkovat a vyzdvihnout všechny řadové úředníky, kteří vždy odvedou veškerou mravenčí práci.“

Ano, správný politik by měl radit, pomáhat, kontrolovat a pokud možno odborníkům ve svých funkcích napříč celým úřadem nepřekážet.

Bývalá radnice se neuměla pochválit – pochlubit. Nevydávala časopis „dobré nálady“ tištěný na křídovém papíře z peněz nás, daňových poplatníků. Jenže pozor, ona přemíra samochvály občas…!

Autor: JF

Dovětek redakce: Bezprostředně po upozornění, že se na stránce (http://www.jesenik.org/obcan/25-objednavky-smlouvy.html) určené ke zveřejňování platných smluv jejichž účastníkem je město Jeseník nacházejí neaktuální údaje, (Upozornění zaznělo na tiskové konferenci vedení města Jeseník ve čtvrtek 26.11.2015.), probíhá urychlené doplňování dokumentů. V některých případech dokonce i s půlročním zpožděním.