ŘIDIČI POZOR! Příští týden bude obec Vápenná pro automobilovou dopravu neprůjezdná!

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍOd pondělí 10. 8. 2015 minimálně do pátku 14. 8. 2015 uzavře Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) z důvodu kompletní rekonstrukce železniční přejezd v obci Vápenná ev.č. 60-010, který se nachází cca na dvanáctém kilometru silnice I/60.

„Uzavírka byla vyvolána majitelem železnice z důvodu havarijního stavu přejezdu u odbočky na místní část Polka. Investor proti původním plánům vyhověl žádosti obce Vápenná, aby byl zachován průjezd dopravní obsluze, tudíž bude tato služba v plném rozsahu zachována,“ uvedl starosta obce Vápenná Leoš Hannig.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZ toho důvodu bude v blízkosti vybudována provizorní cesta, ale ta bude sloužit pouze pro přejezd linkové autobusové dopravy a vozidel IZS. Ostatní řidiči budou muset využít 35 km dlouhé značené objízdné trasy přes Žulovou, Černou a Červenou Vodu, Supíkovice, Písečnou a Jeseník (po silnicích I/44 – II/455 – II/457 – II/456 – obousměrně pro všechna vozidla). V místě lze sice uzavírku objet po obecní komunikaci, ale ta vzhledem k šíři (pouze na jedno vozidlo) není na zvýšený obousměrný provoz uzpůsobena.

„Ve chvíli první vážnější komplikace, která omezí místní obyvatele této části obce, nechám přivolat dopravní polici, aby situaci řešila,“ upozornil starosta.

Nespoléhejte na to, že si objížďku zkrátíte ...

Nespoléhejte na to, že si objížďku zkrátíte …

Tudy to opravdu nezkoušejte!

Tudy to opravdu nezkoušejte!

 

 

 

 

 

 

 

Firmy se zlobí

Aby omezení po dobu rekonstrukce byly opravdu co nejkratší, bude stavební firma pracovat i v noci. Uzavírka ale znamena obrovské komplikace pro firmy sídlící v obci Vápenná a Žulová, kterými jsou OMYA, TOP TERAMO nebo STOMIX. Tyto firmy jsou závislé na nákladní dopravě a kamiony mířící od Lipové do nebo z těchto firem čekají zdlouhavé objížďky po nevyhovujících komunikacích. Problém je větší o to víc, že předem žádnou z firem nikdo z Olomouckého kraje o plánované uzavírce oficiálně neinformoval!

„Do našeho závodu míří stovky kamionů a objížďka samozřejmě dopravu prodraží a hlavně zkomplikuje. Přitom nás stačilo dopředu informovat a my bychom upozornili naše dopravce nebo přizpůsobili odbyt. Další možností, jak předejít komplikacím, mohla být realizace čtyřdenní opravy od čtvrtka do neděle. Bohužel nás zatím (sobota 8. 8. 2015 – pozn. red.) o uzavírce oficiálně opravdu nikdo neinformoval,“ posteskl si finanční ředitel firmy Omya s.r.o. Ing. Stanislav Klár.

Za pár hodin bude přejezd uzavřen a většina řidičů netuší., že musí ráno vyrazit  do práce o hodinu dřív!

Za pár hodin bude přejezd uzavřen a většina řidičů netuší, že musí ráno vyrazit do práce o hodinu dřív!

Rekonstrukci si přejezd zaslouží, ale nenarazili jsme na žádnou značku, která by upozorňovala o tom, že tímto místem čtyři dny neprojedete! 9.8.2015 11:00 hod

Den před a my jsme nenarazili na žádnou značku, která by upozorňovala o tom, že tímto místem čtyři dny neprojedete!

 

 

 

 

 

 

 

 

Pravdou je, že jsme hledali na webových stránkách Olomouckého kraje a SŽDC, ale informaci o tak zásadní komplikaci pro řidiče na Jesenicku uprostřed turistické sezony jsme nikde nenalezli! Jedinou informaci o uzavírce vydal dne 6. 8. 2015 na obecních stránkách a letáčkem do domovních stránek starosta Leoš Hannig.

Nikde nic :( Zdroj: Olomoucký kraj

Nikde nic 🙁
Zdroj: Olomoucký kraj

Podařilo se nám zjistit, že ve věci v pondělí 3. 8. 2015 svolal Olomoucký kraj (který za stavbu nese zodpovědnost) schůzku, která se uskutečnila v obci Vápenná v Latzelově vile. Na jednání byly sezváni pouze starostové dotčených obci (na zástupce firem se jaksi zapomnělo). Narychlo svolané schůzky se nakonec zúčastnili pouze starostové z Vápenné a Černé Vody.

Ve čtvrtek proběhlo místní šetření na železničním přejezdu za účasti zástupců samosprávy, SŽDC, policie a SSOK, ale to žádné vlídnější řešení pro řidiče nepřineslo.

Postup SŽDC údajně ostře kritizoval i předseda Okresní hospodářské komory Jeseník Ing. Bořivoj Minář a chystá se v té věci podniknout nějaké kroky, ale redakci se do vydání článku nepodařilo získat jeho vyjádření.

Redakce přeje řidičům pevné nervy. Nakonec pozitivní odměnou za pár dní diskomfortu bude opravený přejezd.

Pevné nervy!

Pevné nervy!

Autor a foto: JF