Řetězárně a.s. loni vzrostly tržby

Loňské hospodaření společnosti Řetězárna a.s. výrazně ovlivnila pandemická situace na počátku roku 2022 a především překotné zvýšení cen oceli, jakož i skokový nárůst nákladů na energie, což se odrazilo v turbulentních pohybech na trzích. I přes tyto problémy, díky posílení postavení firmy na zahraničních i tuzemských trzích, vzrostly Řetězárně roční tržby meziročně o 17 procent.
TOMÁŠ ŽELAZKO
Řetězárna loni pokračovala v aktivní obchodní politice. Velmi úspěšná byla účast zástupců firmy na veletrzích v Katovicích, Istanbulu i na světově významném veletrhu BAUMA v Mnichově. Mimo to firma vedla mnohá přímá i telekonferenční jednání se stávajícími i potencionálními novými zákazníky.
NÁRŮST PRODEJE
„Vlivem pokračující modernizace výrobních procesů i díky digitálním technologiím jsme dále rozšířili sortiment, kvalitu a servis pro naše zákazníky, což hrálo rozhodující roli v růstu prodeje v sektoru technologicky náročnějších výrobků. Tyto faktory, dobře zvolená strategie na straně vstupů, pokračování úsporných opatření z předchozích let i úspěšná finanční strategie vedly k výraznému růstu výsledku hospodaření společnosti,“ řekl předseda představenstva Řetězárny Igor Lukáš s tím, že ve srovnání s rokem 2021 narostl zisk před zdaněním meziročně o 50 procent.
Pozitivní výsledky roku 2022 neovlivnil ani nedostatek zaměstnanců. Řetězárna k zajištění plynulého chodu firmy potřebuje aktuálně 227 zaměstnanců, k reálu však loni scházelo průměrně 10 lidí. K tomu se firma potýkala s vysokou nemocností spojenou s covidovou nákazou a jejími následky včetně odložených vyšetření a operací.
„Splnit a ve většině ukazatelů překročit plán se nám povedlo díky novým investicím, robotizaci a automatizaci výrobních procesů i organizačním opatřením ve výrobě a obslužných činnostech,“ doplnil předseda představenstva.
VÝROBKY MÍŘI HLAVNĚ DO ZAHRANIČÍ
Objem výroby v roce 2022 činil 9 673 tun, což je meziroční nárůst o 613 tun. Společnost loni vyprodukovala 9 138 tun řetězů oproti 8 692 tun v roce 2021. Výroba taženého drátu v loňském roce činila 535 tun, když v roce předchozím byla 368 tun.
Výrobky z České Vsi se v roce 2022 prodávaly ve 43 státech světa, nejvíce v Německu, Polsku, USA a Itálii. Podíl exportu na celkových tržbách loni činil 83,9 procenta.
„Na tuzemském trhu jsme byli ve srovnání s předchozím rokem rovněž úspěšní. Prodej řetězů a taženého drátu rostl téměř o 30 procent, což představuje téměř 25 milionů korun. Po rozhodnutí o prodloužení těžby se zvýšily dodávky uvazovacích a dopravníkových řetězů našemu největšímu tuzemskému odběrateli, OKD. Progres jsme zaznamenali u průmyslových řetězů i technicky náročnějších cementovaných doprav- níkových řetězů pro cementárny, cukrovary, elektrárny a strojíren- ské podniky,“ uvedl Igor Lukáš.
PROBLEMATICKÝ PRODEJ
Problémem loňského roku byl podle předsedy představenstva fakt, že se nepodařilo udržet progres prodeje kladkostrojových řetězů z důvodu výpadku dodávek největšímu odběrateli tohoto sortimentu, německé firmě Lifket. „Důvodem byl spor o výklad evropské normy při řešení jedné reklamace. V současné době je spor vyřešen a my evidujeme, výrazný růst objednávek této společnosti pro rok 2023,“ vysvětlil předseda představenstva.
INVESTIČNÍ AKCE
V rámci investiční činnosti společnost loni realizovala 32 akcí ke zvýšení kvality výrobků, rozšíření výrobních možností a zlepšení pracovního a životního prostředí. Hodnota nakoupených nových investic činila 53,1 milionu korun, což je meziroční nárůst o 13 milionů korun. Mezi nejvýznamnější investice patřil nákup kompletní automatické linky na výrobu řetězů KER/KEH5.2 průměru 8 až 13 mm, která dále rozšířila kapacitu výroby závěsných řetězů a přispívá ke zvýšení produktivity práce na
svařovně. Pro podpůrné činnosti bylo pořízeno 5 vysokozdvižných vozíků na CNG, čímž firma dokončila přechod na toto medium a odstranila používání propanbutanových láhví. V souvislosti s tím se rozšířila kapacita CNG stanice.
Na rok 2023 plánuje Řetězárna vynaložit na investice 32,5 milionu korun. Je to méně než v předchozích letech, kdy pravidelně firma pořizovala nové linky na výrobu řetězů. V současné době má firma dostatečnou kapacitu výrobních zařízení. Navíc počátkem letošního roku uvedla do provozu inovovanou linku KBS/KEH 4.1 pro svařování řetězů o průměru 5 až 10 mm s automatickým značením a kalibrováním. „Hlavním smyslem letošního investování je pokračování v nákupu a instalaci automatických značících a kalibrovacích zařízení na linkách KER/ KEH, což přinese další zvýšení kvality a produktivity práce při výrobě závěsných a kladkostrojových řetězů. V rámci modernizace nástrojárny rozšíříme skupinu moderních zařízení o novou CNC frézku za více než 5 milionů korun,“ sdělil Igor Lukáš.
V letošním roce plánuje vedení firmy pokračovat v diverzifikaci portfolia zákazníků s cílem snižování rizika výpadku dodávek z jakéhokoliv důvodu. Také chce pokračovat v posilování pozic u dlouhodobých zákazníků. V loňském roce se firmě podařilo navázat kontakt s významnými zákazníky v Austrálii se zájmem o závěsné řetězy, přičemž v této zemi vedení vidí velký potenciál pro rozšíření portfolia odběratelů.
DLOUHODOBÁ ÚSKALÍ
Co Řetězárnu trápí dlouhodobě? Situace na trhu práce a získání zaměstnanců do výroby. Práce na moderních linkách vyžaduje technicky schopné a. manuálně zručné pracovníky a tito dnes na trhu práce chybí. Podle předsedy představenstva navíc doba zaučení na nových linkách trvá přibližně jeden rok, a ne každý má tolik trpělivosti, aby to zvládl. Práce je natolik složitá, že nelze najmout agenturní zaměstnance a dobré zkušenosti nemá firma ani se zahraničními pracovníky, které na těchto postech v poslední době zkoušela.
„Děkuji všem našim akcionářům za důvěru a podporu v naší práci, rovněž i všem našim obchodním partnerům, Především však chci poděkovat zaměstnancům Řetězárny, že v současných nelehkých podmínkách odvádějí skvělou práci,“ poděkoval na závěr za vedení společnosti Igor Lukáš.
pr