DO JESENÍKU DORAZILA VLÁDA. PREMIÉR SLÍBIL MILIARDOVÉ INVESTICE

Představitelé města se sešli s vládou ve středu 29. března v Jeseníku. Právě na sever Olomouckého kraje totiž premiér Petr Fiala a jeho ministři vyrazili v rámci výjezdního zasedání…

„Chci vládě poděkovat za to, že k nám přijela a zajímala se o problémy, které region trápí. Je jich dost – od úbytku obyvatel, přes špatnou dopravní obslužnost, těžko dostupné bydlení až po nedostatek lékařů. Právě tato témata jsme s vládou projednávali,“ uvedla Zdeňka Blišťanová, starostka Jeseníku.

Jednání se zástupci města probíhalo v budově městského úřadu IPOS. I ta byla součástí debaty, nutně potřebuje opravu a samo město obří investici neufinancuje. Do diskuze se zapojili také radní z Olomouckého a Moravskoslezského kraje, stejně jako zdejší starostové.

„Vládu jsme požádali o to, aby formou dotací podporovala dostupné bydlení ve městech a obcích. Tématem byla také kvalita internetového připojení a mobilního signálu na severu Olomouckého kraje,“ zmínil část z probíraných bodů Tomáš Vlazlo, uvolněný radní města Jeseník.

Co se týče investic do dopravní infrastruktury, slíbil premiér Fiala uvolnit na tyto účely v regionu do roku 2030 více než 21 miliard korun. Letos by se měly v kraji proinvestovat tři miliardy. „S ministrem dopravy budou po dohodě vedena i další jednání ve věci dopravních staveb a opatření, týkajících se silnic I. třídy, které by měly zlepšit komfort při dojíždění do Jeseníku přes Pomezí a z Jeseníku do Šumperka,“ uvedl Václav Urban, místostarosta města Jeseníku.

Jeseník se stal vůbec prvním městem, kam vládní kabinet v kompletním složení vyrazil. Ministři se pak při separátních jednáních bavili s lidmi o tom, jak se na Jesenicku žije, co je trápí a co potřebují a prohlédli si například stanici jesenických hasičů a policistů.

„V Jeseníku se snažíme zkvalitňovat život tak, aby byl srovnatelný s jinými regiony, ale někdy nám na to nestačí síly ani finance. Proto se opakovaně obracíme na kraj nebo i na vládu. Potřebujeme, aby nám stát v rámci podpory hospodářsky a sociálně ohrožených území pomohl,“ dodala Blišťanová.

Podle premiéra Petra Fialy by měl stát investovat především do základní infrastruktury:

„Abychom snížili rozdíl mezi regiony musíme se zaměřit na výstavbu silnic, železnic, rozvoj moderních technologií a tady na Jesenicku také na rozvoj cestovního ruchu,“ uvedl.

tz

8 Responses to DO JESENÍKU DORAZILA VLÁDA. PREMIÉR SLÍBIL MILIARDOVÉ INVESTICE

 1. jan napsal:

  Pokud popojedeme jenom kousek pres hranici – do Nysy, uvidíme nesrovnatelne privetivejsi prostredi pro zivot. Tak, jak v Jeseniku pocet obyvatel rychle klesa, tam jeste rychleji roste. Pan premier rika: „abychom snížili rozdíl mezi regiony, musíme se zaměřit na výstavbu silnic a železnic“. Potreboval bych vysvetlit, jakym zpusobem muze dvoukilometrova prelozka I/60 s tunýlkem pod tratí za mnoho miliard zajistit, aby byl Jeseník lepsi misto pro zivot. Nevim, co rikaji radni v Nyse, ale pozoruju, ze tam ty silničářské miliardy investuji misto do asfaltu do skolstvi, smysluplneho urbanismu, kdy vznikaji cele ctvrti pro bydleni s velkou pridanou estetickou hodnotou a do prostredi, ve kterem mistni ziji. Do hrist, zelene, verejnych ploch pro traveni volneho casu venku. Nikoli do šoférů, co kolem projizdi s rukama na volantu kamionu. Pokud muze stat investovat do Jeseníku 20 miliard v pristich sedmi letech, muzeme za tyhle penize nase mesto uplne promenit. Zanechat po sobe pristi jesenicke generaci neco skveleho. A nebo mit o trochu rovnejsi a sirsi silnici, nez je ta, ktera bez velkych problemu funguje sto let a jeste dalsich sto by mohla.

  • Adam napsal:

   To si fakt nemyslím… Nelze srovnávat Jesenik s Nysou, která mimochodem – má skvěle dopravní napojení. Můžeš se snažit jak chceš, ale lepší život v Jeseníku nezajistí výstavba nových čtvrti a míst na trávení volného času. Problém Jeseníku je právě v jeho odříznutí a tím absence konkurenčního prostředí v pracovních příležitostech a cenách za služby a výrobky. (Nízké mzdy, omezený počet kvalifikovaných míst, kartel prodejců PHM, apod) Sedni v Jeseníku na vlak a za jak dlouho dojedeš za další pracovní příležitostí do většího města? Minimálně 2-3hodiny! Přitom je normální dojíždět do práce i hodinu, ale z Jeseníku není kam (autem do ŠU – pokud soukromá firma nezmastí zimní údržbu na ČS) Nepochopení situace jsi potvrdil použitím otřepané fráze: “ Nikoli do šoférů, co kolem projizdi s rukama na volantu kamionu.” Mluví se o železničním tunelu, ne o tranzitní kamionové dopravě! Tubus pro auta by byl příjemným bonusem pro lidi a podnikatele z regionu. Než v Polsku, tak se zkus inspirovat v Norsku, kde se běžné budují tunely pro obyvatele daleko menších obcí a regionu než je Jeseník a Jesenicko.

 2. Adam napsal:

  Tvl. Když se nic neděje pindáte, když se něco děje tak pro změnu zase pindáte. Dementi …

  • Kharlik napsal:

   A téhle ostudě říkáš, že se něco děje? Máš pravdu je to brutální ostuda co se slétlo do našeho města. Hnus že jim tohle naši radní dovolí …

   • Adam napsal:

    Když nedokážeš pochopit, že bude “bolet” uklidit ten bordel co tady nadělali Babiš, Schilerova a Havliček, tak jsi dement jako většina těch co volí ANO, komunisty a SPD. Začni u sebe: Exekuce, chlast a závislost na soc. dávkách a zas tak černě to neuvidíš,…

 3. Kharlik napsal:

  Co to je za kvíz na té fotce ? Najdi ovál mezi kosočtverci!

 4. Petr Novotný napsal:

  úbytek obyvatel je v regionu přirozenou nutností, mzdy pod ůrovní celostátního průměru, pracovní nabídky a odměna za práci směšné, tedy mimo státní tabulkové zaměstnance. Kdo nechce dojíždět přes kopce za prací se za ní raději přestěhuje. Největší zaměstnavatel na jesenicku i přes to, že je součástí většího celku stejného zaměření odměňuje práci jinak než obdobné společnosti. Stát toto nikdy neovlivní, tedy opět vyjma jeho úřednictva. No ale je tu hezky, že ? Toho se ale lidi nenažerou. A hlavně jak napsal výše Jiří 🙂

 5. Jiří napsal:

  Slibem nezarmoutíš !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.