Středoškoláci si užívali smysluplný čas v přírodě na zážitkovém kurzu Fokus

Před pár dny skončil ve středisku Na pasekách poblíž Jeseníku desetidenní kurz pro mladé lidi ve věku 16-19 let. Zážitkový kurz s názvem Fokus pořádala nezisková organizace Prázdninová škola Lipnice, jež se věnuje rozvoji zážitkové pedagogiky v Česku již více než 40 let.

Účastníci kurzu poznávali především sebe sama i ostatní prostřednictvím netradičních her, výzev a překvapení. V nádherné přírodě, trochu odstřižení od běžného světa, objevovali, co je doopravdy baví, čemu v životě věnují a opravdu chtějí věnovat pozornost a jak s tímto darem, který byl člověku dán vědomě pracovat.

Nechyběla ani Duhomáda (lomáda) na místním lomu Vycpálek s řadou dalších aktivit, které rozvíjely jak fyzické a manuální dovednosti, tak i komunikační schopnosti. Vrcholem kurzu pak byla hra motivovaná časem Bardo, jejímž cílem je rozvoj vlastního sebepojetí a je inspirovaná Tibetskou knihou mrtvých. Celý kurzovní čas byl protkaný půlhodinkou ticha, která každý den sloužila k utřídění myšlenek. Program byl opravdu bohatý. Výzvy čekaly na účastníky ve vodě i na souši, venku i uvnitř. Některé aktivity balancovaly na hranici komfortní zóny, ale její překonání účastníkům připravilo o to silnější zážitky.

Zážitkový kurz Fokus se letos konal podruhé, loni byla však místem konání jižní Morava. Na jeho přípravě se po dobu jednoho roku podílel tým dobrovolníků, tvořený instruktory a elévy Prázdninové školy Lipnice. Díky skvělé zpětné vazbě účastníků se kurz bude s nejvyšší pravděpodobností opakovat i v příštím roce, místo konání je však prozatím zahaleno rouškou tajemství!