Řetězárna upevnila pozici na trhu

Pandemická situace a pokračující zavírání černouhelných dolů nijak zásadně nepoznamenaly loňské hospodaření společnosti Řetězárna a.s. Zejména díky poptávce po průmyslových, zemědělských a lesnických řetězech a správně zvolené obchodní strategii dceřiná firma Třineckých železáren upevnila svou pozici u tradičních odběratelů a získala mnoho nových zákazníků po celém světě.
TOMÁŠ ŽELAZKO
Objem výroby v roce 2021 činil 9 060 tun, což je meziroční nárůst o 943 tun. Společnost loni vyprodukovala 8 692 tun řetězů oproti 8 024 tun v roce 2020. Výroba taženého drátu vloni činila 368 tun, když v roce předchozím byla 93 tun.
NÁRŮST PRODEJE
Díky posílení svého postavení na zahraničních trzích Řetězárně roční tržby meziročně vzrostly o pětinu. „V roce 2021 jsme byli úspěšní na tuzemském i zahraničním trhu, a to i přes pokles dodávek do OKD. Vlivem pokračující modernizace výrobních procesů i digitálních technologií jsme dále rozšířili sortiment našich výrobků, kvalitu a servis pro zákazníky. Tyto faktory hrály rozhodující roli v růstu prodeje v sektoru technologicky náročnějších řetězů. Za úspěch můžeme považovat i překonání brexitových opatření a výrazný růst vývozu do Velké Británie,“ zhodnotil loňský rok předseda představenstva Řetězárny Igor Lukáš. Podíl exportu na celkových tržbách loni činil 85,4 procenta. Výrobky z České Vsi se v roce 2021 prodávaly ve 46 státech světa, nejvíce v Německu, Polsku a Itálii.
NAVÝŠENÍ PRODUKTIVITY PRÁCE
Firma překonala plánované výsledky i přes nedostatečný počet zaměstnanců. „Denně nám chybělo 10 pracovníků. K tomu ještě musíme přičíst vysokou nemocnost spojenou s covidovou nákazou a karanténami. Splnit a většinou i výrazně překročit plánované hodnoty se nám povedlo díky novým investicím, robotizaci a automatizaci výrobních procesů i organizačním opatřením ve výrobě a obslužných činnostech,“ uvedl Igor Lukáš. Doplnil, že díky investicím a racionalizačním opatřením ve výrobním procesu firma zvýšila produktivitu práce na zaměstnance o více než 37 procent.
„Za velký úspěch považujeme, že při tomto nasazení jsme za celý minulý rok nezaznamenali žádný pracovní úraz,“ doplnil.
DOPAD REGULACÍ EU
Negativní jsou pro firmu nadále pokračující regulační opatření ze strany Evropské unie, která zhoršují postavení evropských výrobců. Vlivem důraznější klimatické politiky vlád a vysokým dotacím na obnovitelné zdroje dochází k propadu objemu těžby černého uhlí, což se projevuje zavíráním dolů nebo snižováním objemu těžby ve východních zemích. „Na loňském hospodaření se také negativně projevily hospodářské sankce EU vůči Bělorusku s dopadem ve výši 40 milionů korun ve srovnání s rokem 2020,“ upozornil předseda představenstva.
NOVÁ AUTOMATICKÁ LINKA
V roce 2021 v rámci investiční činnosti společnost realizovala 31 akcí směřujících ke zvýšení kvality výrobků, rozšíření výrobních možností a zlepšení pracovního a životního prostředí. Hodnota nových investic činila 38 milionů korun.
Mezi nejvýznamnější patřil nákup kompletní automatické linky na výrobu řetězů nové generace od německé firmy Wafios KER/ KEH 4.2 pro svařování řetězů průměru od 5 do 10 milimetrů.
„Pokračovali jsme také v nákupu a instalaci značících zařízení, drátotahů, kalibrovacích strojů a ukladačů na linkách s cílem významné úspory pracovní síly na dokončovnách, což se odrazilo v podstatném růstu produktivity práce z přidané hodnoty. Významnou akcí z hlediska bezpečnosti byla modernizace signalizačního zařízení vlečky,“ dodal Igor Lukáš.
DIVERZIFIKACE PORTFOLIA
Letos plánuje firma vynaložit na investice sumu přesahující 58 milionů korun. Největší akcí je nákup výrobní linky KER/KEH 5.2 pro řetězy průměru od 8 do 13 milimetrů. Moderní linka v hodnotě 40 milionů korun, kterou firma instaluje v prvním pololetí, zvýší produktivitu práce při výrobě závěsných a kladkostrojových řetězů.
V roce 2022 chce vedení Řetězárny pokračovat v diverzifikaci portfolia zákazníků s cílem snižování rizika výpadku dodávek z jakéhokoliv důvodu.
„Budeme pokračovat v posilování pozic u našich dlouhodobých zákazníků. Pro ně i pro nové obchodní partnery rozšíříme sortiment i kvalitu našich výrobků a zlepšíme servis a poradenské služby. Chceme se stát lídrem v oboru průmyslových řetězů minimálně na evropském trhu,“ plánuje předseda představenstva.
NEDOSTATEK LIDÍ
Co Řetězárnu trápí nejvíce v posledních měsících? To je situace na trhu práce a získávání zaměstnanců do výroby. Práce na moderních linkách vyžaduje technicky schopné a manuálně zručné pracovníky, kteří trhu práce chybí. Podle předsedy představenstva navíc doba zaučení na nových linkách trvá přibližně jeden rok, a ne každý má tolik trpělivosti, aby to zvládl. Práce je natolik složitá, že nelze najmout agenturní zaměstnance, a dobré zkušenosti nemá firma ani se zahraničními pracovníky, které na těchto postech v poslední době využívala.
PODĚKOVÁNÍ
„Děkuji všem našim obchodním partnerům a finančním institucím za podporu naší podnikatelské činnosti. Především však chci poděkovat našim zaměstnancům, že se nezalekli těžkých podmínek a odvedli skvělou práci,“ poděkoval za vedení společnosti Igor Lukáš.
tz