Okresní lumpárny a karamboly uplynulých dní

Motocyklista havaroval

V sobotu 16. července o půl páté odpoledne havaroval čtyřiatřicetiletý řidič motocyklu Triumf Tiger 900 na silnici č. II/369 v obci Lipová Lázně. Cizinec projížděl obcí směrem na Jeseník.

Při průjezdu mírně pravotočivé zatáčky nepřizpůsobil rychlost jízdy, zejména svým schopnostem a stavu pozemní komunikaci a přejel do protisměru. Následně se střetl se dvěma protijedoucími vozidly. Přitom přeletěl přes střechu jednoho z vozidel. Částečně narazil do betonového sloupu elektrického vedení a otevřenou branou proletěl do dvora rodinného domu, kde zůstal ležet na zemi. Muž byl s těžkým zraněním převezen do nemocnice v Jeseníku. Žádný z řidičů nebyl pod vlivem alkoholu. Policisté odhadli škodu na 345 tisíc korun (200 tisíc na motocyklu a po 70 tisících na vozidlech Renault a Škoda). Dopravní nehoda nadále zůstává v šetření policistů dopravního inspektorátu Jeseník.

Přehlédl motocykl

V pondělí 18. července dopoledne jsme vyjížděli k dopravní nehodě dvou vozidel a motocyklu na silnici č. I/60 mezi městem Javorník a obcí Bílý Potok. Čtyřicetiletý cizinec se plně nevěnoval řízení dodávkového vozidla Mercedes a podle jeho slov, oslněn sluncem přehlédl před ním jedoucí motocykl Honda, který odbočoval na křižovatce vlevo na obec Horní Hoštice a narazil do něj. Motocyklista a jeho spolujezdkyně upadli na komunikaci a motocykl narazil do protijedoucího vozidla Škoda Fabia. Při nehodě byl zraněn řidič motocyklu a jeho spolujezdkyně. Oba byli převezeni do nemocnice v Jeseníku. Žádný z řidičů nebyl pod vlivem alkoholu. Policisté celkem odhadli škodu na téměř 150 000 korun. Dopravní nehoda nadále zůstává v šetření policistů dopravního inspektorátu Jeseník.

Štěstí v neštěstí

Smůla i štěstí potkaly dvaačtyřicetiletého muže z Jesenicka. V pondělí 18. července večer sám doma popíjel alkoholické nápoje. V jednom okamžiku se opřel o zábradlí na balkoně domu, které se s ním prolomilo, a on spadl z třímetrové výšky na zahradu. Přitom se mu trámek ze zábradlí zapíchl do stehna levé nohy a muž zůstal nehybně ležet. Když se druhý den neobjevil v práci a nezvedal telefon, rozhodli se ho dva jeho spolupracovníci ráno doma navštívit. Kolegu našli zraněného ležet pod balkonem a ihned přivolali zdravotníky, kteří muže letecky transportovali do Fakultní nemocnice v Olomouci. Prvotním šetřením na místě jsme nezjistili cizí zavinění.

Nehoda v Jeseníku

Ve čtvrtek 21. července po sedmnácté hodině vyjížděli policisté k dopravní nehodě dvou osobních vozidel na silnici č. I/60 v Jeseníku. Jednapadesátiletý řidič vozidla Škoda Rapid jel po ulici U Bělidla a na křižovatce s hlavní silnicí nedal přednost v jízdě zleva jedoucímu vozidlu Ford Focus. Při následném střetu vozidel došlo k lehkému zranění obou řidičů a spolujezdkyně z vozidla Škoda Rapid. Dechové zkoušky u obou řidičů byly negativní. Policisté odhadli škodu celkem na 600 000 korun, z toho 400 000 korun na vozidle Ford.

Opilý řidič

V neděli 24. července odpoledne jsme přijali na lince 158 oznámení o podezřelé jízdě řidiče vozidla Volkswagen u obce Ostružné. Policisté záhy vozidlo dostihli a zkontrolovali. Za volantem seděl 31letý muž, který se při kontrole podrobil dechovým zkouškám na alkohol. Muž nadýchal přes tři promile alkoholu v dechu. Na místě přišel o řidičský průkaz a za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Stejný trest hrozí i 19letému řidiči motorového skútru, kterého v sobotu 23. července policejní hlídka zastavila v Dukelské ulici v Jeseníku. Mladík při dopravní kontrole nadýchal přes dvě promile alkoholu v dechu. Policisté muži nezadrželi řidičský průkaz, protože jej řidič nikdy nevlastnil.

Motorkář skončil v poli

V neděli 24. července po šestnácté hodině jsme vyjížděli k dopravní nehodě motocyklu a osobního vozidla na silnici č. II/457 mezi obcemi Bernartice a Javorník. Čtyřiačtyřicetiletý řidič motocyklu Honda při jízdě od obce Bernartice nepřizpůsobil rychlost a po projetí mírné pravotočivé zatáčky začal předjíždět vozidlo Škoda Superb. Přitom zahlédl v protisměru vozidlo, a proto strhl motocykl vpravo, kde zavadil o zadní část předjížděného vozidla. Nato vjel do pravého příkopu a skončil v poli. Zraněný motorkář byl převezen do nemocnice v Jeseníku. Policisté odhadli celkem škodu na 100 000 korun, z toho 80 000 korun na motocyklu.

Slibovaný zisk = ztráta

Sto šest tisíc korun stálo pětašedesátiletou ženu z Jesenicka, která se rozhodla zhodnotit své úspory. Místo slibovaného zisku ji však obral podvodník. Žena uvedla, že v pátek 22. července na Facebooku zareagovala na inzerát nabízející investování do různých komodit. Do formuláře vyplnila své telefonní číslo, na které ji obratem zavolal muž, coby finanční poradce. Ten následně ženu přesvědčil, aby investovala finanční prostředky přes jejich společnost. Žena si nejprve musela zřídit účet, který byl zpoplatněn částkou šest tisíc korun. O tři dny později jí zavolal domnělý poradce, aby vyzkoušela, zdali jí funguje internetová peněženka. Během téměř hodinového hovoru se podvedená žena řídila pokyny muže. Přihlašovala se do internetového bankovnictví přes podvržené odkazy. Zhruba za dvě hodiny zjistila, že jí z bankovního účtu zmizelo sto tisíc korun.

Jeseničtí kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů

podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací, za které pachateli hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

Uvědomte si, že investování do různých komodit je samo o sobě rizikové. Pokud se v dané oblasti neorientujete, můžete velice snadno naletět podvodníkům. Nereagujte na lákavé reklamy, slibující vysoké zisky. Podvodníci si platí reklamní kampaně s odkazy na svoje podvodné stránky. Reklamy se tak mohou objevit i na prověřených webech.

Pokud se přesto rozhodnete investovat finanční prostředky v dané oblasti, obraťte se raději na důvěryhodné finanční instituce.

Potyčka několika osob, všichni nadýchali

Policisté Obvodního oddělení Žulová vyjížděli v  sobotu 23. července krátce před 22. hodinou na oznámení ohledně fyzické potyčky několika osob v nedaleké obci. Po příjezdu zjistili, že rozepře vznikla mezi čtyřmi muži a jednou ženou, kteří se měli na místě veřejnosti přístupném vzájemně slovně, a poté i fyzicky napadat. Všichni zúčastnění se podrobili dechové zkoušce s pozitivním výsledkem. Během incidentu měla žena utrpět kromě pohmožděnin a podlitin i zlomeninu dolní končetiny.

Začátkem tohoto týdne zahájili policisté úkony trestního řízení a případ aktuálně prověřují pro podezření ze spáchání přečinu výtržnictví, na který trestní zákoník ukládá trest odnětí svobody až na dvě léta, a přečinu ublížení na zdraví, za který hrozí v krajním případě až tříletý pobyt za mřížemi.

Řidiče zřejmě postihla zdravotní indispozice

Ve středu 27. července o tři čtvrtě na tři odpoledne jsme vyjížděli k havarovanému vozidlu VW Sharan na Masarykově náměstí v Jeseníku. Dvaačtyřicetiletý řidič při projíždění levotočivé zatáčky vyjel vpravo mimo komunikaci na chodník, kde porazil zahradní lavičku a zastavil se až nárazem o dům. Policisté řidiči přivolali rychlou lékařskou pomoc z důvodu podezření na epileptický záchvat. Řidič nebyl pod vlivem alkoholu ani jiných návykových látek. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Policisté odhadli škodu celkem na 85 000 korun. Dopravní nehoda je nadále v šetření policistů dopravního inspektorátu Jeseník.

Dvě pátrání se šťastným koncem

Dvě pátrací akce mají za sebou od středy 27. července policisté na Jesenicku. Nejprve ve středu ráno oznámila cizinka pobývající v Česku s rodinou, že pohřešuje svého 67letého dědečka. Ten měl z bydliště v Jeseníku odejít neznámo kam, bez dokladů a mobilního telefonu. Navíc se léčí s epilepsií a nedávno prodělal mrtvičku. Policisté okamžitě rozjeli pátrání po pohřešovaném muži. Do pátrání se zapojili i strážníci Městské policie Jeseník a hasiči z Hasičského záchranného sboru Jeseník. Pohřešovaného cizince následně druhý den ráno našel muž při venčení psa na louce u obce Bělá pod Pradědem. Muž byl zmatený a dezorientovaný a skončil v péči lékařů v jesenické nemocnici.

Druhé obdobné oznámení jsme přijali ve čtvrtek 28. července po třetí hodině ranní. Muž na linku 112 oznámil, že pohřešuje svého 62letého kamaráda, který u něj bydlí v domě v obci Vlčice. Oznamovatel uvedl, že spolubydlícího viděl naposledy ve středu odpoledne. Pohřešovaný měl jet do Javorníku a do Žulové si nakoupit. Když se po třinácti hodinách nevrátil, a s ohledem na jeho špatný zdravotní stav, se oznamovatel rozhodl pohřešování oznámit. Po muži začali okamžitě pátrat policisté, hasiči a o pomoc byl požádán i starosta obce Vlčice, který rozeslal spoluobčanům SMS zprávu s žádostí policie o pomoc při pátrání po pohřešovaném muži. Toho nakonec policisté našli před osmnáctou hodinou v obci Uhelná – Horní Fořt. Muži nebylo dobře a policisté jej předali do péče zdravotníků.

Cyklista nedbal své povinnosti

Ve čtvrtek 28. července odpoledne se srazil cyklista s osobním vozidlem v obci Písečná. Oba jeli po Polské ulici směrem na obec Česká Ves. Cyklista při odbočení vlevo nedal znamení o změně směru jízdy levou paží a započal v přejezdu komunikace, kdy si nevšiml osobního vozidla, které jej ve stejnou dobu předjíždělo. Při následném střetu cyklisty s vozidlem naštěstí nedošlo ke zranění žádné osoby a vznikla pouze hmotná škoda na vozidle ve výši 10 000 korun. Řidič ani cyklista nebyli pod vlivem alkoholu.

Zdroj a foto: PČR