Jeseničtí senioři na výletech během pandemie – ve virtuální realitě

Virtuální zážitky zlepšují kondici seniorů, ukázal český výzkum.

  • Babičkám a dědečkům v domovech pro seniory chybí během izolace kontakt s venkovním světem. Zhoršuje se tak jejich psychická i fyzická kondice.

  • Senioři v Centru sociálních služeb v Jeseníku si ale i v této době užívají cestování. Výlety ve virtuální realitě (VR) tvořené na míru pro ně je fyzicky i psychicky aktivizují.

  • Projekt Kaleido testoval virtuální zážitky v 40 zařízení po celém Česku po dobu 4 měsíců. Studie prokázala pozitivní vliv VR na zdraví a pohodu seniorů.

  • Ukázalo se, že VR může pomáhat i u lidí s demencí či fyzickým handicapem, a mít tak v sociálních službách obrovský přínos.

JESENÍK, 16. ÚNORA 2021 – Flying Kale s.r.o.

Babičky a dědečkové v Jeseníku navštěvují ve virtuální realitě (VR) řecké pláže, Amsterdam, české lesy či koncerty – a to i během krizových opatření. Projekt Kaleido přináší do Centra sociálních služeb Jeseník a dalších domovů po celém Česku headsety s virtuálními zážitky, které tvoří přesně na míru potřebám a přáním seniorů. Ti díky virtuálnímu cestování překračují šeď svých pokojů a aktivizují se.

Pozitivní vliv VR na kondici seniorů prokázal i výzkum. 40 zařízení sociální péče po celém Česku během 4 měsíců poskytovalo na Kaleido kvantitativní i kvalitativní zpětnou vazbu. Podle výsledků studie měly zážitky skvělé ohlasy. „Až 85 % seniorů je hodnotilo mimořádně pozitivně. Výlety je dokážou vytrhnout z jejich každodenní rutiny a přináší jim množství nových podnětů. Senioři se pak často rozpovídají, nebo se rozpomínají na minulost. Když je VR šité na míru jejich potřebám, má potenciál zpomalit nástup demence,“ říká Marek Háša, autor projektu Kaleido.

Vtipný vypravěč, který zážitky provádí, dokázal fyzicky rozpohybovat až 80 % výletníků, včetně těch upoutaných na lůžko. Vjemy získané ve VR mají pozitivní vliv i na psychickou kondici seniorů. Kromě pobavení přinášejí zážitky do Centra i prohloubení vztahů mezi klienty a aktivizačními pracovníky. Takové zpestření se hodí vždy, především ale během současné izolace, kdy seniory v zařízeních ohrožuje samota.

Zkušenosti aktivizačních pracovníků zapojených do výzkumu potvrzují, že VR má v sociálních službách skvělý potenciál. „Po virtuálním výletu klienti najednou začnou vzpomínat a vyprávět, dodá jim novou chuť do života. Je to velmi motivační, zvlášť pro lidi s fyzickým handicapem, které Kaleido pěkně rozpohybuje,“ konstatuje ředitelka Domova pro seniory Chodov, Ilona Veselá.

Nejlepší odezvy zaznamenávají mezi výletníky procházky v přírodě a toulky po Česku, například návštěva hradu Karlštejn. Do budoucna plánuje Kaleido vytvářet pořád nové zážitky a postupně tak budovat co nejpestřejší nabídku výletů. V nejbližší době se cestovatelé mohou těšit třeba na návštěvu italského pobřeží nebo muzejní vycházku po Praze. Kromě nových zážitků brzy přibudou také jejich jazykové mutace, aby si krásy světa mohli užívat i babičky a dědečkové nejen z Jeseníku, ale i z Velké Británie, Německa nebo Nizozemska.

Centrum sociálních služeb Jeseník je příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je město Jeseník. Poskytuje registrované sociální služby pro seniory, a to pobytové, ambulantní a terénní. Snahou Centra je pomáhat uživatelům vést důstojný a aktivní život, reagovat na vyvíjející se potřeby seniorské veřejnosti, zvyšovat kvalitu a nabízet i nové služby.

Za projektem Kaleido stojí mladí čeští tvůrci virtuálních zážitků pro individuální aktivizaci, kteří se snaží přinášet dostupné a efektivní inovace do sociální péče. Kaleido dodnes rozdalo radost už ve více než 60 zařízeních sociálních služeb v Česku.

tz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.