NASVÍCENÍ RADNICE V BARVÁCH TRIKOLORY

Ve sváteční  den 17.11.2020 přesně v 17:11 byla symbolicky NASVÍCENA JESENICKÁ RADNICE v barvách české trikolory a to z jižní strany náměstí (od sochy Jana Nepomuckého). Celý akt trval symbolických 17 min, kdy zároveň zazněla píseň „Modlitba pro Martu“.

Z důvodu nasvícení bylo náměstí v tuto dobu na několik desítek minut zhasnuto, děkujeme za pochopení! Současné situace, nám nedovoluje pořádat veřejné oslavy a setkání, proto se alespoň tímto symbolickým aktem naše město připojilo k celorepublikové iniciativě rozsvícení významných budov do barev české trikolory.

Tuto iniciativu a „Festival svobody“ pořádá již sedmým rokem spolek českých studentů „Díky, že můžem“, kterou lze sledovat také na webu korzonarodni.cz. Studenti se tímto snaží vyslat do společnosti zprávu, že jsou hodnoty sametové revoluce pořád živé a důležité a myslí si, že nasvícení budov napříč celou republikou může vyslat pozitivní zprávu do společnosti, kterou nyní všichni potřebují.

“Za město bychom tímto rádi poděkovali a vyjádřili podporu velké spoustě fantastických lidí, kteří jsou nejen v první linii v boji s koronavirem, ale musí řešit nenadále situace. Zdravotníci, záchranné složky, hasiči, policie, profesionálové a dobrovolníci v neposlední řadě pracovníci v tolik potřebných službách, prodejnách, restauracích, výrobnách, lékárnách, poštách, energetice a dalších infrastrukturách, bez kterých by se nám nežilo tak komfortně. Ti všichni ochotně a neúnavně dělají svou práci pro nás pro všechny na hranici někdy i za hranici svých sil a na úkor svých rodin. Vaší práce si velmi vážíme a děkujeme, že pomáháte!,” vzkázala starostka Zdeňka Blišťanová.

Státní svátek 17. Listopad si připomínáme kvůli dvěma historickým událostem: Mezinárodní den studenstva (zavření vysokých škol r. 1939) a Den boje za svobodu a demokracii (Sametová revoluce 1989).

Násilné události, které vyvrcholily zavřením vysokých škol v Československu roce 1939 i Sametová revoluce o 50 let později jsou zásadní milníky v historii naší země. Obě události nám připomínají, že svoboda není samozřejmá. Svobodu jsme bohužel ztratili v roce 1939, 1948 a 1968. Jeden den v roce si ji připomínáme, vážit bychom si jí měli po celý rok. Svoboda a demokracie jsou hodnoty, na kterých tento stát stojí. Mějme na paměti, že i my svým občanským postojem o svobodě a demokracii v naší zemi rozhodujeme!

Město Jeseník nemá místo, které by bylo přímo spojeno s událostmi 17. listopadu a proto v tento sváteční jsou pokládány kytice a rozsvěcovány svíčky u pomníku jesenického sochaře Romana Borečka, který symbolizuje zraněné srdce a má lidem připomenout násilí a křivdy totalitního režimu.

tz