Okresní lumpárny a karamboly uplynulých dní

Podnapilý muž se doma snažil dělat „pořádek“

Důvodně podezřelým ze spáchání přestupku proti občanskému soužití je 45letý muž z Jesenicka, který se v neděli 25. října dopoledne v alkoholovém opojení snažil doma dělat pořádky. Místo pokojného nedělního oběda tak rodině nezbylo než, než vytočit linku tísňového volání.

V rodině se popíjelo už od rána, a tak přišly na přetřes i otázky ohledně financování domácnosti. Prvotní výčitky měly přejít ve vulgární nadávky přítelkyni a posléze také ve fyzické ataky a rozbíjení nábytku. Policistům tak nezbylo, než agresivního muže, který nadýchal 4,5 promile alkoholu v dechu, zajistit. Střízlivět pak musel na protialkoholní záchytné stanici.

Během uplynulého víkendu se však nejednalo o jediný incident z domácího prostředí, jehož okolnosti prověřovali policisté. Další z incidentů byl mnohem závažnějšího charakteru a vyústil v obvinění 30letého muže hned ze tří trestných činů, a sice z porušování domovní svobody, ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a nebezpečného vyhrožování.

Vše začalo v pátek 23. října před půlnocí, když mladý muž ve snaze přespat v domě své matky vylezl po žebříku na střechu zděného přístavku rodinného domu v obci na Jesenicku a rozbil tam výplň plastového okna v podkroví. Tímto netradičním způsobem si zajistil volný pohyb po domě. Nezvaného nocležníka ale matka neuvítala zrovna s otevřenou náručí a na pomoc si přivolala policisty. To se mladíkovi nelíbilo, a tak se ještě před jejich příjezdem vypařil. Ještě předtím ale ženu ve vzteku připravil o léky, které pravidelně užívá, a stihl rozbít několik keramických hrníčků.

Na místo se pak stejnou cestou vrátil následující den ráno, prý kvůli tomu, aby matce vrátil léky, které jí předešlý večer sebral. Nakonec se ale neudržel, matku fyzicky napadl, velmi nevybíravě jí nadával, vyhrožoval podpálením a rozbitím domu, rozbil jí telefon a házel po ní vším, co mu přišlo pod ruku. Ujišťoval ji, že jí udělá ze života peklo, že zažije teror. Zastavila ho až jeho vlastní zdravotní indispozice, kvůli které mu nakonec sama seniorka přivolala zdravotnickou záchrannou službu, která dotyčného převezla k ošetření do nemocnice. I ona však při incidentu utrpěla zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření. Agresivního muže policisté zadrželi a obvinili z výše uvedených trestných činů, za jejichž spáchání mu v případě prokázání viny hrozí podle trestního zákoníku mimo jiné až tříletý trest odnětí svobody.

Nezvaný host dopaden!

Během velmi krátké doby se policistům na Jesenicku podařilo odhalit a dopadnout muže, který má podle nich na svědomí vloupání do rekreační chaty ve Zlatých Horách – Dolním Údolí. O případu jsme již informovali v tiskovém servisu ze dne 23. října 2020. Třiatřicetiletý muž vnikl do chaty poté, co pomocí dřevěného špalku rozbil výplně kastlového okna v zadní části objektu. Odcizené věci, především konzervy, zavařeniny a domácí pálenku, si pak odnesl v batohu. Nezvaný host si již vyslechl sdělení podezření z trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Vzhledem k tomu, že není na poli majetkové trestné činnosti žádným nováčkem, hrozí mu nyní podle trestního zákoníku až tříletý trest odnětí svobody.

Krádež dřevní hmoty

Policisté ve Zlatých Horách prověřují případ krádeže dřevní hmoty. Zhruba 35 m3 smrkové kulatiny čtyřmetrové délky zmizelo někdy v době od úterního odpoledne do středečního rána (28. 10. 2020) ze skládky dřevní hmoty na Zlatohorsku, z cesty vedoucí k Poštovní štole. Způsobenou škodu poškozená společnost předběžně vyčíslila na více než 50 tisíc korun.

Podnapilý „neřidič“ měl problémy při průjezdu centrem města

Hned z několika přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, ale také z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je důvodně podezřelý mladý řidič, který v sobotu 31. října odpoledne nezvládl s vozem VW New Beetle bezpečně projet centrem Jeseníku. V ulici 28. října, v místě křížení s Žižkovou ulicí, na mokrém povrchu vozovky nezvládl řízení a přejel do protisměru, kde levým předním kolem narazil do obrubníku. Následně přejel přes účelovou komunikaci a zastavil se až na přilehlé travnaté ploše. Po havárii pak vozidlo odstavil na parkovišti. Jak policisté zjistili, neměl muž za volantem co pohledávat. Jednak nevlastní příslušné řidičské oprávnění a navíc před jízdou popíjel. Při dechových zkouškách opakovaně nadýchal lehce přes jedno promile alkoholu v dechu. Ke kontrole nepředložil ani osvědčení o registraci vozidla, ani doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Další jízdu policisté muži zakázali.

Podnapilý řidič na sebe upozornil překročením nejvyšší dovolené rychlosti v obci

Nerespektování nejvyšší dovolené rychlosti v obci se v úterý 3. listopadu půl hodiny před polednem nevyplatilo 46letému řidiči nákladního vozidla. V Bělé pod Pradědem mu dopravní policisté naměřili rychlost 64 km/h. Když jej zastavili, aby s ním tento přestupek řešili, zjistili, že se rozhodně nejedná o jediný jeho prohřešek. Jednak při kontrole nepředložil svůj řidičský průkaz, ale o co hůř, šoféroval pod vlivem alkoholu. Při dechových zkouškách opakovaně nadýchal hodnoty okolo jednoho promile alkoholu. Vedle přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu je tak důvodně podezřelý také z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí mimo jiné až roční trest odnětí svobody.

Z přenosného semaforu zmizel akumulátor

Škodu za 2 500 korun má na svědomí prozatím neznámý lapka, kterému nedal spát přenosný semafor umístěný ve Staré Červené Vodě u výstavby přemostění přes koryto tamějšího potoka. Pravděpodobně přes noc z pondělí na úterý 3. listopadu za použití násilí vnikl do plechové skříňky zajištěné visacím zámkem, z níž po vytržení elektrického kabelu odcizil akumulátor. Věc šetříme pro podezření z trestného činu krádeže.

Přes hranice přejel podnapilý a pod vlivem drog

Z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je důvodně podezřelý 29letý cizinec, kterého policisté z Obvodního oddělení Žulová zastavili 23. října 2020 vpodvečer v rámci dopravně bezpečnostní akce v Bernarticích. Mladého řidiče Fabie vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce, při níž řidič tehdy nadýchal bezmála 0,4 promile alkoholu v dechu. Protože policisté při komunikaci s řidičem pojali podezření, že by mohl být také pod vlivem drog, vyzvali jej, aby se podrobil také orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Ten vyšel pozitivní na amfetamin. Řidič proto absolvoval také lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu a z jeho následného toxikologického rozboru vyvstalo podezření, že řídil ve stavu vylučujícím způsobilost k takové činnosti. Ve věci jsme proto zahájili úkony trestního řízení pro podezření z výše uvedeného trestného činu, za který řidiči, v případě uznání viny, hrozí mimo jiné až roční trest odnětí svobody.

Léčivo k nelegální výrobě drog si opatřili v Polsku

Pětatřicetiletého muže a o dva roky mladší ženu obvinil v těchto dnech komisař z oddělení obecné kriminality z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V jejich vozidle totiž strážníci jesenické městské policie ve středu 4. listopadu odpoledne objevili bezmála 1400 tablet léků užívaných k nelegální výrobě drog. Oba zadržení pak kriminalistům, kteří si případ převzali, přiznali, že si léčivo opatřili téhož dne v Polsku a následně jej osobním vozem neoprávněně přepravili přes hranice. Z uvedeného množství léků by přitom bylo možné vyrobit přes 40 gramů metamfetaminu. Oběma obviněným, kteří jsou stíháni na svobodě, hrozí v případě prokázání viny a odsouzení podle trestního zákoníku mimo jiné až pětiletý trest odnětí svobody.

Zdroj a foto: PČR