Řidiči na Červenohorském sedle okusili první sníh

Převážně dvouproudová komunikace I/44 přes Červenohorské sedlo je nejvýše položenou silnicí I. třídy v České republice. Frekventovaná vozovka překonává výškový rozdíl přes 400 metrů, motoristé na krátkém úseku projíždí serpentiny o malých poloměrech pod 20 metrů. Rekordně vysoká poloha včera přinesla první letošní sníh a také první letošní zkoušku připravenosti řidičů i údržby.

Silnice I. třídy jsou smluvně udržovány ve sjízdném stavu dodavatelskými subjekty, oficiální zimní sezóna údržby začíná 1. 11. 2020, přesto musela objednaná technika do akce o několik týdnů předem. “Na Červenohorské sedlo už 12. 10. brzy ráno napadlo řádově několik jednotek centimetrů nového sněhu, proto byl povolán pluh, který ošetřil kluzký povrch obsazený překvapenými motoristy s letní výbavou,” vysvětlil Miroslav Mazal z Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Po ohlášení ranního problému ihned vyrazil odklízecí Mercedes Actros osazený posypovou nástavbou a rozmetacím talířem. Červenohorské sedlo bylo krátkodobě neprůjezdné vlivem uvíznutých vozidel všech kategorií bez zimního vybavení, které dojely do vrchní části kopce nad 800 metrů nad mořem. V nižších polohách nenastaly žádné potíže a blízko vrcholu stačilo aplikovat posypový materiál a spustit radlici, aby se provoz znovu rozpohyboval v obou směrech na Šumperk i do Jeseníku.

Dodavatelská společnost zareagovala na předčasné zimní podmínky přichystáním vyhrazených Mercedesů Actros v plné specifikaci. Mohutné nástavby oranžových aut byly naplněny posypem
a dispečeři monitorují předpověď počasí, zatímco jejich kolegové osobně projíždí svěřené trasy. Sypače mohou být nasazeny v horizontu desítek minut od výzvy Policie ČR.

“Meteorologické programy hlásí sníh také v nadcházejících dnech, což není potíž pro moderní techniku postavenou jen pár kilometrů od vrcholu Červenohorského sedla. Možnou komplikací mohou být nepřipravení řidiči, proto všechny důrazně prosíme o respektování přírodních podmínek ve vyšších polohách Jeseníků. Bez zimních pneumatik se průjezd severní části silnice I/44 rovná hazardu, ačkoliv jinde v tuzemsku zatím doznívá barevný podzim,” uvedl závěrem Miroslav Mazal z Ředitelství silnic a dálnic ČR.

tz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.