Průmyslová škola v Jeseníku otevírá kurz pro piloty dronů

Střední průmyslová škola Jeseník připravila pro své studenty specializovaný projekt DRONE EXPERT. Absolventi získají kvalifikaci pro práci s tzv. UAV, díky čemu budou moci řídit na dálku bezpilotní zařízení jako jsou drony a využívat je ke své práci. Připraveno je bezmála 3.000 hodin teoretické a praktické výuky.

„Projekt navazuje na naši snahu o inovace a přizpůsobení se aktuálním potřebám trhu práce. Snažíme se dělat vše pro to, aby byli studenti spokojení a měli co nejvíce možností uplatnění,” upřesňuje ředitel školy Jiří Viterna.

Drone Expert je česko-polský projekt realizovaný ve spolupráci s Hlavním Báňským institutem v Katovicích a Vysokou školou báňskou v Ostravě. V průběhu tří let čekají na žáky a studenty teoretické kurzy organizované na domovských školách a univerzitách, dále lety na simulátorech i procvičování praktických dovedností v terénu.

Každý z účastníků projektu absolvuje vícestupňový výcvikový cyklus na české a polské straně hranice a díky tomu bude moci složit českou a polskou státní zkoušku. „Vykonáním státní zkoušky získají účastníci licenci, potřebné informace k založení vlastního podniku a také příležitost absolvovat stáže u českých nebo polských institucí, které používají bezpilotní zařízení,“ doplnil ředitel.

Výuka bude zahrnovat různé oblasti využití bezpilotních prostředků, tzv. UAV jako jsou termovizní měření, odběry vzorků, měření záření a hluku, monitorování invazivních rostlin, soupis technické infrastruktury, provádění misí v uzavřených prostorách či foto a video. Kromě toho budou účastníci pod dohledem instruktora cvičit programování a provádění autonomních a automatických misí bez posádky.

„Povaha práce s UAV, problematika překročení hranice, nutnost kontaktovat správce vzdušného prostoru a platné právní podmínky v České republice a Polsku znamenají, že pro práci na hranici je nutné mít státní licence obou států. Školení proto budou zahrnovat teoretické kurzy ve školách a na vysokých školách na obou stranách hranice, lety na on-line simulátoru a praktickou výuku v terénu v oblasti programové podpory, “ shrnuje na závěr Mgr. Jiří Viterna.

K usnadnění komunikace v polštině poslouží e-learningové kurzy polského jazyka se zvláštním důrazem na odbornou slovní zásobu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.