Jan ŠKODA – Podzimní cena Brna

Kdy: 4. – 6./.2020

Kde: Automotodrom Brno

Co: Masaryk Racing Days & BOSS GP 2020

V letošním koronavirovém  roce, by se mezinárodní motoristické  akce konané u nás daly možná spočítat na prstech snad jen jedné ruky. Jedna z nich se konala začátkem září na brněnském automotodromu. První zářijový víkend na okruhu patří tradičně automobilovým závodům. A nejinak tomu bylo i letos. Pořadatelé připravili tradiční Masaryk Racing Days, v jehož průběhu se představila řada jezdců v různých závodních sériích. Největším lákadlem byl závod BOSS GP, který byl dříve přehlídkou nejrychlejších formulových aut. Nechybělo zde vždy několik vozu F1, GP2, Auto GP nebo zámořské série ChampCar. Bohužel před sezónou 2019 došlo k neshodám a část nespokojených jezdců a stájí si vytvořilo obdobný šampionát pod názvem MAXX Formula. A tak do Brna dorazil pouze jeden vůz F1 Toro Rosso STR1, jedenáct vozů Dallara GP2 a jedna Lola B05/52. Jediným favoritem byl Ingo Gerstl (AUT) na voze Toro Rosso, který však svou roli favorita splnil jen na 50 %. První závod sice podle předpokladu vyhrál, ale nve druhém závodě musel s poruchou do boxu, a nakonec na vítěze ztratil 7 kol.

V závodě slabších formulí se představili i čeští jezdci, jmenovitě  Václav Šafář s vozem Dallara F3 a Tomáš Chabr s  voze formule Renault. Šafář dojel v obou závodech druhý za vítězným Švýcarem Zellerem, přitom do druhého závodu startoval z prvního místa. Jenže na startu zaspal a Zeller z třetího místa šel hned do vedení. Tomáš Chabr byl v obou závodech nejrychlejší z formulí Renault.

Za zmínku stojí i představení závodnického manželského páru Gabriely Sailerové a Filipa Sailera v Mezinárodním mistrovství ČR Endurace. Jednalo se o jejich premiéru v závodech na okruzích. Předtím startovali řadu let v Mistrovství Evropy v závodech do vrchu, ale po těžké nehodě Gabrilely v roce 2019 přešli na „bezpečnější“ okruhy. Dále se v Brně představila i dcera Martina Koloce, teprve šestnáctiletá Yasmeen Koloc. Ta se za volantem střídala se svým slavnějším spolujezdce Tomášem Engem a v hodinovém závodě skončili na druhém místě ve své kategorii.

Závody se na rozdíl od srpnové brněnské Moto GP konaly za účasti veřejnosti, byť s určitými omezeními. A kdo by měl zájem o přesné výsledky, pro toho je zde odkaz https://www.automotodrombrno.cz/masaryk-racing-days-boss-gp-2020/, já přidám jen několik snímků.