250 LET OD NAROZENÍ JOSEFA RAYMANNA

Zástupci vedení města dnes vzpomněli na továrníka, starostu a významnou osobnost města Josefa Raymanna, od jehož narození letos uplynulo 250 let.

Jeho pomník se nachází vedle Raymannovy vily pod ulicí Husova, pomník vznikl stejně jako sousoší V. Priessnitze ve Smetanových sadech z rukou významného místního sochaře Josefa Obetha.

Josef Raymann byl jedním z nejvýznamnějších jesenických rodáků. Na konci 18. století se začal věnovat obchodu s textilem, poté si založil vlastní bělidlo a začal plátno také upravovat. V roce 1819 se spojil s vídeňskými bratry Regenharty. Jako úspěšný podnikatel se stal také váženým měšťanem, vstoupil do veřejného života a od roku 1824 byl celých 10 let jesenickým starostou. Nechal zbudovat park (Josefovu zahradu), dnešní spodní rovinatou část Smetanových sadů, kde byla vysázena také Alej nářků a několik exotických stromů. Po smrti Josefa Raymanna v jeho práci pokračoval jeho syn Adolf, který definitivně dotáhl fúzi s Regenharty, čímž vznikla světoznámá značka Regenhart & Raymann, která se stala největším výrobcem lněného plátna ve Slezsku vyvážející především do západní Evropy a Ameriky. V polovině 19. století firma zaměstnávala na 1500 zaměstnanců. Po znárodnění v roce 1945 došlo k několika změnám, dlouho podnik fungoval pod názvem Moravolen Šumperk. Po roce 1989 firma začala upadat kvůli přílivu levného zboží z Asie a v roce 2004 skončila úplně, čímž zanikla více než dvousetletá tradice lnářství v Jeseníku.

tz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.