Okresní lumpárny a karamboly uplynulých dní

Jeseničtí kriminalisté odhalili indoor pěstírnu konopí, kterou si pořídil 21letý muž. Celkem tři pěstební boxy měl využívat nejméně od června loňského roku. Rostliny konopí setého po dozrání vždy sklidil a usušil. Marihuanu měl využívat pouze pro vlastní potřebu. Mladík kriminalistům vydal všechny tři boxy i s veškerým příslušenstvím, které k pěstování využíval. Jednalo se o speciální stany, ventilátory, teploměry, vlhkoměry, spínací relé apod.

Kriminalisté 21letému mladíkovi sdělili obvinění ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který mu v případě uznání viny hrozí až trest odnětí svobody na pět let.

Policejní komisař zahájil trestní stíhání jedné právnické a tří fyzických osob ze spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. V říjnu 2018 měli provozovat nedostatečně technicky zabezpečený pavilon šelem. V prostoru volně přístupném návštěvníkům měla část pletiva výběhu pumy natolik velká oka, že puma mohla prostrčit tlapy ven. Současně bylo pletivo kryto pouze prosklenými neuzamykatelnými dveřmi. Na začátku října 2018 se před výběhem s otevřenými dveřmi pohybovala tehdy tříletá holčička. V ten okamžik puma prostrčila tlapu ven a dívenku zranila na hlavě a hrudníku. Dalšímu jednání zabránili přítomní rodiče.

O vině či nevině rozhodne soud. Dle trestního zákoníku lze za tento přečin uložit až trest odnětí svobody na dva roky.

Policisté se v rámci hlídkové činnosti napříč celým územním odborem zaměří na dodržování zákazů vjíždění vozidel, terénních motocyklů, čtyřkolek a případně dalších strojů do lesních porostů a na přilehlé hospodářsky využívané pozemky. Přibývá totiž případů, kdy bezohlední řidiči neoprávněně vjíždí do těchto prostor a vedle nadměrného hluku způsobují také nemalé škody v samotném terénu či na úrodě.

Nejsou to jen milovníci adrenalinové jízdy v terénu, ale také například „hledači kovů“, kteří umí pořádně potrápit především zemědělce. Také oni po sobě v rámci svého průzkumu dokáží zanechat spoušť, například v podobě vykopaných děr po nálezu nějakého předmětu. Tu pak nezapraví a mohou tak způsobit komplikace při obhospodařování půdy, případně zapříčinit poškození zemědělské techniky.

Lidé, kteří nerespektují zákazy, případně působí škody na cizích pozemcích, se mohou dopustit různých přestupků, např. proti zákonu o lesích nebo přestupků proti majetku, za jejichž spáchání jim ve správním řízení hrozí několika tisícové pokuty. V závažnějších případech se vystavují také odpovědnosti za trestný čin.

Na Červenohorském sedle havaroval Chevrolet

Policisté, hasiči i záchranáři vyjeli ve čtvrtek 30. července 2020 půl hodiny po poledni na Červenohorské sedlo k havárii Chevroletu Camaro. Lehce se při ní zranil 27letý řidič, který podle prvotního šetření ve stoupání z Koutů na Červenohorské sedlo nepřizpůsobil rychlost jízdy zejména svých schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravně technickému stavu komunikace. Při průjezdu táhlou pravotočivou zatáčkou přejel do protisměru a s vozem dostal smyk, který nevyrovnal. Následně v další zatáčce vyjel ze silnice, čelně narazil do svodidla, vjel do lesa a po nárazu do několika stromků zakončil jízdu koly vzhůru v hluboké rokli. Spolujezdec, který s ním cestoval, vyvázl bez zranění. Řidič se podrobil dechové zkoušce, která vyloučila, že by řídil pod vlivem alkoholu. Lehce zraněného řidiče přepravili záchranáři k ošetření do nemocnice. Škoda, která při nehodě vznikla, přesáhla podle prvotního odhadu částku 800 tisíc korun. Havarované vozidlo policisté, z důvodu uplatnění technické závady na brzdách řidičem, policisté zajistili k dalšímu zkoumání. Veškeré příčiny, okolnosti a souvislosti, za nichž k této havárii došlo, jsou předmětem dalšího šetření.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj a foto: PČR, autor: hP