NOVÉ PARKOMATY SE V ULICÍCH MĚSTA OBJEVÍ BĚHEM LÉTA

Poruchové a zastaralé. Takové jsou současné parkovací automaty v Jeseníku, které během léta nahradí nové a moderní přístroje. Budou mít menší spotřebu energie a nabídnou více možností platby. Rada města již schválila uzavření smlouvy s dodavatelem, který vzešel z výběrového řízení.

Řidiči mohou úhradu parkovného provést jedním ze tří způsobů – platební kartou, skrze mobilní aplikaci nebo mincemi. Prvním krokem při placení je zadání registrační značky vozidla, poté se navolí délka parkování a proběhne platba. Nespornou výhodou je, že po zaplacení se motoristé nemusí vracet ke svým vozům, aby umístili parkovací lístek za okno. O vše se postarají moderní technologie. Pro ty, kteří se s tímto systémem ještě nesetkali, může však první platba přinést menší komplikace. „Lidé nejsou příliš zvyklí na zadávání registrační značky, které jim zprvu může připadat zdlouhavé. Je to však jako při zavádění každé novinky,“ řekl místostarosta Jeseníku Václav Urban. Zatímco při platbě přes parkomat je nutné pokaždé zadávat registrační značku vozidla, při použití mobilní aplikace stačí tento krok provést pouze jednou. Navíc pomocí chytrého telefonu lze také prodloužit délku parkování, a to z jakéhokoliv místa. Nové parkomaty, které fungují ve větších či menších městech republiky, zároveň zjednoduší a zefektivní práci strážníků. „Pomocí mobilní aplikace, po vyfocení registrační značky, ihned zjistíme, zda řidič zaplatil nebo ne. Odpadne tak kontrola parkovacích lístků za sklem, což bývá někdy problematické,“ vysvětlil Radek Sedlář, zástupce ředitele Městské policie Jeseník.

Na území města je celkem sedm parkovacích automatů, na Masarykově náměstí, v ulicích Lipovská, Dukelská, K. Čapka a na náměstí Svobody. Jejich umístění dozná dvou změn, na náměstí Svobody se jejich počet zredukuje ze dvou na jeden a v ulici „dolní“ Dukelská se zvýší z jednoho na dva. Zóna placeného parkování se tak zde rozšíří po celé délce ulice. Současně s výměnou parkomatů dojde k úpravě ceníku parkování. „Nyní zaplatí motorista za první půlhodinu pět korun a za každou další započatou hodinu deset korun. Tyto ceny jsou dnes, ve srovnání s ostatními městy, už mimo realitu. Pokud chceme parkování ve středu města regulovat a zefektivnit, musíme parkovné zvýšit. Je to běžný trend. Řidiči si musí uvědomit, že pokud chtějí parkovat přímo v centru, budou si muset připlatit,“ uzavřel místostarosta Urban.

tz