FESTIVAL V CENTRU/IM ZENTRUM POPRVÉ V JESENÍKU

Čtvrtý ročník česko-německého festivalu V centru/Im Zentrum, který připravila parta srdcařů z Jeseníků a Rychlebských hor, se letos uskutečnila 20.-22. září v Jeseníku. Mezi hosty se objevili např. spisovatelé Jaroslav Rudiš, Kateřina Tučková, Simone Kucher nebo kapela Kafka Band. Jeseník se stal dějištěm festivalu, který nahlíží na Sudety nově z pohledu kultury, poprvé.

„Důvodů, proč se festival přesunul do města, je více. Každý rok jsme se posouvali v oblasti Jeseníků nebo Rychlebských hor na místo oplývající geniem loci. Letos nás pozvalo město Jeseník a zároveň se uvolnila budova bývalé knihovny,“ uvedla jedna z pořadatelek festivalu Zdeňka Morávková s tím, že bývalá knihovna se stala středobodem festivalu v pátek od 17 hodin. Umělci ji oživili netradičními výstavami, workshopy a setkáními. Například v sochařské laboratoři Andrey Demek se z nejrůznějších materiálů tvořili objekty a instalace tematizující architekturu Jeseníků a jejich archetypy. Kromě toho si lidé mohli prohlédnou výstavy fotografií, zhlédli krátký film nebo kuriózní divadlo. Skupina REZ oživila také blízký park.

Festival se ale uskutečnil i na dalších místech v Jeseníku, například v pátek také na prknech  Divadla Petra Bezruče. Česko-německý nabroušený Kabaret z Prahy představil To téma plné něžných i divokých jazykových přestřelek v podání umělců žijících hned ve čtyřech zemích (Česko, Německo, Rakousko a Švýcarsko).

Autorská čtení probíhala v nové městské knihovně, a to v sobotu od 14.00 do 18.00. Návštěvníky oslovila jména jako Jaroslav Rudiš či Kateřina Tučková. V sobotu festival vyvrcholil koncertem kapely Kafka Band, která zahrála od 20 hodin v Kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní.

A nakonec v neděli mohli návštěvníci zavítat nejen do bývalé knihovny, ale také na netradiční Procházku městem s architektkou Sarou Wahaishi (v 10 hodin), která za doprovodu hudebníků, umělců a místních aktivistů představila „zapomenuté“ zelené plochy Jeseníku a jejich dřívější i budoucí význam.

Markéta Turková