Okresní lumpárny uplynulých dní

Objednané zboží neobdržel

Jeseničtí policisté se zabývají dalším případem možného podvodného jednání. Obrátil se na ně 32letý muž s tím, že si v polovině června letošního roku na internetovém inzertním portálu vyhlédl mobilní telefon zn. Samsung Galaxy S10, který tam prodávající nabízel za částku 15 000 Kč. Po předchozí vzájemné domluvě poškozený uvedenou částku prodávajícímu ještě téhož dne uhradil převodem na bankovní účet. Do současné doby se však mobilního telefonu nedočkal a prodávající s ním přestal komunikovat.

V souvislosti s tímto případem opětovně připomínáme, jakým okolnostem byste měli věnovat pozornost, a to zejména při nákupech na inzertních portálech.

  • Až nápadně nízká cena, často o třetinu až polovinu nižší, než je cena obvyklá.

  • Neautentické fotografie. V případě pochybností požádejte prodejce o fotografii s nějakým specifickým prvkem.

  • Prodejce odmítá osobní předání, i když jste ochotni si pro zboží přijet. Vymlouvá se, že je na služební cestě, v zahraničí nebo například v nemocnici.

  • Komunikuje velmi špatnou češtinou (užití překladače).

  • Pro zvýšení důvěryhodnosti prodejci posílají okopírované doklady, ty mohou být ale odcizené nebo opatřené jiným způsobem.

  • Prodejce nechce slyšet o zaslání zboží na dobírku, žádá o zálohu předem, dobití kreditu nebo zaslání na anonymní číslo účtu (produkt anonymní předplacené karty Blesk peněženka).

  • Při zaslání peněz předem odmítá poslat číslo zásilky, snaží se komunikaci protahovat nebo přestane komunikovat úplně.

Lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu se řidič nepodrobil…

V úterý 2. července 2019 dvě hodiny po půlnoci provedli policisté ve Vápenné kontrolu 39letého řidiče Škody Octavie. Po předložení dokladů potřebných k řízení a provozu motorového vozidla řidiče vyzvali, aby se podrobil také dechové zkoušce a orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Zatímco dechová zkouška byla negativní, test na drogy ukázal pozitivní hodnotu na látky amfetamin/metamfetamin. Po zjištění těchto okolností policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil také lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. Toto však řidič odmítl. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Ze svého protiprávního jednání se bude muž dále zodpovídat před příslušným správním orgánem, kterému byla věc po zadokumentování oznámena k dalšímu projednání.

Policejní komisař z oddělení obecné kriminality v těchto dnech obvinil 50letého muže z Jesenicka ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Obviněný muž měl podle kriminalistů nejméně od dubna do konce října loňského roku na zahradě v Jeseníku vypěstovat nejméně deset rostlin konopí setého dosahujícího vzrůstu od 180 do 220 cm. To měl následně sklidit a sušit za účelem výroby různých mastí užívaných při zdravotních obtížích. Policisté u něj zajistili více než 5,5 kilogramů sušené rostlinné hmoty.

Za uvedený trestný čin lze dle trestního zákoníku uložit, mimo jiné, trest odnětí svobody od dvou do deseti let.

Vloupání do stavebních buněk

Škodu za více než 225 000 korun má na svědomí prozatím neznámý pachatel, který pravděpodobně někdy v noci na pátek 5. července 2019 vypáčil zámky na stavební buňce a dvou plechových skladech umístěných na staveništi vedle silnice II/369 v Horní Lipové. Z těchto následně odcizil kalové čerpadlo, elektrocentrály, bourací kladiva, vibrační pěch, motorovou pilu a další pracovní nářadí a materiál. Věc šetříme pro podezření ze spáchání trestného činu krádež. S ohledem na výši způsobené škody hrozí pachateli za takové jednání mimo jiné až pětiletý trest odnětí svobody.

Poškozené vozidlo

Jeseničtí policisté pátrají po pachateli, který se pravděpodobně v noční době z pátku na sobotu 6. července 2019 v České Vsi vloudil na pozemek u rodinného domu a poškodil tam osobní motorové vozidlo. Jeho kapotu popsal hanlivými výrazy a obrazci a pomocí nezjištěného předmětu poškodil na vozidle také tři pneumatiky. Majiteli vozu vznikla škoda za více než 30 tisíc korun. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů porušování domovní svobody a poškození cizí věci.

Jízdní kolo slouží opět svému majiteli

Sdělení podezření ze spáchání trestných činů krádež a porušování domovní svobody si vyslechl 39letý muž, který se ve čtvrtek 4. července v dopoledních hodinách vloudil v České Vsi na pozemek u rodinného domu. Přes neuzamčené zadní dveře vnikl do domu a po schodišti sešel do garáže, kde si vyhlédl pánské horské jízdní kolo značky Felt. Na odjezdu jej však zaregistrovala svědkyně, která ihned zalarmovala policisty. Ti pak na muže uvedeného popisu o necelé tři hodiny později zastihli v Jeseníku na vlakovém nádraží, kde bylo zajištěno také odcizené jízdní kolo. Vzhledem k tomu, že podezřelý muž není na poli majetkové trestné činnosti žádným nováčkem, hrozí mu nyní za tento jeho počin až tříletý trest odnětí svobody.

Černá kočka přes cestu

V neděli 7. července 2019 krátce před jedenáctou hodinou dopoledne byli policisté přivoláni k dopravní nehodě, která se stala na silnici I/44 v Bělé pod Pradědem, část Adolfovice. Podle prvotního šetření na místě došlo k zadnímu nárazu motocyklisty do Škody Felicie, jejíž řidič náhle z důvody přeběhnutí černé kočky přes cestu snížil rychlost jízdy. Po nárazu 44letý motocyklista i s o tři roky mladší spolujezdkyní upadli na silnici. Žena přitom utrpěla lehké zranění, se kterým byla zdravotnickou záchrannou službou přepravena k ošetření do nemocnice. Oba řidiči se podrobili dechové zkoušce, která vyloučila, že by řídili pod vlivem alkoholu. Při nehodě vznikla škoda za předběžně 130 tisíc korun.

Veškeré příčiny, okolnosti a souvislosti, za kterých k této dopravní nehodě došlo, jsou předmětem dalšího šetření.

Odcizený telefon

Na jesenické policisty se obrátila 40letá žena s tím, že jejího syna připravil prozatím nezjištěný pachatel o mobilní telefon zn. Xiaomi Pocophone F1 v hodnotě za 7 000 Kč. O telefon mladík přišel pravděpodobně 28. června 2019 na víceúčelovém hřišti u základní školy v Javorníku, kde jej ponechal v odloženém batohu. Věc šetříme pro podezření ze spáchání trestného činu krádež. Za uvedený čin lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné až dvouletý trest odnětí svobody.

Na střelnici v Javorníku zavítal nezvaný host

Javorničtí policisté hledají pachatele, který někdy v době od sobotního odpoledne do pondělního rána (8. července 2019) v Javorníku neoprávněně vnikl do rozhodčí věže tamější střelnice. Z té měl následně odcizit 200 kusů pistolových mezinárodních terčů, 50 kusů pistolových redukovaných terčů a 200 kusů malorážkových terčů. Zároveň však zmizely také drobné kancelářské potřeby i provozní sešit střelnice. Poškozenému mysliveckému spolku vnikla škoda za 3 400 korun.

Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež. Za uvedený trestný čin lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné až dvouletý trest odnětí svobody.

Vybílený pánský klub

Zřejmě žíznivý pachatel navštívil jesenický klub. Někdy v době od 7. do 8. července vnikl do budovy a na lednici s nápoji, umístěné za barem, vypáčil petlici s visacím zámkem. Z lednice poté odcizil různé druhy alkoholických a nealkoholických nápojů v hodnotě 3.200 Kč. Poškozením způsobil škodu za 200 Kč.

Nespolehlivý hlídač 

O své batožiny v Jeseníku přišel 35letý muž. Kufr, cestovní tašku a batoh nechal v noci na úterý 9. července hlídat svého známého před restaurací. Muž bohužel při čekání usnul. Toho využil neznámý pachatel a všechny věci spáči odcizil. Pětatřicetiletý muž tak přišel o své osobní věci v hodnotě 3.000 Kč. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže při sobě.

“Ovíněný” cyklista

Tři promile alkoholu nadýchal cyklista, který v úterý 9. července narazil do osobního vozidla. O půl čtvrté odpoledne jel 45letý muž na kole po ul. Smetanova. Chtěl odbočit vpravo na ul. Karla Čapka. Vlivem alkoholu však tento manévr nezvládl. Přejel do protisměru a narazil do již stojícího osobního vozidla zn. Dacia. Cyklista neutrpěl žádné zranění. Na vozidle vznikla škoda za 25.000 Kč.

Nepozornost za volantem

Pravděpodobně nepozornost při řízení způsobila dopravní nehodu v Javorníku, část Bílý Potok. Osmasedmdesátiletý muž jel ve středu 10. července směrem od Horních Hoštic na Javorník. Když projížděl Bílým Potokem, plně se nevěnoval řízení svého vozu zn. VW Golf. Na rovném úseku dostal smyk, přejel do protisměru a narazil do dopravní značky a plotu zahrady. Dopravní nehoda se obešla bez zranění. Došlo pouze k hmotné škodě na vozidle 15.000 Kč, oplocení 5.000 Kč a dopravní značce 3.000 Kč.

Zdroj a foto: PČR, autor:hP