Okresní lumpárny uplynulých dní

Policisté pátrají po pachateli, který se v Jeseníku vloupal do sklepních kójí. Někdy v období od 20. listopadu do 13. prosince překonal zajištění tří kójí. Dvě z nich pouze prohledal, ale nic neodcizil. Z poslední kóje si odnesl 40 ks prázdných zavařovacích sklenic, květináče, lustr, náhradní díly na vozidlo, nářadí a spací pytle. Majitelé vyčíslili způsobenou škodu na 7.200 Kč. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody.

Ze zanedbání povinné výživy bylo sděleno podezření 58letému muži z Jeseníku. Podezřelý muž si téměř 5 let neměl plnit svou vyživovací povinnost na syna. Tato povinnost mu vyplývá jak z občanského zákoníku, tak mu byla stanovena soudem. Měsíčně měl muž své bývalé partnerce posílat 2.000 Kč. Na výživném tak dnes dluží minimálně 90.000 Kč.

Podezření ze spáchání přečinu krádeže si vyslechla 21letá žena. Na konci listopadu měla před budovou Základní umělecké školy ve Zlatých Horách odcizit nezajištěné jízdní kolo zn. Mayo, v hodnotě 5.500 Kč. Kolo měla využít pro cestu na nedaleké sídliště a poté ho měla odhodit u domu do trávy. Tohoto jednání se dopustila i přesto, že byla v posledních třech letech pravomocně odsouzena.

V pátek 14. prosince krátce po 17. hodině se se žádostí o pomoc na policisty v Javorníku obrátil pracovník zařízení Ester z.s., který uvedl, že od odpoledních hodin postrádají jednoho z klientů, 54letého muže trpícího schizofrenií, který se nevrátil z Jeseníku, kde měl být od pondělí na návštěvě u své sestry. Ta jej o půl druhé odpoledne v Jeseníku doprovodila na autobus, do zařízení však nedorazil. Do pátrací akce se vedle policistů a psovoda se služebním psem ihned zapojili také strážníci městské policie a o spolupráci byli požádáni také polští kolegové. Pohřešovaného, nezraněného muže, se policistům podařilo po pěti hodinách nalézt v polorozpadlé budově bývalé restaurace v Ondřejovicích.

Škodu v prozatím přesně nevyčíslené výši způsobil v neděli 16. prosince někdy okolo druhé hodiny v noci dosud nezjištěný pachatel, který posprejoval boční stranu dvou vagónů odstavených na první koleji jesenického nádraží.

Ve věci zahájili policisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Za tento trestný čin lze podle trestního zákoníku uložit trest odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

Jeseničtí policisté pátrají po pachateli, který někdy v době od sobotní 18. hodiny do nedělního rána (16. prosince 2018) vnikl v Jeseníku po rozbití skleněné výplně výdejního okénka do trafiky. Zevnitř následně odcizil tržbu, různé cukrovinky, nejméně 120 kartonů cigaret různých značek, přes 60 balení tabáku, ale také několik balení obyčejné vody. Poškozenému provozovateli tak způsobil škodu za více než 120 000 Kč.

Věc policisté šetří pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Za takové jednání hrozí pachateli, v případě jeho dopadení, až pětiletý trest odnětí svobody nebo peněžitý trest.

Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý pětačtyřicetiletý muž z Jesenicka, který od července 2016 do současné doby nepřispívá řádně a včas na výživu dvou nezletilých dcer, ačkoliv mu tato povinnost vyplývá ze zákona. Rozhodnutím soudu má přispívat částkami 800 korun na každou dceru k rukám matky. K dnešnímu dni tak dluží 42 400 korun. Muži hrozí až jeden rok za mřížemi.

Zdroj a foto: PČR, autor: hP