U Zlatých Hor hořela mýtina, hasičům pomáhali i polští kolegové

V pondělí 12. listopadu 2018 byl v 11:30 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár lesního porostu v nejsevernější části Olomouckého kraje (na Jesenicku) nedaleko obce Zlaté Hory. 

Požár zasáhl plochu vykáceného lesa o rozměrech asi 200 x 200 metrů. V první fázi na místo vyjeli profesionální hasiči z Jeseníku a dobrovolní hasiči ze Zlatých Hor. Jakmile velitel zásahu zjistil plochu zasaženou požárem, povolal na místo další jednotky, a to dobrovolné hasiči z Mikulovic a polské kolegy z Glucholaz.

“Na likvidaci požáru hasiči nasadili několik proudů vody, zřídili čerpací stanoviště a vodu dováželi na požářiště kyvadlově z asi 1,5 km vzdáleného vodního zdroje. Plameny dostali hasiči pod kontrolu v 13:25 hodin, na likvidaci požáru stále pracují,” uvedla mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Požár vznikl s největší pravděpodobností po pálení klestí, kdy silný vítr rozfoukal ohniště. Plameny se rozšířily na okolní hrabanku. Zaměstnanci, kteří ohniště hlídali, začali hasit oheň lopatami a vodou a volali na tísňovou linku hasičů. “Výše škody nevznikla při požáru žádná, protože se plameny nerozšířily na zalesněný porost,” doplnila mluvčí.

Autor: hP, foto: HZSOK