VOX POPULI! Karel Mičánek: “Ještě jednou k parkovišti pod IPOSem”

Opravdu mě mile překvapila reakce čtenářů na můj článek. Většina z vás souhlasí s mými kritickými připomínkami, za což upřímně děkuji. Určitě je ale řada těch, kterým se nové parkoviště pod městským úřadem bude líbit. Což o to, betonová stěna po obložení kamenem nevypadá špatně, parkoviště se bude určitě hodně využívat, i když při trvalém , takřka geometrickém růstu počtu automobilů v Jeseníku nebude za pár let parkoviště stačit.

Našlo se ale pár čtenářů, kteří, samozřejmě anonymně, píšou komentáře k mému článku, asi v tom duchu, že sice ničemu nerozumím, ale ke všemu mám připomínky. No, možná mají pravdu, ale nenašel jsem žádný komentář, který by uvedl alespoň jediný pravdivý argument.

Takže se pro tyto kritické čtenáře pokusím znovu vše objasnit.

Že je místo pod IPOSem pro parkoviště nevhodné, tvrdím již od roku 2015, kdy město začalo o parkovišti uvažovat (dokonce jsem o tom napsal do Jesenických novin on-line článek) ZDE.

Celý prostor je protkán plynovým a vodovodním potrubím, silovými elektrokabely, takže místo pro stavbu dosti problematické ( to vše bylo vidět během stavby parkoviště).

Již tehdy jsem navrhoval pro parkoviště nevyužívaný prostor nad IPOSem, v dávných dobách tam stála ubytovna RD, příjezd k ubytovně byl po asfaltové, v závěru betonové panelové cestě. Rovná plocha pouze s náletovými dřevinami, tam by mohlo být parkoviště pro více, než sto aut, bylo by nejen pro úředníky ale také pro návštěvníky parku. Město nijak nereagovalo.

Letos na jaře mě pozvali na jednání dopravní komise, kde jsem se od pracovníků odboru dopravy dozvěděl, že na parkoviště pod IPOSem je vydáno stavební povolení ( vydal jej odbor dopravy městského úřadu !!), takže už se s tím nedá nic dělat. Na mou poznámku, že o parkovišti nad úřadem již mluvím a píšu 3 roky, jsem se dozvěděl, že oni o tom neměli tušení (noviny asi nečtou). ( Podle mých informací již tento pozemek koupil od státu nějaký soukromník, kdoví, co tam zamýšlí).

burst

Když jsem se ale dočetl, že parkoviště pro asi 50 aut bude stát 10 milionů, a viděl jsem ty problémy, které stavební firma s úpravou pozemku měla, tak jsem se nezdržel a znovu celý problém otevřel. Už se nechci vracet k původní myšlence parkoviště nahoře nad úřadem, i když by to bylo výrazně levnější a pro nejméně dvojnásobek aut, ale opravdu mi vadí, že na městském úřadu se nenajde nikdo, kdo by se snažil myslet více, než na pár let dopředu

Samozřejmě jsem nepředpokládal, že by se montovaný parkovací dům stavěl na stejném místě, jako dnes budované parkoviště, problémy s přípravou pozemku by byly určitě podobné. Pokud to někdo ze čtenářů takto pochopil, je mi to líto.

Ale pod sídlem zeměměřičů je dosti velký prostor, částečně zastavěný kovovými boudami soukromého podnikatele, možná se s ním dalo dohodnout, že by se tam místo pro nadzemní vícepatrové parkoviště našlo.

A investiční náklady? Když uvážíme, že jedno parkovací místo pod IPOSem stojí takřka 200 tis. Kč, místo ve vícepatrovém ocelovém parkovišti opravdu nebude o moc dražší. Pokud mají pravdu Jarda, či Pepe, nechám se přesvědčit, ale na opravdových argumentech.

Daleko lepším řešením by však bylo vybudovat takové vícepodlažní parkoviště ve volném prostoru mezi budovou divadla a silničním průtahem. Prakticky v centru města, výhodné jak pro turisty, tak i pro jeseničáky, při návštěvě divadla je vždy velký problém zaparkovat.

A že by to vadilo městský úředníkům, kteří by to měli od divadla na IPOS o pár kroků dál? V takřka každém trochu větším městě jsou problémy s parkováním, a bude hůř, aut přibývá, takže představa, že jedu autem do práce, zaparkuji a mám to pár kroků k pracovnímu stolu, bude za pár let jenom vzpomínkou.

Ještě ke kritikům ocelových staveb. Dnešní technické možnosti dávají architektům natolik volnou ruku, že z toho není žádná ošklivá železná kostka, ale moderní stavba, dokonale zapadající do okolního prostředí. Stačí se podívat na webové stránky firmy ASTRON, která takové budovy staví po celé Evropě.

Karle Mičánek