Výstava na jesenickém náměstí přibližuje osudy lidí za totality

Putovní výstava Paměť národa Olomouckého kraje, která přibližuje osudy patnácti osobností po nástupu komunistů k moci v únoru 1948 a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, zavítala do Jeseníku. Veřejnost si ji může prohlédnout na Masarykově náměstí do 3. září.

Výše uvedené historické události měly zásadní dopad na život mnohých obyvatel našeho regionu. V tomto roce si také připomínáme 100 let od vyhlášení samostatného Československa, demokratického státu založeného na myšlenkách T. G. Masaryka. Jeho odkaz zůstal pro pamětníky, o nichž výstava vypráví, významnou připomínkou základních hodnot, pro které mnohdy přinášeli nemalé oběti. Tyto hodnoty pak zároveň stojí v příkrém protikladu vůči komunisty prosazované ideologii, která po roce 1948 a také po roce 1968 ovládla naši společnost.

Vybrané osobnosti pocházejí z celého Olomouckého kraje, zejména z Olomouce, Lipníku nad Bečvou, Šternberka, Šumperka, Zábřehu, Prostějova a také z Jesenicka. Mezi nimi najdeme například Helenu Kociánovou z Mikulovic, která se zúčastnila včerejší slavnostní vernisáže v Jeseníku nebo Vilmu Pupovou z Nýznerova.

Realizátorem výstavy je pobočka neziskové organizace Post Bellum, Paměť národa Střední Morava. Výstavu finančně podpořila statutární města Olomouc a Prostějov, města Lipník nad Bečvou, Jeseník, Šumperk, Zábřeh a Olomoucký kraj.

Autor a foto: TZ