Převrácená cisterna s vápnem způsobuje komplikace na Jesenicku

Pomoc několika jednotek z řad profesionálních a dobrovolných hasičů si během odpoledních hodin vyžádala a i nadále je využita po dopravní nehodě cisternového nákladního vozidla převážející vápno. K nehodě kamionu došlo v Bělé pod Pradědem – Adolfovicích na Jesenicku. Při nehodě se zranil řidič vozidla. 

Cisterna zůstala převrácena na boku a došlo k úniku 200 litrů nafty do řeky Bělá. Hasiči v prvotní fázi po zabezpečení úniku provozních látek a asistenci při ošetření zraněné osoby zahájili výstavbu norných stěn. „Převrácené vozidlo s nákladem váží zhruba 45t a je nutné zajisti vyproštění pomocí speciálního jeřábu. V součinnosti byla také informován správce komunikací o poškozených svodidlech. Komunikace je prozatím průjezdná jen jedním jízdním pruhem,“ uvedl mluvčí HZS olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Do řeky Bělé uniklo také větší množství vápence, které vytvořilo na hladině souvislý kašovitý povrch. „Vzhledem k nastalé situaci je predikován úhyn ryb,“ doplnil mluvčí. Hasiči o stavu na vodním toku informovali starosty zasažených obcí, rovněž pracovníky životního prostředí a také osoby v rámci bezpečnostní rady. Norné stěny po toku jsou vystaveny v Mikulovicích u splavu a v rámci mezistátní pomoci polští hasiči provedli výstavbu dalších těsně na statní hranici. O této mimořádné situaci byl také informován svaz rybářů a jeho zástupci monitorují vliv látky na ryby.

Hasiči aktuálně provádí jímání uniklé látky a předpoklad příjezdu jeřábu je k 21 hodině.

Zdroj a foto: HZSOK, autor:hP