O nový olympijský sport byl v Jeseníku zájem

Na horolezecké stěně Gymnázia Jeseník zůstaly v neděli 12. listopadu po celý den dveře dokořán. Za nimi čekali členové spolku HOROLEZCI Jeseník s připraveným programem pro širokou veřejnost.

K radosti všech se do dveří hrnuli malí, větší i největší. Po prvním rozkoukání se se zájmem a bez rozpaků postupně vrhli na všechny lezecké aktivity.

Dokud měli ještě dostatek sil, mohli si návštěvníci vyzkoušet fyzicky náročnější program, jakým bylo jumarování či samotné lezení na stěně. Někteří měli potřebu srovnat své silové schopnosti na připravených bouldrech.

Trochu adrenalinu si zájemci vlili do žil výstupem ke stropu a následnou jízdou na lanovce přes celou tělocvičnu. Převážně mladší část příchozích se po prvotním překonání strachu už od lanovky nemohla odpoutat a jezdila a jezdila.

Přestože již byli účastníci fyzicky znaveni, nelenili a vstoupili na připravenou slack-line, kde si vyzkoušeli svou koordinaci a schopnost udržet rovnováhu.

Příchozí měli možnost se díky zkušeným místním lezcům dozvědět o horolezeckém sportu vše, co je zajímalo, zjistit jaké novinky se v našem regionu chystají (např. otevření nového kmenového sportu sportovní lezení na Gymnáziu Jeseník) a také se třeba rovnou přihlásit na kurz lezení na stěně pro dospělé. Kroužek lezení pro mládež běží už od října.

Třešničkou na dortu pro lezce i širokou veřejnost byla návštěva Máry Holečka – významného horolezce, filosofa, dobrodruha a milovníka, který nám, ač po drobném opoždění na zasněžených cestách, představil na besedě sebe a svůj výstup na osmitisícovou horu Gasherbrum I.

Akci navštívilo přes 100 lidí a vše proběhlo hladce, za což můžeme poděkovat všem, kteří se na akci aktivně podíleli a také Českému horolezeckému svazu, městu Jeseník a Gymnáziu Jeseník, bez jejichž přiložení pomyslné ruky k dílu by tento den otevřených dveří nebyl tak výjimečný.

Autor a foto: DM