Tečku za návštěvou prezidenta udělala Vápenná

Foto, video – Už tradičně míří hlava státu při svých návštěvách našeho regionu do vesnic, které se mohou chlubit titulem obec Olomouckého kraje. Tentokrát musel prezident Miloš Zeman zajet až na Jesenicko, konkrétně do Vápenné.

„Návštěva prezidenta je pro nás svým způsobem oceněním naší dosavadní práce,“ uvedl starosta Vápenné Leoš Hannig a dodal: „Jsem rád, že tuto, pro Vápennou významnou událost nic nenarušilo a celý průběh proběhl důstojně.“  Do podhorské obce zamířil Miloš Zeman v pátek 10. listopadu, předtím si s ním mohli lidé popovídat například v Lipníku nad Bečvou, Zábřeze nebo v Mohelnici. „Cesta do Vápenné byla jedním z prvních bodů, který jsme do programu návštěvy pana prezidenta zařadili. Chtěli jsme, aby viděl, jak se vesnicím v našem regionu daří,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Prezident se ve Vápenné sešel nejprve se starostou, dalšími představiteli obce a zástupci spolků. Krátce před třináctou hodinou pak vstoupil na pódium v kulturním domě, kde ho čekaly desítky obyvatel vesnice i jejího okolí. „Jesenicko pro mě není neznámým koutem republiky. V mládí jsem se svojí maminkou třeba projel na motocyklu Červenohorské sedlo,“ vzpomínal Miloš Zeman.

Podle prezidenta by měl tunel pod Červenohorským sedlem smysl pouze v případě, že by tranzitně propojil Českou republiku s Polskem, proto je třeba s polskou stranou jednat.

V závěru setkání se prezident podepsal do pamětní knihy a dekoroval prapor obce stuhou. Z Vápenné si hlava státu na památku odváží obraz malovaný „hadrem“ a plastiku z dílny javornického uměleckého kováře nazvanou „Rychlebská múza“.

Návštěvu regionu ukončila v pátek i první dáma Ivana Zemanová. V rámci svého programu navštívila školku, kterou provozuje Olomoucký kraj.

Autor a foto: TZ a JF, video: YouTube