Jan ŠKODA – Podzimní cena 2017 I.

Kdy: 7. – 10.9.2017

Kde: Automotodrom Brno – Masarykův okruh

Co:  Podzimní cena – Masaryk Racing Days + BOSS GP

Přelom léta a podzimu v Brně, to je i Masaryk Racing Days a s tím spojena řada závodů různých sérií v průběhu jednoho víkendu. Konkrétně sedmnáct závodů v osmi různých kategorií. Již po čtvrté se v Brně přitom představil zajímavý seriál s názvem BOSS GP, nebo-li „Big Open Single Seaters“ (Velké jednosedadlové monoposty). I když se seriál jezdí pod záštitou Mezinárodní automobilové federace FIA, startuji v něm převážně automobiloví „poloamatéři“, kteří však dokážou zkrotit i ty nejsilnější závodní bestie. Letos v Brně se na trati představily i tři vozy formule 1 z nedávné doby. Nejmladší byly  vozy Toro Rosso STR 1 a Super Aguri SA 06, oba z roku 2006. a třetí F1 Arrows A 22 byl z roku 2001. V nejlepší kondici se ukázalo Toro Rosso s bývalým závodníkem Ingo Gerstlem z Rakouska za volantem. Tento pilot od roku 2015 držel se stejným vozem  rekord okruhu a letos se čekalo, zda znovu dokáže tento čas ještě vylepšit. Vypadá to, že jak mechanici, tak i Ingo postupem doby více vnikly do tajů nastavení složité konstrukce F1 a v nedělním závodě nakonec přece jenom rekord padl. V 11. kole se časomíra zastavila na hodnotě 1:36,065 min., což byl čas o tři sekundy lepší než čas z roku 2015. Další seriál, který startoval v Brně, byl seriál HAIGO (Historische Automobilrennsport Interessen Gemeinschaft Ostdeutschland), ve kterém startují nadšenci historických závodních aut, pocházejících z východního Německa, tedy bývalé NDR. Na trati se proháněly estonské Estonie, německé Melkusy a československé Metalexy. Náročnější fanoušci mohli na trati vidět  ryzí závodní vozy – otevřené „placky“ ať už ze série Sports Car Challenge nebo startující v závodech do vrchu (samozřejmě upravené na delší okruhové závodění).

Autor a foto: Jan Škoda