Polský houbař zaměstnal ve čtvrtek v podvečer jesenické záchranáře. Ztratil se na Rejvízu, našli ho až u polských hranic

AKTUALIZOVÁNO – Asistenci několika jednotek hasičů si vyžádala Policie ČR při pátrání po ztraceném starším houbaři polské národnosti. Ve čtvrtek 7.9. 2017 v 17:30 požádal na tísňové lince muž o pomoc při hledání svého otce. Uvedl, že se vydal na houby od penzionu Orlík směrem na Starý Rejvíz a delší dobu se již neozýval.

Během chvíle se rozjela pátrací akce složek IZS. Z řad hasičů k události vyrazila profesionální jednotka požární stanice Jeseník a také speciální technika včetně terénní čtyřkolky, rovněž posádky technických automobilů ze specializací na lezecký zásah z požární stanice v Olomouci. Posílením pro tento zásah bylo rovněž svolání do pohotovostí příslušníků mimo službu z řad lezců. K pomoci pro zásah byla rovněž přivolána helikoptéra s termovizí.

„Naštěstí se krátce před osmou hodinou večerní podařilo muže nalézt na hranicích s Polskem, návazně na to se všechny složky IZS postupně vracely zpět na své základny,“ informoval mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

„Problém byl v tom, že muž neměl u sebe mobilní telefon. Kdyby ho měl, mohl zavolat nebo jsme ho snad i mohli podle něj lokalizovat. Proto vždy radíme turistům a houbařům, aby na telefon nezapomínali a měli ho nejlépe i s uloženým číslem Horské služby 1210,“ komentoval pátrání Michal Klimeš. Upozornil také, že vzhledem k náročnému a neprostupnému horskému terénu by se houbaři rozhodně neměli vydávat do lesa sami či se příliš vzdalovat od ostatních.

Autor: HP, foto: HS